Նախքան շնորհավորանքներս, մի քանի անդրադարձ այստեղ հնչած ելույթներին և տեսակետներին: Պարզապես չէի կարող անտարբեր լինել և անմասն մնալ:
Գիտեք սպորտում կա քաշային կարգ հասկացողություն: Ես կարծում եմ նաև քաղաքականության մեջ, ինչպես նաև կյանքում կա քաշային կարգ հասկացողությունը: Այս առումով, կարծում եմ մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է կարողանա խորությամբ ընկալի այդ հասկացողությունը: Երբ որ խոսում ենք տեսակետների, որոշումների մասին պետք է հստակ կարողանանք ամրագրել և արձանագրել, որ մեկն է տեսակետ, որ մեկն է որոշում:
Երբ որ խոսում ենք այս կարգի քաղաքական տերմինների մասին, նաև պետք է կարողանանք տարբերակել ռազմավարությունը և մարտավարությունը: Եվ մեզանից յուրաքանչյուրը իր մեջ պետք է ունենա ռազմավարական մտածելակերպ, ինչու չէ նաև մարտավարական համապատասխան մոտեցումներով:
Նաև կա նպատակի, միջոցի հասկացողություն: Ես ուզում եմ, որպեսզի մեզանից յուրաքանչյուրը առաջնորդվի հենց այդ մոտեցումներով և կարողանա զանազանել՝ որն է նպատակը, որը` միջոցը: Կարծում եմ՝ այս բոլոր ձևակերպումներն ու թեզերը օգտակար կլինեն նորընտիր նախագահին:
Ուզում եմ առիթից օգտվել՝ շնորհավորելու նաև մեր ժողովրդի անունից, բոլորիս անունից: Բոլորս գիտակցում ենք, թե ինչպիսի ծանր պատասխանատու շրջանում և ինչպիսի ծանր որոշում է կայացրել հենց ինքը` Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը: Եվ այդ որոշումը կրելու պատասխանատվությունը, կարծում եմ, մեզանից յուրաքանչյուրինն է՝ թե´ կողմ և թե´ դեմ քվեարկած կամ քվեարկությանը չմասնակցած, և նաև մեր հասարակությանը, որովհետև մեր այսօրվա վիճակը այնպիսինն է, որ յուրաքանչյուր պահ, յուրաքանչյուր ժամ կարող է մեզ համար ճակատագրական լինել: Ես կարծում եմ այսօր մենք մեր առաքելությունը ավարտեցինք այս ճակատագրական պահին ճակատագրական որոշումով: Մեկ անգամ ևս շնորհավորանքներ, Սամվե´լ Սերգեյի: Հույս ունենք, որ Ձեր աշխատանքը կլինի բեղմնավոր, ինչպես Դուք եք նշել՝ ի շահ Արցախի Հանրապետության, ի շահ Արցախի և հայ ժողովրդի:

Before my congratulations, a few thoughts on the speeches and views here. I just couldn't be indifferent and stand aside.
You know, in sports there is a concept of category. I believe that in politics and in life there is also the concept of a weight category. I think each of us should be deeply aware of this. When we talk about opinions and decisions, we must clearly define which of the following is an opinion and which is a decision.
When we talk about these kinds of political terms, we also need to be able to distinguish between strategy and tactics. And each of us should have a strategic mindset, why not also with appropriate tactical approaches.
There is also an understanding of the end and the means. I want each of us to be guided by those approaches and be able to distinguish which is the goal and which is the means. I think all these formulations and theses will be useful to the newly elected president.
I would like to take this opportunity to congratulate also on behalf of our people, on behalf of all of us. We all know how difficult it is to be in such a responsible period and what a difficult decision was made by Samvel Sergey Shahramanyan personally. And the responsibility of making that decision, I think, belongs to each of us, whether we voted for or against or did not participate in the vote, and also to our society. Because our situation today is that every moment, every hour can be fatal for us. I believe that today, at this turning point, having made a fateful decision, we have fulfilled our mission. Once again, congratulations, Samvel Sergeevich. We hope that your work will be fruitful, as you have already noted, for the benefit of the Republic of Artsakh and the Armenian people.