ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ», «Արդարություն»,  «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների համատեղ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
«Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ», «Արդարություն»,  «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների համատեղ
Ազգային ժողովի կողմից Արցախի Հանրապետության նախագահի ընտրությունը լուրջ և, ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, չափազանց պատասխանատու առաքելություն է խորհրդարանի բոլոր պատգամավորների համար:
Հենց այդ պատասխանատվությունն է ուղղորդել մեզ  ընդունելի թեկնածու առաջադրելու գործընթացում, ինչն էլ իրականացվել է մեր երկրի Սահմանադրության ու օրենքների շրջանակներում:
Մեր խորին համոզմամբ, այսօր, մեր ժողովրդի առջև կանգնած գոյաբանական սպառնալիքների պայմաններում, մեզ համար գլխավոր խնդիրը Արցախի ժողովրդի կողմից թանկագին կորուստների գնով, ծանր զրկանքներով ստեղծված պետականության պահպանումն ու ամրապնդումն է, որը մեզ թույլ կտա շարունակել պայքարը՝ հայրենի հողում արժանապատիվ, անկախ ու անվտանգ ապրելու մեր անօտարելի իրավունքի համար:
Հաշվի առնելով մեր երկրի առջև ծառացած լրջագույն մարտահրավերները, մենք՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ», «Արդարություն»,  «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները կոչ ենք անում մեր ժողովրդին՝ մեր քույրերին ու եղբայրներին, բոլոր նրանց, ում համար այս հողի վրա ապրելը վեր է բոլոր քաղաքական ու ոչ քաղաքական խարդավանքներից, զերծ մնալ մեր պետականությունը կասկածի տակ դնող գործողություններից։

Совместное заявление фракций «Свободная Родина-ОГА», «Справедливость», «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"» и «Демократическая партия Арцаха» Национального собрания Республики Арцах
«Свободная Родина-ОГА», «Справедливость», «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"» и «Демократическая партия Арцаха»
Выборы Президента Республики Арцах Национальным собранием – серьезная и, в силу сложившейся ситуации, чрезвычайно ответственная миссия для всех депутатов парламента.
Именно этой ответственностью мы руководствовались в процессе выдвижения приемлемого кандидата, который был осуществлен в рамках Конституции и законов нашей страны.
По нашему глубокому убеждению, сегодня, в условиях экзистенциональных угроз, стоящих перед нашим народом, главной задачей для нас является сохранение и укрепление государственности, созданной народом Арцаха ценой огромных потерь и тяжелых лишений, что позволит нам продолжить борьбу за наше неотъемлемое право жить достойно, независимо и безопасно на родной земле.
Учитывая серьезнейшие вызовы, стоящие перед нашей страной, мы, фракции Национального собрания Республики Арцах «Свободная Родина-ОГА», «Справедливость», «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"» и «Демократическая партия Арцаха», призываем наш народ, наших братьев и сестер, всех тех, для кого жизнь на этой земле выше всех политических и неполитических интриг, воздержаться от действий, ставящих под сомнение нашу государственность.