Սույն թվականի սեպտեմբերի 8-ին ԱՀ ԱԺ աշխատակազմը տեղեկատվություն էր տարածել այն մասին, թե ինչու «Միասնական հայրենիք» խմբակցության կողմից Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրված Սամվել Անդրանիկի Բաբայանի թեկնածության առաջադրման դիմումը հետ է վերադարձվել՝ ԱՀ Սահմանադրությամբ պահանջվող փաստաթղթի բացակայության պատճառով:
Սեպտեմբերի 7-ին «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Մ. Պետրոսյանին զգուշացվել է համապատասխան փաստաթղթի բացակայության մասին և նշվել, որ ՆԳՆ վիզաների և անձնագրային վարչության բաժինը մինչև այդ օրվա ավարտը՝ ժամը 24:00-ն հնարավորաույթուն ունի տրամադրելու փաստաթուղթը և ԱԺ աշխատակազմը պատրաստ է ընդունել այն: Դեռ ավելին, այդ կապակցությամբ սեպտեմբերի 8-ին պարոն Մ. Պետրոսյանին տեղեկացվել է, որ օրենքը հնարավորություն է ընձեռում համալրել չներկայացված փաստաթուղթը: Պարոն Պետրոսյանը հայտարարել է, որ «այս փուլում» չենք ներկայացնելու որևէ փաստաթուղթ:
Պարոն Բաբայանի մամուլի ծառայության ֆեյսբուքյան էջում սույն թվականի սեպտեմբերի 9-ին հրապարակված մեկնաբանության մեջ ասվում է. «Դատական վճիռը նույն օրը կցվել է Սամվել Բաբայանի Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու դիմումին և ներկայացվել Ազգային ժողով, սակայն կրկին մերժվել է՝ պատճառաբանելով, որ փաստաթղթերի փաթեթը չի ենթադրում դատական վճիռ, այլ այդ վճռի հիման վրա տրված տեղեկանք»։
Վերոնշյալը բացարձակ սուտ տեղեկատվություն է և չի համապատասխանում իրականությանը: Ազգային ժողովի համապատասխան բաժին «Միասնական Հայրենիք» խմբակցության կողմից հարցի կապակցությամբ հ. 70 առ 05 սեպտեմբեր 2023 թվակիր դիմումից բացի որևէ այլ փաստաթուղթ չի մուտքագրվել:
Սամվել Բաբայանի և իր շուրջ համախմբված անձինք այսօրինակ սուտ տեղեկություններ տարածելով փորձում են հանրային շրջանակներում ստեղծել լարված մթնոլորտ, միաժամանակ անհիմն բանսարկությամբ փորձում են վարկաբեկել ԱՀ պետական կառույցները, այդ թվում՝ ԱՀ նախագահական և Ազգային ժողովի ինստիտուտները, որը այլ բան չէ, քան թշնամու ցանկություններին տուրք տալը:
Ի դեպ իրականությանը չհամապատասխանող նման մի տեղեկություն է տարածել պարոն Բաբայանը ԱՀ նախագահին ուղղված սեպտեմբերի 9-ի շնորհավորական գրառման մեջ: Պարոն Բաբայանը գրում է. « Անհրաժեշտ եմ համարում տեղեկացնել, որ երեկ ուշ երեկոյան Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատարի և քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ հրավիրվել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում ինձ խնդրել են ձեռնպահ մնալ քաղաքական ակցիայից...»:
Հարկ ենք համարում շեշտել, որ պարոն Բաբայանը հրավիրվել է ԱԺ, տեղեկացվել որոշ զարգացումների և այդ ուղղությամբ կայացված որոշումների մասին: Նրան ոչ թե «խնդրել են», այլ ՊԱՀԱՆՋԵԼ և ԶԳՈՒՇԱՑՐԵԼ են , որ զերծ մնա որևէ ակցիա կազմակերպելուց: Պարոն Բաբայանը տվել է իր համաձայնությունը:

8 сентября сего года аппарат Национального собрания Республики Арцах распространил информацию относительно того, по какой причине заявление фракции «Единая Родина» о выдвижении кандидатуры Бабаяна Самвела Андраниковича было возвращено фракции. Причиной послужило отсутствие документа, требуемого Конституцией Республики Арцах.
7 сентября руководитель фракции «Единая Родина» М. Петросян был предупрежден об отсутствии соответствующего документа, также ему было сообщено, что отдел визового и паспортного управления МВД может предоставить документ до конца этого дня, в 24:00, и аппарат НС готов его принять. Более того, в связи с этим 8 сентября г-н Петросяну сообщили, что закон предоставляет возможность предъявить недостающий документ. Г-н Петросян заявил, что «на данном этапе» фракция не станет представлять какой-либо документ.
В комментарии, опубликованном 9 сентября на странице пресс-службы г-на Бабаяна в Facebook, говорится: «Судебное постановление в тот же день было приложено к заявлению о выдвижении Самвела Бабаяна в кандидаты на пост президента республики и представлено в Национальное собрание, однако вновь было отклонено с обоснованием, что пакет документов предполагает не судебное постановление, а выданную на его основании справку».
Вышесказанное является ложной информацией и не соответствует действительности. В соответствующий отдел Национального собрания фракцией «Единая Родина», помимо заявления № 70 от 05 сентября 2023 года, никаких иных документов нее поступало.
Самвел Бабаян и сплотившиеся вокруг него лица, распространяя подобную ложную информацию, пытаются создать в общественных кругах напряженную атмосферу, в то же время необоснованной клеветой пытаются дискредитировать государственные структуры Республики Арцах, в том числе институты президентства и Национального собрания Республики Арцах, что является ничем иным как, пособничеством желаниям врага.
Подобную информацию, не соответствующую действительности, господин Бабаян представил также в поздравительном послании от 9 сентября, адресованном президенту Республики Арцах. Г-н Бабаян пишет: «Считаю необходимым сообщить, что вчера поздно вечером с участием исполняющего обязанности президента республики и политических сил было созвано совещание, в ходе которого меня попросили воздержаться от политической акции...».
Считаем необходимым подчеркнуть, что г-н Бабаян был приглашен в НС и проинформирован о некоторых развитиях и принятых в этом направлении решениях. Его не «попросили», а ПРЕДУПРЕДИЛИ и ПОТРЕБОВАЛИ, чтобы он воздержался от организации какой-либо акции, на что г-н Бабаян дал свое согласие.