Արցախի Հանրապետության օրվա կապակցությամբ Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին շնորհավորել են Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամներ, կոնգրեսականներ Ֆրենք Փալլոնեն, Ադամ Բ.Շիֆֆը, Գուս Մ.Բիլիրակիսը, Դավիդ Գ.Վալադաոն:
Շնորհավորանքի խոսքում ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբն իր զորակցությունն ու հանձնառությունն է հայտնում Արցախին՝ անկախության ավելի քան երեք տասնամյակների տոնակատարությունների կապակցությամբ:
«Մենք շարունակում ենք աջակցել ձեր ժողովրդին, որն անհավանական տոկունություն է ցուցաբերում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով առաջացած սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաների համատարած պակասի պայմաններում :Մենք շարունակում ենք կոչ անել ԱՄՆ-ին էական օգնություն ցուցաբերել Հայաստանում գտնվող Արցախից տեղահանված ընտանիքներին և նրանց, ովքեր քաջաբար մնում են ձեր երկրում»-ասված է ուղերձում:
Կոնգրեսականները նշում են, որ կշարունակեն ճնշում գործադրել Վարչակազմի վրա, որպեսզի այն օգտագործի բոլոր առկա դիվանագիտական գործիքները՝ դադարեցնելու Ալիևի ռեժիմի անօրինական գործողությունները, որոնք, նրանց խոսքով, հստակորեն համապատասխանում են էթնիկ զտումների սահմանմանը։
«Շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը ցույց տվեց միջազգային խաղացողների գործողությունների և Ալիևի վրա ճնշումների ծայրահեղ անհրաժեշտությունը՝ ստիպելու նրան վերադառնալ Արցախի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված պաշտոնյաների հետ ուղիղ բանակցություններին:
Արցախը պետք է կարողանա անմիջականորեն մասնակցել իր ապագա կարգավիճակի շուրջ բանակցություններին և ապահովել տեւական ու կայուն խաղաղություն»-ասված է ուղերձում:

По случаю Дня Республики Арцах председателя Национального собрания Давида Ишханяна поздравили члены Комитета по армянским вопросам Конгресса США конгрессмены Фрэнк Паллоне, Адам Б. Шифф, Гюс М. Билиракис, Дэвид Г. Валадао.
В поздравительном послании члены Комитета по армянским вопросам Конгресса США выражают свою поддержку и приверженность Арцаху в честь празднования более чем 30 лет независимости.
«Мы продолжаем поддерживать ваш народ, который проявляет невероятную стойкость в условиях повсеместной нехватки продовольствия, медикаментов и других предметов первой необходимости, вызванной блокадой Лачинского коридора со стороны Азербайджана. Мы продолжаем призывать США оказать существенную помощь находящимся в Армении вынужденным переселенцам из Арцаха и тем, кто мужественно остается в вашей стране», – говорится в послании.
Конгрессмены отмечают, что продолжат оказывать давление на администрацию, призывая использовать все имеющиеся дипломатические инструменты с целью прекращения незаконных действий режима Алиева, которые, по их словам, прямо соответствуют определению этнических чисток.
«Продолжающийся гуманитарный кризис продемонстрировал крайнюю необходимость действий со стороны международных игроков и давления на Алиева, чтобы заставить его вернуться к прямым переговорам с демократически избранными должностными лицами Арцаха. Арцах должен иметь возможность непосредственно участвовать в переговорах касательно своего будущего статуса и обеспечить длительный и стабильный мир», – говорится в послании.