Սիրելի հայրենակիցներ
Մենք այն վիճակում չենք, որ երկար նախաբանով սկսենք մեր ելույթները. կարծում եմ՝ ամեն ինչ պարզ է ու ակնհայտ. Արցախի Հանրապետության հանդեպ սանձազերծված ագրեսիան շարունակվում է և ամեն օր մեր ժողովուրդը բախվում է նոր սպառնալիքների ու նոր փորձության:
Նման պայմաններում մեր գլխավոր խնդիրը պետական համակարգն ամուր պահելն է, որովհետև, եթե հետևել եք, կհամաձայնեք իմ տեսակետի հետ, որ մեր հակառակորդների թիրախում 2020թ. նոյեմբերից հետո Արցախի Հանրապետության պետական ինստիտուտներն են՝ անվտանգության, քաղաքական ու տնտեսական ոլորտները համակարգող կառույցները և դրանց գործառույթների սահմանափակումը:
Երկար նախապատմության կարիք չկա նաև ներկայացնելու այսօրվա մեր նիստի կարևորությունը և մեզ սպասվող ընտրության անհրաժեշտությունը: Իմ պատկերացմամբ, մենք այս օրերին բացառիկ հնարավորություն ենք ունեցել հասնել այնպիսի համաձայնության ու համախմբվածության, որին սպասում է մեր ժողովուրդը, որի մասին ամեն քայլափոխի խոսում ենք բոլորս՝ քաղաքական ուժերն ու քաղաքական գործիչները: Վստահ եմ, որ բոլոր խմբակցություններն իրենց բացատրություններն ունեն հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու հարցի համար, բայց դրա հետ մեկտեղ, կասկած չունեմ, որ բոլորի մոտ էլ առաջնային է եղել հարցը կուսակցական ու հատվածական շահերից վեր դասելու և ազգային ու պետական շահով առաջնորդվելու մոտեցումը:
Տեղին չեմ համարում այսօր խոսել նախագահի թեկնածուի անցած ուղու, նրա արժանիքիների մասին, քանի որ այդ ամենը կուտակվել է հենց այսպիսի իրավիճակում դրսևորելու համար: Մեր խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում առաջադրված Սամվել Շահրամանյանի թեկնածությանը և կոչ եմ անում իմ գործընկերներին վարվել նույն կերպ:

We are not in a position to start our speeches with a long introduction. I think everything is clear and obvious. The aggression unleashed against the Republic of Artsakh continues and every day our people face new threats and new trials.
In such circumstances, our main task is to keep the state system strong, because if you have been following, you will agree with my view that after November 2020 our adversaries have been targeting the state institutions of the Republic of Artsakh - the structures coordinating the security, political and economic spheres, limiting their functions.
Also, there is no need for a long history to present the importance of our today's sitting and the necessity of the choice that awaits us. In my opinion, now we have an exceptional opportunity to achieve the kind of agreement and unity that our nation is waiting for, and that all of us, political forces and actors, are talking about at every step. I am sure that all factions have their own explanations regarding the issue of nominating a candidate for the presidency of the republic, but at the same time, I have no doubt that the approach that puts the issue above party and group interests, and the leadership of the national-state interest were above all for them.
I also consider it inappropriate to talk today about the path taken by the candidate for the post of president and his merits, since all this was accumulated precisely in order to show up in a similar situation. Our faction will vote for the candidacy of Samvel Shakhramanyan, nominated for the post of president of the Republic of Artsakh, and I urge my colleagues to do the same.