Սեպտեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի «ԱՀ-Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան» բարեկամական խմբի նախաձեռնությամբ տեսակապով հանդիպում է կազմակերպվել Բելգիայի գործընկերների հետ:
Տեսահանդիպմանը, որին մասնակցում էին նաև ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանն ու գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանը, քննարկվել են Արցախի ներկա կացության հետ կապված հարցեր:
Ազգային ժողովի «ԱՀ - Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարանի» բարեկամական խմբի ղեկավար Արամ Գրիգորյանը, խմբի անդամներ Աժ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցն ու ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը ներկայացրել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակմամբ պայմանավորված արցախցիների կրած դժվարությունները, անդրադարձել են անվտանգային խնդիրներին, նշել են, որ Արցախի բարեկամներից ակնկալում են հարցի բարձրաձայնում միջազգային ատյաններում և մեդիատիրույթում:
Ֆլանդրիայի խորհրդարանի անդամ,սենատոր Կառլ Վանլաուեն,սենատոր Մարկ Դեմեսմաքերն ու տեսակապի այլ մասնակիցներ իրենց զորակցությունն են հայտնել Արցախի ժողովրդին,շեշտել են, որ Ֆլանդրիայի խորհրդարանը դատապարտել է Ադրբեջանի քաղաքականությունը, պատերազմից հետո կառավարությունը միջոցներ է հատկացրել հումանիտար օգնության համար ու այսօր էլ փորձում են քայլեր մշակել Արցախին աջակցելու համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը կարևորել է Արցախի բարեկամների աջակցությունն այս դժվարին փուլում ու շեշտել է, որ շարունակելու ենք պայքարել ինքնորոշման իրավունքի համար :

September 13, at the initiative of the «Republic of Artsakh - Flemish Parliament of Belgium» Friendship Group a special meeting was organized with Belgian partners.
Issues related to the current situation in Artsakh were discussed at the video meeting which was also attended by Gaspar Karapetyan, President of the ARF Hay Dat European Office and the executive director of the office Heghine Evinyan.
Aram Grigoryan, the «Republic of Artsakh - Flemish Parliament of Belgium» Friendship Group leader, members of the group, the NA Vice-President Gagik Baghunts and Chairman of the NA Committee on Foreign Relations Vahram Balayan presented the difficulties faced by the Artsakh people due to the blockade of the Republic of Artsakh by Azerbaijan. They touched upon security issues, and also noted that they expect the friends of Artsakh to voice the issue in international institutions and the media.
Member of the Flemish Parliament, Senator Karl Van Lauren, Senator Mark Demesmaeker and other participants in the video meeting expressed their support for the people of Artsakh and emphasized that the Flemish Parliament condemned the policies of Azerbaijan. According to the Belgian colleagues, after the war the government allocated funds for humanitarian assistance and today is trying to take steps aimed at supporting Artsakh.
Vice-President of the National Assembly, Gagik Baghunts, emphasized the importance of the friends’ support for Artsakh in this difficult period and stated that Artsakh will continue to fight for its right to self-determination.