Օգոստոսի 24-ին ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը հանդիպել է «Պահեստազորի սպաների միություն» հասարարակական կազմակերպության անդամների հետ:
Հանդիպումն ընթացել է բաց երկխոսության պայմաններում:
Ներկայացնելով քաղաքական հարաբերությունների դաշտի վերականգնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին՝ Դավիթ Իշխանյանն ընդգծել է նաև, որ, որպես ԱԺ նախագահ, որդեգրել է մի քաղաքական գիծ՝ հնարավորինս վերականգնել հասարակություն –խորհրդարան վստահությունը:
« ՊՍՄ» ՀԿ նախագահ Կարմեն Ասլանյանը անդրադարձել է կազմակերպության գործունեությանը, կառույցի կողմից իրականացված սոցիալական, անվտանգային, ռազմահայրենասիրական ծրագրերին:
ԱԺ նախագահը պատասխանել է հանդիպման մասնակից սպաների հարցերին:
Հանդիպմանը ներկա էր ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարսել Պետրոսյանը:

President of the Parliament Received the Representatives of the "Reserve Army Officers Union" NGO
August 24, NA President Davit Ishkhanyan met with members of the "Union of Reserve Army Officers" public organization.
The meeting took place in an open dialogue atmosphere.
Presenting the work carried out towards the restoration of the field of political relations, Davit Ishkhanyan also emphasized that, as the Head of the National Assembly, he adopted a political line to restore the trust between the society and the parliament as much as possible.
The "Reserve Army Officers Union" NGO President Carmen Aslanyan referred to the activities of the organization - the social, security, military-patriotic programs implemented by the organization.
The NA President answered the questions of the officers, present at the meeting.
Chairman of the NA Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement, Marsel Petrosyan, was present at the meeting.