Սեպտեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի «ԱՀ-Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան» բարեկամական խմբի նախաձեռնությամբ տեսակապով հանդիպում է կազմակերպվել Բելգիայի գործընկերների հետ:
Տեսահանդիպմանը, որին մասնակցում էին նաև ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանն ու գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանը, քննարկվել են Արցախի ներկա կացության հետ կապված հարցեր:
Ազգային ժողովի «ԱՀ - Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարանի» բարեկամական խմբի ղեկավար Արամ Գրիգորյանը, խմբի անդամներ Աժ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցն ու ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը ներկայացրել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակմամբ պայմանավորված արցախցիների կրած դժվարությունները, անդրադարձել են անվտանգային խնդիրներին, նշել են, որ Արցախի բարեկամներից ակնկալում են հարցի բարձրաձայնում միջազգային ատյաններում և մեդիատիրույթում:
Ֆլանդրիայի խորհրդարանի անդամ,սենատոր Կառլ Վանլաուեն,սենատոր Մարկ Դեմեսմաքերն ու տեսակապի այլ մասնակիցներ իրենց զորակցությունն են հայտնել Արցախի ժողովրդին,շեշտել են, որ Ֆլանդրիայի խորհրդարանը դատապարտել է Ադրբեջանի քաղաքականությունը, պատերազմից հետո կառավարությունը միջոցներ է հատկացրել հումանիտար օգնության համար ու այսօր էլ փորձում են քայլեր մշակել Արցախին աջակցելու համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը կարևորել է Արցախի բարեկամների աջակցությունն այս դժվարին փուլում ու շեշտել է, որ շարունակելու ենք պայքարել ինքնորոշման իրավունքի համար :

13 сентября по инициативе группы дружбы Национального собрания Республики Арцах «Республика Арцах – парламент Фландрии Королевства Бельгия» по видеосвязи была организована встреча с бельгийскими коллегами.
В ходе видеовстречи, в которой приняли участие также руководитель Европейского офиса Комитета Ай Дата Гаспар Карапетян и исполнительный директор офиса Эгине Эвинян, были обсуждены вопросы, связанные с нынешним положением в Арцахе.
Председатель группы дружбы НС «Республика Арцах – парламент Фландрии Королевства Бельгия» Арам Григорян, члены группы заместитель председателя НС Гагик Багунц и председатель комиссии НС по внешним сношениям Ваграм Балаян представили трудности, с которыми сталкивается арцахский народ по причине блокады Азербайджаном Республики Арцах, коснулись вопросов безопасности, а также отметили, что ожидают от друзей Арцаха озвучивания вопроса в международных инстанциях и СМИ.
Член парламента Фландрии, сенатор Карл Ванлауэн, сенатор Марк Демесмакер и другие участники видеовстречи выразили свою поддержку народу Арцаха и подчеркнули, что парламент Фландрии осудил политику Азербайджана. По словам бельгийских коллег, после войны правительство выделило средства на гуманитарную помощь и сегодня пытается предпринять шаги, направленные на поддержку Арцаха.
Заместитель председателя НС Гагик Багунц подчеркнул важность поддержки друзей Арцаха в этот сложный период и заявил, что Арцах продолжит бороться за свое право на самоопределение.