Առաջնորդվելով Սահմանադրության 168.1-ին հոդվածի 1-ին մասով և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 149.1-ին հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով ՝ Ազգային ժողովի «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ», «Արդարություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները Հանրապետության նախագահի թեկնածու են առաջադրել Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանին, «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը՝ Սամվել Անդրանիկի Բաբայանին:
«Միասնական հայրենիք» խմբակցության կողմից Սամվել Անդրանիկի Բաբայանին Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու դիմումը և դրան կից ներկայացված փաստաթղթերը հետ են վերադարձվել ՝վերջին տասը տարում միայն Արցախի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու, վերջին տասը տարում Արցախի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանքը չներկայացնելու պատճառով:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 149.1-ին հոդվածի 3-րդ և 4-րդ մասերի համաձայն 2023 թվականի սեպտեմբերի 9-ին՝ ժամը 11:00-ին, իրավունքի ուժով կգումարվի Ազգային ժողովի հատուկ նիստ՝ Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցով:

Руководствуясь частью 1 статьи 168.1 Конституции и частями 2 и 3 статьи 149.1 закона «Регламент Национального собрания», фракции «Свободная Родина-ОГА», «Справедливость», «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"» и «Демократическая партия Арцаха» выдвинули на должность президента Республики Шахраманян Самвела Сергеевича, фракция «Единая Родина» – Бабаян Самвела Андраниковича.
Заявление о выдвижении Бабаян Самвела Андраниковича на пост президента республики и приложенные к нему документы были возвращены фракции «Единая Родина» по причине отсутствия справки, свидетельствующей о том, что кандидат в президенты в течение последних десяти лет являлся гражданином Республики Арцах, а также постоянно проживал на ее территории в течение указанного срока.
В соответствии с частями 3 и 4 статьи 149.1 закона «Регламент Национального собрания», 9 сентября 2023 года в 11:00 будет созвано специальное заседание Национального собрания по вопросу избрания президента Республики Арцах.