Ինչպես հաղորդում է ԻԻՀ-ում հրապարակվող «Ալիք» օրաթերթը՝ Իրանի Իսլամական խորհրդարանում իրանահայության երկու պատգամավորներ Արա Շահվերդյանի և Ռոբերտ Բեգլարյանի միջնորդությամբ ԱՀ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի նամակը փոխանցվելու է Իրանի Իսլամական խորհրդարանի նախագահին։
Օրեր առաջ ԱՀ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը նամակներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի, Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի, Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի, ԱՄՆ Սենատի, ԱՄՆ կոնգրեսի, ինչպես նաեւ Եվրախորհրդարանի խոսնակներին։
«Ալիք» օրաթերթի փոխանցմամբ՝ Իրանի օրենսդիր իշխանությունների կողմից սպասվող հնարավոր արձագանքներին ծանոթանալու նպատակով հեռախոսազրույց են ունեցել Իրանի Իսլամական խորհրդարանում Թեհրանի և Հյուսիսային իրանահայության պատգամավոր Արա Շահվերդյանի հետ և նրանից հետաքրքրվել, թե արդյոք Դավիթ Իշխանյանի կիրառած նոր գործելաձևը կարող է ազդեցիկ գործիք դառնալ ադրբեջանական արգելափակման վերացման և Իրանի կողմից միջամտության տեսանկյունից:
Արա Շահվերդյանը նախ տեղեկացրել է, որ նամակից մի օրինակ ՀՀ-ում հանձնվել է Իրանի Իսլամական խորհրդանարում Սպահանի և Հարավային իրանահայության պատգամավոր Ռոբերտ Բեգլարյանին և արդեն այստեղ երկուսով պատրաստվում են այն հանձնել Իսլամական խորհրդարանի խոսնակ Մուհամմադ Բադեր Ղարիբաֆին:
Ապա պատգամավորն ընդգծել է, որ այսօրվա դրությամբ շատ կարևոր է տարբեր գործիքակազմերի կիրառումը և ըստ պատգամավորի՝ բոլոր քայլերն էլ կարող են ազդել Արցախի էթնիկ բնակչության շահերի պաշտպանության առումով:
«Չնայած տարբեր անձնաց ու կառույցների կողմից հնչող դատապարտող կոչերին, Բաքուն շարունակում է արգելափակել Լաչինի միջանցքը, զրկելով Արցախին Հայաստանի հետ կապող միակ կենսական ճանապարհից: Ադրբեջանը անտեսում է ՄԱԿ-ի, Անվտանգության խորհրդի, Եվրախորհրդարանի, ՄԻԵԴ-ի և Հաագայի դատարանի ու այլ միջազգային կառույցների պահանջները, իրագործելով արցախահայության էթնիկ զտման, սադրանքի և ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունը», - նշել է Շահվերդյանը, ընգծելով, որ Արցախի 120 000 քաղաքացիներ զրկված են ազատ տեղաշարժի հնարավորությունից և ապրում են աղետալի պայմաններում, ոտնահարվում են նրանց հիմնարար իրավունքները, իսկ Ադրբեջանին միջազգային հանրության ուղերձները կառուցողական դաշտ չեն բերում:
Հարցմանը, թե ինչպիսի գործընթացներ է նախատեսում Իրանի Իսլամական խորհրդարանը նման օրակարգային հարցերի առնչությամբ, Արա Շահվերդյանը նշել է, որ իրենք պատրաստվում են որպես միջնորդ հանդես գալ նամակի հանձնման ուղղությամբ, որը նշանակում է, որ ուղղակիորեն այն կստանա խորհրդարանի խոսնակը:
Իրանի Իսլամական խորհրդարանի պատգամավորը շեշտել է, որ որպես իրանահայության զույգ պատգամավորներ, անպայման կշարունակեն հետևողական լինել Արցախի էթնիկ բնակչության շահերի պաշտպանության հարցերի նկատմամբ, ընդգծելով, որ որպես երկրի օրենսդիր իշխանության մեկ մասնիկ, բազմիցս դիմել են պետական անձանց ՝ խնդրելով տարբեր քաղաքական ու դիվանագիտական միջոցներ կիրառել, ճնշումներ գործադրել ադրբեջանական սադրանքները զսպելու մեխանիզմներ կիրառելու և Արցախի էթնիկ բնակչության իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ:
Արա Շահվերդյանն ընդգծել է, որ հետամուտ են լինելու, որպեսզի Արցախի ԱԺ նախագահ Դ. Իշխանյանի հղած նամակ-պահանջը Իսլամական խորհրդարանի խոսնակի կողմից հասցեական և համապատասխան արձագանք ստանա:

According to "Aliq" daily newspaper published in Iran, the letter of the NA President David Ishkhanyan will be handed over to the Speaker of the Islamic Consultative Assembly of Iran with the mediation of two Iranian-Armenian deputies in the Islamic Parliament of Iran Ara Shahverdyan and Robert Beglaryan.
A few days ago, the Head of the Artsakh National Assembly Davit Ishkhanyan sent letters to the speakers of the Parliament of the Islamic Republic of Iran, the State Duma of the Russian Federation, the Senate of the French Republic, the US Senate, the US Congress, as well as the European Parliament.
According to "Aliq" daily, in order to get acquainted with the possible reactions expected by the Iranian legislative authorities, they had a telephone conversation with Ara Shahverdyan, the deputy of Tehran and Northern Iranian Armenians in the Islamic Parliament of Iran, and asked him whether the new method used by Davit Ishkhanyan can become an influential tool for lifting the Azerbaijani blockade and for Iranian interference into the process.
Ara Shahverdyan first informed that a copy of the letter was handed over to Robert Beglaryan, MP of Isfahan and Southern Iranian Armenians in the Islamic Council of Iran in RA, and the two of them are preparing to hand it over to the Speaker of the Islamic Parliament, Mohammad Bagher Ghalibaf
Then the MP emphasized that nowadays it is very important to use different tools and according to the deputy, all steps can affect the protection of the interests of the ethnic population of Artsakh.
"Despite the condemning calls from various individuals and institutions, Baku continues to block the Lachin Corridor, depriving Artsakh of the only vital road connecting it with Armenia. Azerbaijan ignores the demands of the UN, the Security Council, the European Parliament, the ECHR and the Hague Court and other international structures, implementing the policy of ethnic cleansing, provocation and threat of force of Artsakh Armenians", noted Shahverdyan, outlining that 120,000 citizens of Artsakh are deprived of the possibility of free movement and live in disastrous conditions, their fundamental rights are violated, and messages of the international community to Azerbaijan do not create a constructive field.
When asked what are the procedures of the Islamic Parliament in such agenda issues, Ara Shahverdyan noted that they are going to act as a mediator in handing over the letter, which means that the speaker of the parliament will receive it directly.
The deputy of the Islamic Parliament of Iran emphasized that as a pair of Iranian-Armenian MPs, will definitely continue to be consistent in matters of protecting the interests of the ethnic population of Artsakh, emphasizing that as a part of the legislative power of the country, have repeatedly appealed to government officials, asking to apply various political and diplomatic measures, to exert pressure in the direction of applying mechanisms to curb Azerbaijani provocations and protecting the rights of the ethnic population of Artsakh.
Ara Shahverdyan emphasized that they will follow up so that the letter-demand sent by the President of the Artsakh National Assembly Ishkhanyan receives an appropriate and decent response from the Speaker of the Islamic Parliament.