Ինչպես հաղորդում է ԻԻՀ-ում հրապարակվող «Ալիք» օրաթերթը՝ Իրանի Իսլամական խորհրդարանում իրանահայության երկու պատգամավորներ Արա Շահվերդյանի և Ռոբերտ Բեգլարյանի միջնորդությամբ ԱՀ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի նամակը փոխանցվելու է Իրանի Իսլամական խորհրդարանի նախագահին։
Օրեր առաջ ԱՀ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը նամակներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի, Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի, Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի, ԱՄՆ Սենատի, ԱՄՆ կոնգրեսի, ինչպես նաեւ Եվրախորհրդարանի խոսնակներին։
«Ալիք» օրաթերթի փոխանցմամբ՝ Իրանի օրենսդիր իշխանությունների կողմից սպասվող հնարավոր արձագանքներին ծանոթանալու նպատակով հեռախոսազրույց են ունեցել Իրանի Իսլամական խորհրդարանում Թեհրանի և Հյուսիսային իրանահայության պատգամավոր Արա Շահվերդյանի հետ և նրանից հետաքրքրվել, թե արդյոք Դավիթ Իշխանյանի կիրառած նոր գործելաձևը կարող է ազդեցիկ գործիք դառնալ ադրբեջանական արգելափակման վերացման և Իրանի կողմից միջամտության տեսանկյունից:
Արա Շահվերդյանը նախ տեղեկացրել է, որ նամակից մի օրինակ ՀՀ-ում հանձնվել է Իրանի Իսլամական խորհրդանարում Սպահանի և Հարավային իրանահայության պատգամավոր Ռոբերտ Բեգլարյանին և արդեն այստեղ երկուսով պատրաստվում են այն հանձնել Իսլամական խորհրդարանի խոսնակ Մուհամմադ Բադեր Ղարիբաֆին:
Ապա պատգամավորն ընդգծել է, որ այսօրվա դրությամբ շատ կարևոր է տարբեր գործիքակազմերի կիրառումը և ըստ պատգամավորի՝ բոլոր քայլերն էլ կարող են ազդել Արցախի էթնիկ բնակչության շահերի պաշտպանության առումով:
«Չնայած տարբեր անձնաց ու կառույցների կողմից հնչող դատապարտող կոչերին, Բաքուն շարունակում է արգելափակել Լաչինի միջանցքը, զրկելով Արցախին Հայաստանի հետ կապող միակ կենսական ճանապարհից: Ադրբեջանը անտեսում է ՄԱԿ-ի, Անվտանգության խորհրդի, Եվրախորհրդարանի, ՄԻԵԴ-ի և Հաագայի դատարանի ու այլ միջազգային կառույցների պահանջները, իրագործելով արցախահայության էթնիկ զտման, սադրանքի և ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունը», - նշել է Շահվերդյանը, ընգծելով, որ Արցախի 120 000 քաղաքացիներ զրկված են ազատ տեղաշարժի հնարավորությունից և ապրում են աղետալի պայմաններում, ոտնահարվում են նրանց հիմնարար իրավունքները, իսկ Ադրբեջանին միջազգային հանրության ուղերձները կառուցողական դաշտ չեն բերում:
Հարցմանը, թե ինչպիսի գործընթացներ է նախատեսում Իրանի Իսլամական խորհրդարանը նման օրակարգային հարցերի առնչությամբ, Արա Շահվերդյանը նշել է, որ իրենք պատրաստվում են որպես միջնորդ հանդես գալ նամակի հանձնման ուղղությամբ, որը նշանակում է, որ ուղղակիորեն այն կստանա խորհրդարանի խոսնակը:
Իրանի Իսլամական խորհրդարանի պատգամավորը շեշտել է, որ որպես իրանահայության զույգ պատգամավորներ, անպայման կշարունակեն հետևողական լինել Արցախի էթնիկ բնակչության շահերի պաշտպանության հարցերի նկատմամբ, ընդգծելով, որ որպես երկրի օրենսդիր իշխանության մեկ մասնիկ, բազմիցս դիմել են պետական անձանց ՝ խնդրելով տարբեր քաղաքական ու դիվանագիտական միջոցներ կիրառել, ճնշումներ գործադրել ադրբեջանական սադրանքները զսպելու մեխանիզմներ կիրառելու և Արցախի էթնիկ բնակչության իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ:
Արա Շահվերդյանն ընդգծել է, որ հետամուտ են լինելու, որպեսզի Արցախի ԱԺ նախագահ Դ. Իշխանյանի հղած նամակ-պահանջը Իսլամական խորհրդարանի խոսնակի կողմից հասցեական և համապատասխան արձագանք ստանա:

Как сообщает издающаяся в ИРИ газета «Алик», при посредничестве двух армянских депутатов парламента Ирана Ара Шахвердяна и Роберта Бегларяна, письмо председателя Национального собрания Республики Арцах Давида Ишханяна будет передано председателю парламента (Исламского консультативного совета) Ирана.
Несколько дней назад председатель Национального собрания Республики Арцах Давид Ишханян направил письма спикерам парламента Исламской Республики Иран, Государственной Думы Российской Федерации, Сената Французской Республики, Сената США, Конгресса США, а также Европарламента.
Как сообщает газета «Алик», с целью ознакомления с ожидаемыми откликами законодательных властей Ирана, они провели телефонный разговор с депутатом Ара Шахвердяном, представляющим в парламенте Ирана армянство Тегерана и северной части Ирана, и поинтересовались у него, может ли новый образ действий Давида Ишханяна стать влиятельным инструментом с точки зрения устранения Азербайджанской блокады и вмешательства Ирана.
Ара Шахвердян сообщил, что экземпляр письма был передан в Армении депутату Роберту Бегларяну, представляющему в парламенте Ирана армянство Исфагана и южной части Ирана, и уже вместе они намереваются передать письмо спикеру парламента (Исламского консультативного совета) Ирана Мохаммад-Багер Галибафу.
Затем депутат подчеркнул, что на сегодняшний день очень важно применение различных инструментов, и, по словам депутата, все шаги могут повлиять на защиту интересов этнического населения Арцаха.
«Несмотря на осуждающие призывы со стороны различных лиц и структур, Баку продолжает блокировать Лачинский коридор, лишая Арцах единственного жизненно важного пути, связывающего его с Арменией. Азербайджан игнорирует требования ООН, Совета Безопасности, Европарламента, ЕСПЧ, Гаагского суда и других международных структур, реализуя политику этнической чистки, провокаций и угроз силой в отношении армян Арцаха», – отметил Шахвердян, подчеркнув, что 120 000 граждан Арцаха лишены возможности свободного передвижения и живут в катастрофических условиях, нарушаются их основные права, а адресованные Азербайджану призывы международного сообщества не приводят его в конструктивное поле.
На вопрос о том, какие процессы предусматривает парламент Ирана в связи с подобными вопросами повестки дня, Ара Шахвердян отметил, что они намереваются выступить в качестве посредников в передаче письма, что означает, что письмо получит сам спикер парламента.
Депутат парламента Ирана подчеркнул, что как депутаты, представляющие армянство Ирана, они будут последовательными в вопросах защиты интересов этнического населения Арцаха, подчеркнув, что, являясь частью законодательной власти страны, они неоднократно обращались к государственным лицам с просьбой применить различные политические и дипломатические средства, а также оказать давление для применения механизмов сдерживания азербайджанских провокаций и защиты прав этнического населения Арцаха.
Ара Шахвердян подчеркнул, что они проследят, чтобы письмо-требование председателя парламента Республики Арцах Давида Ишханяна получило адресный и соответствующий отклик со стороны спикера парламента Ирана.