Նախքան շնորհավորանքներս, մի քանի անդրադարձ այստեղ հնչած ելույթներին և տեսակետներին: Պարզապես չէի կարող անտարբեր լինել և անմասն մնալ:
Գիտեք սպորտում կա քաշային կարգ հասկացողություն: Ես կարծում եմ նաև քաղաքականության մեջ, ինչպես նաև կյանքում կա քաշային կարգ հասկացողությունը: Այս առումով, կարծում եմ մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է կարողանա խորությամբ ընկալի այդ հասկացողությունը: Երբ որ խոսում ենք տեսակետների, որոշումների մասին պետք է հստակ կարողանանք ամրագրել և արձանագրել, որ մեկն է տեսակետ, որ մեկն է որոշում:
Երբ որ խոսում ենք այս կարգի քաղաքական տերմինների մասին, նաև պետք է կարողանանք տարբերակել ռազմավարությունը և մարտավարությունը: Եվ մեզանից յուրաքանչյուրը իր մեջ պետք է ունենա ռազմավարական մտածելակերպ, ինչու չէ նաև մարտավարական համապատասխան մոտեցումներով:
Նաև կա նպատակի, միջոցի հասկացողություն: Ես ուզում եմ, որպեսզի մեզանից յուրաքանչյուրը առաջնորդվի հենց այդ մոտեցումներով և կարողանա զանազանել՝ որն է նպատակը, որը` միջոցը: Կարծում եմ՝ այս բոլոր ձևակերպումներն ու թեզերը օգտակար կլինեն նորընտիր նախագահին:
Ուզում եմ առիթից օգտվել՝ շնորհավորելու նաև մեր ժողովրդի անունից, բոլորիս անունից: Բոլորս գիտակցում ենք, թե ինչպիսի ծանր պատասխանատու շրջանում և ինչպիսի ծանր որոշում է կայացրել հենց ինքը` Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը: Եվ այդ որոշումը կրելու պատասխանատվությունը, կարծում եմ, մեզանից յուրաքանչյուրինն է՝ թե´ կողմ և թե´ դեմ քվեարկած կամ քվեարկությանը չմասնակցած, և նաև մեր հասարակությանը, որովհետև մեր այսօրվա վիճակը այնպիսինն է, որ յուրաքանչյուր պահ, յուրաքանչյուր ժամ կարող է մեզ համար ճակատագրական լինել: Ես կարծում եմ այսօր մենք մեր առաքելությունը ավարտեցինք այս ճակատագրական պահին ճակատագրական որոշումով: Մեկ անգամ ևս շնորհավորանքներ, Սամվե´լ Սերգեյի: Հույս ունենք, որ Ձեր աշխատանքը կլինի բեղմնավոր, ինչպես Դուք եք նշել՝ ի շահ Արցախի Հանրապետության, ի շահ Արցախի և հայ ժողովրդի:

Прежде чем поздравить, хотелось бы сделать несколько замечаний относительно речей и мнений, прозвучавших здесь. Не мог быть безразличным и остаться в стороне.
Знаете, в спорте есть понятие категории. Считаю, что и в политике, и в жизни также есть понятие весовой категории. Думаю, каждый из нас должен глубоко это осознавать. Когда мы рассуждаем о мнениях и решениях, мы должны четко определять, что из перечисленного является мнением, а что – решением.
Когда мы говорим о такого рода политических терминах, нам также необходимо уметь различать стратегию и тактику. И каждый из нас должен иметь стратегическое мышление и, почему бы и нет, соответствующие тактические подходы.
Также существует понятие цели и средства. Я хочу, чтобы каждый из нас руководствовался именно этими подходами и мог различать, что есть цель, а что – средство. Думаю, что все эти формулировки и тезисы будут полезны новоизбранному президенту.
Хочу воспользоваться случаем и поздравить вас также от имени нашего народа, от имени всех нас. Все мы осознаем, в какой тяжелый ответственный период и какое трудное решение принял Самвел Сергеевич. Ответственность за принятие этого решения, думаю, лежит на каждом из нас: проголосовавших «за», «против», не принявших участия в голосовании, а также нашем обществе, поскольку наше сегодняшнее положение таково, что каждый час, каждый миг может стать для нас судьбоносным. Считаю, что сегодня, в этот переломный момент, приняв судьбоносное решение, мы выполнили нашу миссию. Еще раз поздравляю, Самвел Сергеевич. Надеемся, что ваша работа будет плодотворной, как вы уже отметили, во благо Республики Арцах и армянского народа.