Սույն թվականի սեպտեմբերի 8-ին ԱՀ ԱԺ աշխատակազմը տեղեկատվություն էր տարածել այն մասին, թե ինչու «Միասնական հայրենիք» խմբակցության կողմից Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրված Սամվել Անդրանիկի Բաբայանի թեկնածության առաջադրման դիմումը հետ է վերադարձվել՝ ԱՀ Սահմանադրությամբ պահանջվող փաստաթղթի բացակայության պատճառով:
Սեպտեմբերի 7-ին «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Մ. Պետրոսյանին զգուշացվել է համապատասխան փաստաթղթի բացակայության մասին և նշվել, որ ՆԳՆ վիզաների և անձնագրային վարչության բաժինը մինչև այդ օրվա ավարտը՝ ժամը 24:00-ն հնարավորաույթուն ունի տրամադրելու փաստաթուղթը և ԱԺ աշխատակազմը պատրաստ է ընդունել այն: Դեռ ավելին, այդ կապակցությամբ սեպտեմբերի 8-ին պարոն Մ. Պետրոսյանին տեղեկացվել է, որ օրենքը հնարավորություն է ընձեռում համալրել չներկայացված փաստաթուղթը: Պարոն Պետրոսյանը հայտարարել է, որ «այս փուլում» չենք ներկայացնելու որևէ փաստաթուղթ:
Պարոն Բաբայանի մամուլի ծառայության ֆեյսբուքյան էջում սույն թվականի սեպտեմբերի 9-ին հրապարակված մեկնաբանության մեջ ասվում է. «Դատական վճիռը նույն օրը կցվել է Սամվել Բաբայանի Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու դիմումին և ներկայացվել Ազգային ժողով, սակայն կրկին մերժվել է՝ պատճառաբանելով, որ փաստաթղթերի փաթեթը չի ենթադրում դատական վճիռ, այլ այդ վճռի հիման վրա տրված տեղեկանք»։
Վերոնշյալը բացարձակ սուտ տեղեկատվություն է և չի համապատասխանում իրականությանը: Ազգային ժողովի համապատասխան բաժին «Միասնական Հայրենիք» խմբակցության կողմից հարցի կապակցությամբ հ. 70 առ 05 սեպտեմբեր 2023 թվակիր դիմումից բացի որևէ այլ փաստաթուղթ չի մուտքագրվել:
Սամվել Բաբայանի և իր շուրջ համախմբված անձինք այսօրինակ սուտ տեղեկություններ տարածելով փորձում են հանրային շրջանակներում ստեղծել լարված մթնոլորտ, միաժամանակ անհիմն բանսարկությամբ փորձում են վարկաբեկել ԱՀ պետական կառույցները, այդ թվում՝ ԱՀ նախագահական և Ազգային ժողովի ինստիտուտները, որը այլ բան չէ, քան թշնամու ցանկություններին տուրք տալը:
Ի դեպ իրականությանը չհամապատասխանող նման մի տեղեկություն է տարածել պարոն Բաբայանը ԱՀ նախագահին ուղղված սեպտեմբերի 9-ի շնորհավորական գրառման մեջ: Պարոն Բաբայանը գրում է. « Անհրաժեշտ եմ համարում տեղեկացնել, որ երեկ ուշ երեկոյան Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատարի և քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ հրավիրվել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում ինձ խնդրել են ձեռնպահ մնալ քաղաքական ակցիայից...»:
Հարկ ենք համարում շեշտել, որ պարոն Բաբայանը հրավիրվել է ԱԺ, տեղեկացվել որոշ զարգացումների և այդ ուղղությամբ կայացված որոշումների մասին: Նրան ոչ թե «խնդրել են», այլ ՊԱՀԱՆՋԵԼ և ԶԳՈՒՇԱՑՐԵԼ են , որ զերծ մնա որևէ ակցիա կազմակերպելուց: Պարոն Բաբայանը տվել է իր համաձայնությունը:

September 5 this year, the National Assembly staff spread information on why the application of Samvel Andranik Babayan, who was nominated by the "United Motherland" faction a candidate for the President of the Republic, was rejected due to the lack of a document required by the Constitution of the Republic of Artsakh.
September 7, the Head of the "United Motherland" faction, M. Petrosyan was warned about the lack of the corresponding document and it was noted that the Department of Visas and Passports of the Ministry of Internal Affairs had the opportunity to provide the document by the end of that day before 24:00. And the staff of the National Assembly was ready to accept it. Moreover, in this regard, on September 8, Mr. M. Petrosyan was informed that the law provides an opportunity to supplement the unsubmitted document. Mr. Petrosyan stated that "at this stage" they will not submit any documents.
It is stated in the comment published on the Facebook page of Mr. Babayan's press service on September 9 this year: “On the same day, the court decision was attached to Samvel Babayan’s application to nominate a candidate for the presidency of the republic and submitted to the National Assembly, but it was again rejected, citing the fact that the package of documents does not represent a court decision, but is a certificate issued on the basis this decision.”
The above is absolutely a false and untrue information. In addition to the application dated September 5, 2023 No. 70 by the "United Fatherland" faction of the relevant section of the National Assembly no other documents have been entered.
By spreading such false information, Samvel Babayan and the people gathered around him are trying to create a tense atmosphere in public circles. At the same time, they are trying to discredit the state institutions of the Republic of Artsakh with baseless talk, including the institutions of the Artsakh presidency and the National Assembly, which is nothing more than paying tribute to the wishes of the enemy.
By the way, such an untrue information was spread by Mr. Babayan in his congratulatory message addressed to the President of Azerbaijan on September 9. Mr. Babayan writes: "I consider it necessary to inform you that late yesterday evening a meeting was convened with the participation of the acting president of the Republic and political forces during which I was asked to refrain from political action...".
We consider it necessary to emphasize that Mr. Babayan was invited to the National Assembly, informed about some developments and decisions made on that issue. He was not "asked", but DEMANDED and WARNED to refrain from organizing any action. Mr. Babayan gave his consent.