«Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» խմբակցությունը հանդիպել է Սամվել Շահրամանյանի հետ և որոշում է կայացվել Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրել նրան:
Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը ծնվել է 1978թ. դեկտեմբեր 1-ին Ստեփանակերտ քաղաքում:
1995 թվականին ընդունվել է Երևանի Գրիգոր Զոհրապի անվան համալսարանի Միջազգային տնտեսագիտություն ֆակուլտետը: 1998 թվականին տեղափոխվել է ԱրՊՀ Տնտեսագիտություն բաժինը և 1999 թվականին ավարտել այն:
1999-2008թթ. ծառայել է ԼՂՀ ԿԱ Ազգային անվտանգության ծառայությունում:
2008-2010թթ. աշխատել է ԼՂՀ ԿԱ Հարկային պետական ծառայությունում՝ օպերատիվ հետախուզության վարչության պետի պաշտոնում:
2010-2013թթ. ծառայել է ԼՂՀ ԿԱ Արդարադատության նախարարությունում, որպես ԼՂՀ Գլխավոր հարկադիր կատարող:
2013 թվականին նշանակվել է ԼՂՀ ԿԱ Ոստիկանության Ստեփանակերտի քաղաքային վարչության պետ, այնուհետև՝ քրեական հետախուզության վարչության պետ:
2014-2018 թթ. ծառայել է ԼՂՀ ԿԱ Ազգային անվտանգության ծառայությունում՝ վարչության պետի պաշտոնում:
2018-2020թթ. զբաղեցրել է ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը:
2018 թվականի հուլիսի 16-ի Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ:
2020 թվականի մայիսի 29-ի Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և զբոսաշրջության նախարար:
2021 թվականի հունվարի 18-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ։
2022 թվականի մայիսի 17-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ Նախագահի գլխավոր խորհրդական:
2023 թվականի հունվարի 10-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ։
2023 թվականի հունվարի 16-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար։
1996-1999թթ. ծառայել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակում:
Զինվորական կոչումը՝ «գեներալ-մայոր»:
Պարգևատրվել է ՀՀ Արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության կրծքանշանով, ԱՀ և ՀՀ ոստիկանության պետերի կողմից «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալներով, «Ծովակալ Իսակով», «Իրավակարգի ամրապնդման համար», «ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում ունեցած ներդրումների համար», «Անվտանգության մարմինների 100-ամյակ», «Մարտական համագործակցության համար» մեդալներով:

Фракция «Свободная Родина-ОГА» встретилась с Самвелом Шахраманяном. Было принято решение выдвинуть его кандидатуру на пост президента республики.
Шахраманян Самвел Сергеевич родился 1 декабря 1978 года в Степанакерте.
В 1995 году поступил на факультет международной экономики Ереванского университета имени Григора Зограба. В 1998 году перевелся в АрГУ на факультет экономики, окончив его в 1999 году.
С 1999-2008 гг. служил в Службе национальной безопасности при правительстве НКР.
С 2008-2010 гг. работал в Государственной налоговой службе при правительстве НКР в должности начальника управления оперативного розыска.
В 2010-2013 гг. служил в Министерстве юстиции при правительстве НКР в качестве главного принудительного исполнителя НКР.
В 2013 году был назначен начальником Степанакертского городского управления полиции при правительстве НКР, после – начальником управления уголовного розыска.
В 2014-2018 гг. состоял на службе в Службе национальной безопасности при правительстве НКР в должности начальника управления.
С 2018-2020 гг. занимал должность директора Службы Национальной безопасности Республики Арцах.
Указом президента Республики Арцах от 16 июля 2018 года назначен председателем Государственной комиссии Республики Арцах по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших лиц.
Указом президента Республики Арцах от 29 мая 2020 года назначен министром военно-патриотического воспитания, молодежи, спорта и туризма Республики Арцах.
Указом президента Республики Арцах от 18 января 2021 года назначен заместителем секретаря Совета Безопасности Республики Арцах.
Указом президента Республики Арцах от 17 мая 2022 года назначен главным советником президента Республики Арцах.
Указом президента Республики Арцах от 10 января 2023 года назначен заместителем секретаря Совета Безопасности Республики Арцах.
Указом президента Республики Арцах от 16 января 2023 года назначен секретарем Совета Безопасности Республики Арцах.
В 1996-1999 гг. служил в Армии обороны НКР.
Воинское звание «Генерал-майор».
Награжден нагрудным знаком Службы принудительного исполнения судебных актов министерства Юстиции Республики Армения, медалями «За укрепление сотрудничества», «Адмирал Исаков», «За укрепление правопорядка», «За вклад в дело обеспечения безопасности Республики Армения», «100-летие образования органов безопасности Республики Армения», «За боевое сотрудничество».