«Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» խմբակցությունը հանդիպել է Սամվել Շահրամանյանի հետ և որոշում է կայացվել Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրել նրան:
Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը ծնվել է 1978թ. դեկտեմբեր 1-ին Ստեփանակերտ քաղաքում:
1995 թվականին ընդունվել է Երևանի Գրիգոր Զոհրապի անվան համալսարանի Միջազգային տնտեսագիտություն ֆակուլտետը: 1998 թվականին տեղափոխվել է ԱրՊՀ Տնտեսագիտություն բաժինը և 1999 թվականին ավարտել այն:
1999-2008թթ. ծառայել է ԼՂՀ ԿԱ Ազգային անվտանգության ծառայությունում:
2008-2010թթ. աշխատել է ԼՂՀ ԿԱ Հարկային պետական ծառայությունում՝ օպերատիվ հետախուզության վարչության պետի պաշտոնում:
2010-2013թթ. ծառայել է ԼՂՀ ԿԱ Արդարադատության նախարարությունում, որպես ԼՂՀ Գլխավոր հարկադիր կատարող:
2013 թվականին նշանակվել է ԼՂՀ ԿԱ Ոստիկանության Ստեփանակերտի քաղաքային վարչության պետ, այնուհետև՝ քրեական հետախուզության վարչության պետ:
2014-2018 թթ. ծառայել է ԼՂՀ ԿԱ Ազգային անվտանգության ծառայությունում՝ վարչության պետի պաշտոնում:
2018-2020թթ. զբաղեցրել է ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը:
2018 թվականի հուլիսի 16-ի Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ:
2020 թվականի մայիսի 29-ի Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և զբոսաշրջության նախարար:
2021 թվականի հունվարի 18-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ։
2022 թվականի մայիսի 17-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ Նախագահի գլխավոր խորհրդական:
2023 թվականի հունվարի 10-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ։
2023 թվականի հունվարի 16-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար։
1996-1999թթ. ծառայել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակում:
Զինվորական կոչումը՝ «գեներալ-մայոր»:
Պարգևատրվել է ՀՀ Արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության կրծքանշանով, ԱՀ և ՀՀ ոստիկանության պետերի կողմից «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալներով, «Ծովակալ Իսակով», «Իրավակարգի ամրապնդման համար», «ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում ունեցած ներդրումների համար», «Անվտանգության մարմինների 100-ամյակ», «Մարտական համագործակցության համար» մեդալներով:

"Free Motherland - UCA" faction met with Samvel Shahramanyan and a decision was made to nominate him as a candidate for the President of the Republic
Samvel Sergey Shahramanyan was born December 1, in 1978 in the city of Stepanakert
In 1995, he entered the Faculty of International Economics of Yerevan University named after Grigor Zohrap
In 1998, he transferred to the Department of Economics of the Armenian State University and graduated from it in 1999
1999-2008 - served in the National Security Service under the government of the NKR
2008-2010 - worked in the Tax State Service of NKR CA as the head of the operational intelligence department
July 16, 2018 - appointed as the Chairman of the Committee on Prisoners, Hostages and Missing Persons by the decree of the Republic of Artsakh President
May 29, 2020 - appointed Minister of Military Patriotism, Youth, Sports and Tourism of the Republic of Artsakh by the decree of the Republic of Artsakh President
January 18, 2021 - appointed Deputy Secretary of the Security Council of the Republic of Artsakh by the decree of the Republic of Artsakh President
May 17, 2022 - appointed the Chief Advisor to the President of the Republic of Artsakh by the decree of the Republic of Artsakh President
January 10, 2023 - appointed Deputy Secretary of the Security Council of the Republic of Artsakh by the decree of the Republic of Artsakh President
January 16, 2023 - appointed the Secretary of the Security Council of the Republic of Artsakh by the decree of the Republic of Artsakh President
1996-1999 served in the NKR Defense Army
Military rank: "major general"
2010-2013 - served in the Ministry of Justice of the NKR government as the chief enforcement officer of the NKR
Awarded: the badge of the Service for Compulsory Enforcement of Judicial Acts of the RA Ministry of Justice, medals “For Strengthening Cooperation”, “Admiral Isakov”, “For Strengthening Law and Order”, “For Contribution to Ensuring the Security of the Republic of Armenia”, “100th Anniversary of the Formation of the Security Agencies of the Republic Armenia”, “For Combat Cooperation” medals.
In 2008, he was awarded the title of Master of Sports of the Republic of Armenia in Sambo wrestling
2020 By the decree of the President of the Republic of Armenia of April 30, he was awarded the "Vachagan Barepasht" medal