Սեպտեմբերի 9-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ հատուկ նիստ, որտեղ Արցախի Հանրապետության նախագահ է ընտրվել Սամվել Շահրամանյանը:
Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 168.1 հոդվածի, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 149.1 հոդվածի համաձայն հատուկ նիստ է հրավիրվել Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցով: Այն վարել է ԱՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Բաղունցը: Նա տեղեկացրել է, որ սահմանված կարգով և ժամկետում խորհրդարանի «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ»,«Արդարություն», «Հայ Հեղափոխական դաշնակցություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների կողմից հանրապետության նախագահի թեկնածու է առաջադրվել Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը:
Ելույթ են ունեցել թեկնածու առաջադրած խմբակցությունների ղեկավարները:
«Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրությունը և նշել է, որ այդ որոշմանն են հանգել թեկնածուի հետ հանդիպումից ու նրա ծրագրին ծանոթանալուց հետո:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը երկրի ղեկավարի համար առանձնացնելով որոշում կայացնելու ընդունակությունը, ազնվությունը, պարկեշտությունն ու պետական համակարգի փորձը՝ նշել է, որ Սամվել Շահրամանյանը այդ հատկանիշների կրողն է:«Դաշնակցությունը կիսում է նրա տեսլականը Արցախի ապագայի վերաբերյալ»,- ասել է Մոսիյանը:
«Մեր խնդիրը պետական համակարգը ամուր պահելն է»,- իր ելույթում ասել է «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության քարտուղար Գեղամ Ստեփանյանը՝ նշելով, որ այս օրերին համախմբվելու բացառիկ հնարավորություն ունենք: Նա կուսակցական ու հատվածային շահերից վեր կանգնելու կոչ է արել:
Հարցադրումներով հանդես են եկել պատգամավորներ Արամայիս Աղաբեկյանն ու Կարեն Հովհաննիսյանը:
Այնուհետև ելույթ է ունեցել նախագահի թեկնածու Սամվել Շահրամանյանը:Նա կարևորել է նախագահի ինստիտուտը առկա մարտահրավերներին դիմագրավելու տեսանկյունից ու երկրի ղեկավարի հատկանիշներից ընդգծել է իրականության սթափ գնահատումն ու պատրանքներից զերծ մնալը:
Ծրագրային դրույթներից թեկնածուն առանձնացրել է պետականության ամրապնդումը, ներքին կայունության հաստատումը, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, ժողովրդի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավումը, օրինականության ու կարգ ու կանոնի հաստատումը: Սամվել Շահրամանյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային մարտահրավերներին, Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը, Արցախ-Հայաստան հարաբերություններին:
«Լեռնային Ղարաբաղը պիտի կարգավիճակ ստանա, Հայաստանի հետ ուղիղ կապ պետք է ունենանք Լաչինի միջանցքով, այլ ճանապարհներ կարող են գործարկվել, սակայն դրանք չպետք է փոխարինեն միջանցքին:
Բանակցություններ պետք է լինեն, ձևաչափը կարող է լինել ինչպես բազմակողմ, այնպես էլ երկկողմ՝ երրորդ կողմի երաշխավորությամբ, Ստեփանակերտը պետք է լինի բանակցությունների սուբյեկտ», -ասել է նախագահի թեկնածուն :
Նա խոսել է պետականության հիմքերը խարխլող քայլերի դեմ անհաշտ պայքար մղելու, Արցախը հայկական պահելու գործում բոլոր ուժերը կոնսոլիդացնելու անհրաժեշտության մասին:
Ելույթից հետո նախագահի թեկնածուն պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին:
Մտքերի փոխանակման ժամանակ ելույթ է ունեցել «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Մարսել Պետրոսյանը: Նա անդրադարձել է խորհրդարանի երկրորդ ուժի թեկնածու Սամվել Բաբայանի ընտրական իրավունքի իրացման խոչընդոտներին, նշել է, որ իշխանության վերարտադրման գործընթաց է տեսնում ու հայտարարել է, որ «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը քվեարկությանը չմասնակցելու որոշում է կայացրել:
Եզրափակիչ ելութում Սամվել Շահրամանյանը պատգամավորին խղճով ու համոզմունքով քվեարկելու կոչով է դիմել:
Փակ գաղտնի քվեարկությամբ՝ 22 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Սամվել Շահրամանյանը ընտրվել է Արցախի Հանրապետության նախագահ:
Նորընտիր նախագահին շնորհավորել է Արցախի նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանը: Նա ողջունել է այս պատասխանատու շրջանում կայացրած որոշումը ՝այն ճակատագրական որակելով:
Սամվել Շահրամանյանը բոլորին շնորհակալություն է հայտնել և վստահության մթնոլորտում փոխգործակցելու պատրաստակամություն հայտնել:

9 сентября было созвано специальное заседание НС Республики Арцах, на котором Самвел Шахраманян был избран президентом Республики Арцах.
Согласно статье 168.1 Конституции Республики Арцах и статье 149.1 закона «Регламент Национального собрания», было созвано специальное заседание по вопросу избрания президента республики. Заседание вел исполняющий обязанности председателя НС Республики Арцах Гагик Багунц. Он сообщил, что в установленном порядке и в установленные сроки парламентскими фракциями «Свободная Родина-ОГА», «Справедливость», «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"», «Демократическая партия Арцаха» кандидатом в президенты республики был выдвинут Шахраманян Самвел Сергеевич.
С речами выступили лидеры фракций, выдвинувших кандидатов.
Руководитель фракции «Свободная Родина-ОГА» Артур Арутюнян представил биографию кандидата и отметил, что это решение было принято после встречи с кандидатом и ознакомления с его программой.
Руководитель фракции «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"» Артур Мосиян, выделив для руководителя страны наличие обязательных качеств, таких как способность принимать решения, а также честность, порядочность и опыт в государственной системе, отметил, что Самвел Шахраманян является носителем подобных качеств. «"Дашнакцутюн" разделяет его видение относительно будущего Арцаха», – сказал Мосиян.
«Наша задача – сохранить государственную систему», – сказал в своем выступлении секретарь фракции «Демократическая партия Арцаха» Гегам Степанян, отметив, что сейчас мы имеем исключительный шанс объединиться. Он призвал встать выше партийных и групповых интересов.
С вопросами выступили депутаты Арамаис Агабекян и Карен Ованнисян.
Затем выступил кандидат на пост президента Самвел Шахраманян. Он подчеркнул важность института президентства с точки зрения противостояния существующим вызовам и необходимость наличия у главы государства способности трезво оценивать реальность и воздерживаться от иллюзий.
Среди программных положений кандидат выделил укрепление государственности, установление внутренней стабильности, реализацию права Арцаха на самоопределение, улучшение социально-экономического положения народа, установление законности и порядка. Самвел Шахраманян коснулся региональных вызовов, проводимой Азербайджаном политики, отношений между Арцахом и Арменией.
«Нагорный Карабах должен получить статус, мы должны иметь прямую связь с Арменией через Лачинский коридор, другие дороги могут быть задействованы, однако они не должны заменять коридор.
Необходимы переговоры, формат может быть как многосторонним, так и двусторонним с гарантией третьей стороны, Степанакерт должен быть субъектом переговоров», – сказал кандидат в президенты.
Самвел Шахраманян подчеркнул важность непримиримой борьбы с шагами, подрывающими основы государственности, а также консолидации всех сил в деле сохранения Арцаха армянским.
После выступления кандидат на пост президента ответил на вопросы депутатов.
В ходе обмена мнениями выступил руководитель фракции «Единая Родина» Марсель Петросян. Он коснулся препятствий на пути реализации избирательного права кандидата второй силы парламента Самвела Бабаяна, отметил, что видит процесс воспроизводства власти и сообщил, что фракция «Единая Родина» приняла решение не участвовать в голосовании.
В заключительном выступлении Самвел Шахраманян обратился к депутату с призывом проголосовать по совести и согласно убеждениям.
В результате тайного голосования соотношением голосов 22 – «за» и 1 – «против» Самвел Шахраманян был избран президентом Республики Арцах.
Избранного президента поздравил исполняющий обязанности президента Республики Арцах Давид Ишханян. Он поприветствовал решение, принятое в этот ответственный период, назвав его судьбоносным.