Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանի պաշտոնի ստանձնման նպատակով 2023 թվականի սեպտեմբերի 10-ին հրավիրվել է ԱՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը, որը վարում էր ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Բաղունցը:
Նիստին ներկա էին 30 պատգամավորներ:
Հատուկ նիստին դահլիճ են բերվել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը և 17-րդ դարի Ավետարանը:
Այնուհետև, օրենքով սահմանված կարգով, Նախագահ Սամվել Շահրամանյանը երդում է տվել. «Ստանձնելով Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը` երդվում եմ. անվերապահորեն կատարել Սահմանադրության պահանջները` հարգել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, ապահովել Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անվտանգությունը` ի փառս Արցախի Հանրապետության և ի բարօրություն Արցախի ժողովրդի»:
Երդման արարողությունից հետո հնչել է Արցախի Հանրապետության պետական օրհներգը: Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի շնորհավորական և օրհնանքի խոսքը ներկայացրել է Տեր Մինաս քահանան:
«Արդեն 32 տարի է, ինչ արցախցիները կանգնած են հայ ժողովրդի գոյության և արժանապատվության պայքարի առաջնագծում և բազում զրկանքներ ու տառապանքներ են կրել ու դեռ շարունակում են կրել: Բազմավաստակ մեր ժողովուրդը այսօր ամեն ինչից առավել կարիք ունի սիրո և անկեղծության, և առաջին հերթին ՝ իր երկրի ղեկավարների կողմից: Արցախի քաղաքական դաշտում առկա համերաշխության և միասնականության մթնոլորտը պետք է դառնա մեր պայքարի ամուր հիմքը և ողջ հայության համախմբման շարժիչ ուժը», - ընդգծված է հոգևոր առաջնորդի շնորհավորական ուղերձում:
ԱՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Բաղունցը Ազգային ժողովի և անձամբ իր անունից շնորհավորել է Սամվել Շահրամանյանին Հանրապետության Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու և պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ մաղթել է հաջողություն ի փառս երկրի և ի բարօրություն Արցախի ժողովրդի:
Հատուկ նիստին մասնակցել են ԱՀ երկրորդ, երրորդ և չորրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը, ԳԽ նախագահի պաշտոնակատար Գեորգի Պետրոսյանը, ԱՀ ԱԺ 3 գումարումների նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ուժային կառույցների ղեկավարներ, ԱՀ անվտանգության խորհրդի ու կառավարության անդամներ, դատական համակարգի պատասխանատուներ, Ստեփանակերտի քաղաքապետը, շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները, քաղաքական կուսակցությունների և հասարարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

По случаю вступления в должность новоизбранного президента Республики Арцах Шахраманяна Самвела Сергеевича 10 сентября 2023 года было созвано специальное заседание Национального собрания Республики Арцах. Заседание вел исполняющий обязанности председателя Национального собрания Республики Арцах Гагик Багунц.
На заседании присутствовали 30 депутатов.
В ходе специального заседания в зал были вынесены Конституция Республики Арцах и Евангелие XVII века.
Далее в установленном законом порядке президент Самвел Шахраманян принес присягу:
«Вступая в должность Президента Республики Арцах, клянусь: безоговорочно выполнять требования Конституции, уважать права и свободы человека и гражданина, обеспечивать суверенитет, независимость, территориальную целостность и безопасность Республики во славу Республики Арцах и во имя благоденствия нашего народа».
После церемонии принесения присяги прозвучал государственный гимн Республики Арцах. Слова поздравления и благословения предстоятеля Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви епископа Вртанеса Абрамяна представил иерей Минас:
«Вот уже 32 года арцахский народ находится на передовой линии борьбы за существование и достоинство армянского народа. Мы понесли многочисленные лишения и страдания и продолжаем нести их и сегодня. Наш заслуженный народ сегодня больше всего нуждается в любви и искренности, и в первую очередь со стороны руководителей своей страны. Атмосфера солидарности и единства на политическом поле Арцаха должна стать прочной основой нашей борьбы и движущей силой сплочения всего армянства», – подчеркивается в поздравительном послании духовного предводителя.
Исполняющий обязанности председателя НС Республики Арцах Гагик Багунц от имени Национального собрания и от себя лично поздравил Самвела Шахраманяна с избранием на пост президента республики и пожелал ему успехов во славу страны и во благо народа Арцаха.
В специальном заседании приняли участие второй, третий и четвертый президенты Республики Арцах Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, исполняющий обязанности председателя Верховного совета НКР Георгий Петросян, председатель трех созывов Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян, руководители силовых структур, члены Совета безопасности и правительства Республики Арцах, ответственные лица судебной системы, мэр Степанакерта, руководители районных администраций, представители политических партий и общественных организаций.