Արցախի պետականության կայացման հիմնական փուլերից մեկը 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ԼՂՀ հռչակման մասին որոշումն էր:
32 տարի առաջ հռչակվելով Արցախի Հանրապետություն մեր երկիրը կայացել է որպես հայկական պետություն՝ «հարգելով ու հետեւելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր Հռչակագրի եւ Տնտեսական, սոցիալական ու մշակութային իրավունքների մասին միջազգային համաձայնագրի, Քաղաքացիական, քաղաքական եւ մշակութային իրավունքների մասին միջազգային համաձայնագրի սկզբունքներին եւ ակնկալելով միջազգային հանրության ըմբռնումն ու աջակցությունը»:
32 տարիների ընթացքում Արցախը դիմագրավել է 2 լայնածավալ պատերազմ, ապրել ենք հաղթանակի բերկրանքը, ձևավորվել են պետական ինստիտուտներ, երկիրը զարգացել ու բարգավաճել է, սակայն թշնամին 2020թ-ին հրահրած պատերազմով նպատակ է դրել իսպառ վերացնել Արցախի Հանրապետությունը:
Արցախի պետականության համար պայքարի այս փուլում մարտի դաշտն ընդլայնվել է. առօրյա, կենցաղային դժվարությունները հաղթահարող մեր հայրենակցից մինչև դիրքապահը կանգնած են ճակատային դիրքերում: Կանգնած ենք, քանի որ բոլորիս պարտքն է՝ անարդյունք չթողնել մեր հայրերի, քույրերի, եղբայրների և զավակների թափած արյունն ու քրտինքը:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության օրվա առթիվ, մաղթում ուժ ու կորով, տոկունություն, համբերություն, արժանապատիվ ու բարեկեցիկ ապագա:

Послание председателя Национального собрания Давида Ишханяна по случаю Дня Республики Арцах
Одним из основных этапов становления государственности Арцаха стало решение о провозглашении НКР 2 сентября 1991 года.
Наша страна, провозглашенная Республикой Арцах 32 года назад, утвердилась как армянское государство, «уважая и соблюдая принципы Всеобщей декларации прав человека, Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах, Международного пакта о гражданских, политических и культурных правах и рассчитывая на понимание и поддержку международного сообщества».
За 32 года Арцах пережил две широкомасштабные войны, мы испытали радость победы, были сформированы государственные институты, страна развивалась и процветала, однако враг поставил перед собой задачу полностью уничтожить Республику Арцах в развязанной им в 2020 году войне.
На данном этапе борьбы за государственность Арцаха поле боя раскинулось от преодолевающего повседневные, житейские трудности нашего соотечественника, до воинов, несущих боевое дежурство на передовых позициях. Не сдаемся, поскольку наш общий долг – не допустить, чтобы кровь и пот наших отцов, сестер, братьев и детей, были пролиты напрасно.
Поздравляю всех нас с Днем Республики, желаю сил и энергии, стойкости, терпения, достойного и благополучного будущего.