Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ ուղերձ է հղել
01 սեպտեմբերի 2023
Սիրելի՛ դպրոցականներ և ուսանողներ,
Հարգարժա´ն ուսուցիչներ, կրթության և գիտության  նվիրյալներ
Շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ:
Այս ծանր օրերին Արցախի կրթօջախներում  նորից հնչում  են առաջին զանգի ղողանջները:
3-րդ ուսումնական տարին է, ինչ Գիտելիքի ու դպրության տոնն Արցախում դիմավորում ենք բազում մարտահրավերներով:
Հանուն մարդու հիմնարար իրավունքների, մասնավորապես, սովորելու իրավունքի՝   պայքարի առաջին դիրքերում եք դուք:
Արցախի ժողովրդի յուրաքանչյուր մասնիկ՝ դպրոցականից մինչև վաստակավոր ուսուցիչ ու դասախոս, լծված են պայքարի՝ ազատ ու անկախ հայրենիք ունենալու  իրավունքի համար:
Ներկա պայքարի ամեն պահը բաց դաս է բոլորիս համար, կյանքի դաս, գաղափարի դաս, թե ինչպես պետք է ապրել արժանապատիվ, թե ինչպես պետք է հանուն գաղափարի չկքել կենցաղային խնդիրների առջև:
Արցախի շրջափակման այս պայմաններում հորդորս է ՝որդեգրել պատասխանատու կեցվածք, կրկնապատկել ջանքերը դժվարությունների հաղթահարման, խնդիրների արդյունավետ լուծման ուղղությամբ՝ հանուն Արցախի վաղվա օրվա, հանուն յուրաքանչյուրիս բարօրության ու անվտանգ կյանքի:
Մեր պայքարով ուսուցանում և սերտում ենք մեսրոպատառ առաջին նախադասության պատգամը՝ «...Ի միտ առնուլ  զարդարութիւն ճշմարիտ, ուղղել  զիրաւունս»:

Дорогие школьники и студенты,
Вот уже третий учебный год Арцах встречает День знаний и образования в условиях многочисленных вызовов.
Именно вы находитесь в первых рядах борьбы за фундаментальные права человека, в частности, право на обучение.
Каждый представитель народа Арцаха, от школьника до заслуженного учителя и преподавателя, предан борьбе за право иметь свободную и независимую Родину․
Каждый этап нынешней борьбы – это открытый урок для всех нас, урок жизни, урок идеи о том, как нужно жить достойно, как во имя идеи не склониться перед житейскими трудностями.
В условиях блокады Арцаха призываю занять ответственную позицию, умножить усилия, направленные на преодоление трудностей и эффективное решение проблем, во имя завтрашнего дня Арцаха, ради благополучия и безопасной жизни каждого из нас.
Своей борьбой мы преподаем и постигаем завет первого предложения, написанного месроповскими буквами: «…Уразумети же правду истинную и суд исправляти».