«Մեծարգո Տիար Շահրամանյան,
Հանուն Արցախի թեմի հոգևոր դասի և հավատավոր մեր ժողովրդի, մեր անկեղծ շնորհավորանքներն ենք բերում Ձեզ՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։ Արցախի համար փորձություններով և տեսանելի խոչընդոտներով լի այս ժամանակաշրջանում Ձեր վրա են սևեռված բոլոր արցախցիների հայացքները, ովքեր հույսով սպասում են կամավորաբար հանձն առած իրենց նեղությունների ու զրկանքների դրական հանգուցալուծմանը։ Իրապես ծանր է լուծը, բայց քրիստոնյայի համար ցանկացած լուծ դառնում է քաղցր և տանելի, եթե այն կրում է սիրով ու հանուն սրբազան գաղափարի։
Քաջատեղյակ լինելով Ձեր նախընթաց ճանապարհին և Արցախի պետականաշինության գործում ունեցած մեծ ավանդին, համոզված ենք, որ միևնույն նախանձախնդրությամբ պիտի շարունակեք ծառայել մեր ժողովրդին նաև այս նոր պաշտոնում։ Արդեն 32 տարի է, ինչ արցախցիները կանգնած են հայ ժողովրդի գոյության և արժանապատվության պայքարի առաջնագծում և բազում զրկանքներ ու տառապանքներ են կրել ու դեռ շարունակում են կրել։ Բազմավաստակ մեր ժողովուրդը այսօր ամեն ինչից առավել կարիք ունի սիրո և անկեղծության, և առաջին հերթին՝ իր երկրի ղեկավարի կողմից։ Արցախի քաղաքական դաշտում առկա համերաշխության և միասնականության մթնոլորտը պետք է դառնա մեր պայքարի ամուր հիմքը և ողջ հայության համախմբման շարժիչ ուժը։
Ուստի այսօր մենք ուժից ու համարձակությունից ավելի՝ կարիք ունենք իմաստության, որովհետև առանց իմաստության ամեն ինչ կարող է փոխվել չարիքի։ Սուրբ Գիրքը մեզ ուսուցանում է, որ կատարյալ իմաստության սկիզբը Աստծո հանդեպ ունեցած երկյուղն է։ Առ Աստված ամուր հավատքը և մաքուր խիղճը ամուր պարիսպ են յուրաքանչյուր մարդու և ազգի համար։ «Եթե Աստված չշինի տունը, զուր են աշխատում այն շինողները, եթե Տերը չպահպանի քաղաքը, զուր տեղն են հսկում պահապանները » (Սաղմոս 127։1)։ 127 – րդ սաղմոսի այս գեղեցիկ տողերից ներշնչված՝ աղոթում ենք, որ դուք կարողանաք իմաստությամբ և խոհեմությամբ թեթևացնել մեր երկրի հոգսը, ապահովել արցախահայության խաղաղ կյանքը իր աստվածապարգև հայրենիքում։

Многоуважаемый господин Шахраманян,
От имени духовного сословия Арцахской епархии и нашего верующего народа приносим вам наши искренние поздравления в связи с избранием на ответственную должность президента Республики Арцах. В этот период, полный испытаний и видимых препятствий для Арцаха, к вам обращены взоры всех арцахцев, которые с надеждой ждут положительного исхода добровольно взявшего на себя бремени невзгод и лишений. Бремя поистине тяжело, однако для христианина любое бремя становится терпимым, если он несет его с любовью и во имя священной идеи.
Будучи хорошо осведомленными о вашем прогрессе и большом вкладе в дело государственного строительства Арцаха, мы уверены, что вы с тем же рвением продолжите служить нашему народу и на этой новой должности. Вот уже 32 года арцахский народ находится на передовой линии борьбы за существование и достоинство армянского народа. Мы понесли многочисленные лишения и страдания и продолжаем нести их и сегодня. Наш заслуженный народ сегодня больше всего нуждается в любви и искренности, и в первую очередь, со стороны руководителей своей страны. Атмосфера солидарности и единства на политическом поле Арцаха должна стать прочной основой нашей борьбы и движущей силой сплочения всего армянства.
Посему сегодня мы больше силы и мужества нуждаемся в мудрости, поскольку без мудрости все может обернуться злом. Священное Писание учит нас, что начало совершенной мудрости заключается в страхе перед Господом. Сильная вера в Бога и чистая совесть – неприступная крепость для каждого человека и нации. «Если не Господь строит дом, то напрасно трудятся его строители. Если не Господь охраняет город, то напрасно бодрствует страж (Псалом 127.1). Вдохновляясь этими прекрасными строками 127 псалма, мы возносим молитвы, чтобы Вы сумели с мудростью и благоразумием облегчить заботы нашей страны, обеспечить мирную жизнь армянства Арцаха на своей богоугодной родине.