Սիրելի հայրենակիցներ
Մենք այն վիճակում չենք, որ երկար նախաբանով սկսենք մեր ելույթները. կարծում եմ՝ ամեն ինչ պարզ է ու ակնհայտ. Արցախի Հանրապետության հանդեպ սանձազերծված ագրեսիան շարունակվում է և ամեն օր մեր ժողովուրդը բախվում է նոր սպառնալիքների ու նոր փորձության:
Նման պայմաններում մեր գլխավոր խնդիրը պետական համակարգն ամուր պահելն է, որովհետև, եթե հետևել եք, կհամաձայնեք իմ տեսակետի հետ, որ մեր հակառակորդների թիրախում 2020թ. նոյեմբերից հետո Արցախի Հանրապետության պետական ինստիտուտներն են՝ անվտանգության, քաղաքական ու տնտեսական ոլորտները համակարգող կառույցները և դրանց գործառույթների սահմանափակումը:
Երկար նախապատմության կարիք չկա նաև ներկայացնելու այսօրվա մեր նիստի կարևորությունը և մեզ սպասվող ընտրության անհրաժեշտությունը: Իմ պատկերացմամբ, մենք այս օրերին բացառիկ հնարավորություն ենք ունեցել հասնել այնպիսի համաձայնության ու համախմբվածության, որին սպասում է մեր ժողովուրդը, որի մասին ամեն քայլափոխի խոսում ենք բոլորս՝ քաղաքական ուժերն ու քաղաքական գործիչները: Վստահ եմ, որ բոլոր խմբակցություններն իրենց բացատրություններն ունեն հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու հարցի համար, բայց դրա հետ մեկտեղ, կասկած չունեմ, որ բոլորի մոտ էլ առաջնային է եղել հարցը կուսակցական ու հատվածական շահերից վեր դասելու և ազգային ու պետական շահով առաջնորդվելու մոտեցումը:
Տեղին չեմ համարում այսօր խոսել նախագահի թեկնածուի անցած ուղու, նրա արժանիքիների մասին, քանի որ այդ ամենը կուտակվել է հենց այսպիսի իրավիճակում դրսևորելու համար: Մեր խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում առաջադրված Սամվել Շահրամանյանի թեկնածությանը և կոչ եմ անում իմ գործընկերներին վարվել նույն կերպ:

Мы находимся не в том положении, чтобы начинать наши выступления с длинного предисловия. Думаю, все довольно просто и очевидно: агрессия, развязанная в отношении Республики Арцах, продолжается, каждый день наш народ сталкивается с новыми угрозами и новыми испытаниями.
В подобных условиях наша главная задача – сохранить государственную систему, поскольку, если вы следили, то согласитесь с моей точкой зрения, что целью наших оппонентов после ноября 2020 года стали государственные институты Республики Арцах – структуры, координирующие сферу безопасности, политические и экономические сферы, а также ограничение их функций.
Также нет необходимости в длинной предыстории, чтобы представить важность нашей сегодняшней сессии и необходимость выбора, который нас ждет. На мой взгляд, сейчас у нас появилась исключительная возможность достичь такого согласия и единства, которого ждет наш народ, о котором все мы, политические силы и деятели, говорим на каждом шагу. Уверен, что у всех фракций есть свои объяснения по вопросу выдвижения кандидата в президенты республики, но вместе с тем, не сомневаюсь, что подход, ставящий вопрос выше партийных и групповых интересов, и руководство национально-государственным интересом были для них превыше всего.
Считаю также неуместным говорить сегодня о пути, пройденном кандидатом на пост президента, и его заслугах, поскольку все это копилось именно для того, чтобы проявиться в подобной ситуации. Наша фракция проголосует за кандидатуру Самвела Шахраманяна, выдвинутую на пост президента Республики Арцах, и я призываю своих коллег поступить также.