ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ», «Արդարություն»,  «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների համատեղ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
«Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ», «Արդարություն»,  «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների համատեղ
Ազգային ժողովի կողմից Արցախի Հանրապետության նախագահի ընտրությունը լուրջ և, ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, չափազանց պատասխանատու առաքելություն է խորհրդարանի բոլոր պատգամավորների համար:
Հենց այդ պատասխանատվությունն է ուղղորդել մեզ  ընդունելի թեկնածու առաջադրելու գործընթացում, ինչն էլ իրականացվել է մեր երկրի Սահմանադրության ու օրենքների շրջանակներում:
Մեր խորին համոզմամբ, այսօր, մեր ժողովրդի առջև կանգնած գոյաբանական սպառնալիքների պայմաններում, մեզ համար գլխավոր խնդիրը Արցախի ժողովրդի կողմից թանկագին կորուստների գնով, ծանր զրկանքներով ստեղծված պետականության պահպանումն ու ամրապնդումն է, որը մեզ թույլ կտա շարունակել պայքարը՝ հայրենի հողում արժանապատիվ, անկախ ու անվտանգ ապրելու մեր անօտարելի իրավունքի համար:
Հաշվի առնելով մեր երկրի առջև ծառացած լրջագույն մարտահրավերները, մենք՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ», «Արդարություն»,  «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները կոչ ենք անում մեր ժողովրդին՝ մեր քույրերին ու եղբայրներին, բոլոր նրանց, ում համար այս հողի վրա ապրելը վեր է բոլոր քաղաքական ու ոչ քաղաքական խարդավանքներից, զերծ մնալ մեր պետականությունը կասկածի տակ դնող գործողություններից։

Joint Statement of the Republic of Artsakh National Assembly "Free Motherland-UCA", "Justice", "Armenian Revolutionary Federation" and "Democratic Party of Artsakh" Factions
REPUBLIC OF ARTSAKH NATIONAL ASSEMBLY
"Free Motherland-UCA", "Justice",
and "Democratic Party of Artsakh"
factions
The election of the Republic of Artsakh President by the National Assembly is a serious and, due to the created situation, extremely responsible mission for all parliament members.
It is this responsibility that guided us in the process of nominating an acceptable candidate, which was carried out within the framework of the Constitution and laws of our country.
In our deep conviction, today, in the conditions of ontological threats facing our people, the main task for us is the preservation and strengthening of the statehood created by the people of Artsakh at the cost of heavy losses and severe deprivations, which will allow us to continue the struggle for our inalienable right to live in dignity, independence and safety in our native land.
Given the serious challenges facing our country, the factions of the National Assembly of the Republic of Artsakh: "Free Motherland-UCA", "Justice", "Armenian Revolutionary Federation" and "Democratic Party of Artsakh" call on our people we call on our people, our brothers and sisters, all those for whom living on this land is above all political and non-political intrigues, refrain from actions that question our statehood.