ԱՀ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանին շնորհավորական նամակներ են հղել Եվրոպական խորհրդարանից, Կանադայի Սենատից, Ֆրանսիայից և Լիբանանից:
ԵԽ պատգամավոր Ֆրանսուա Ալֆոնսը շնորհավորական ուղերձում իր զորակցությունն է հայտնել Արցախի հայ ժողովրդին և հույս հայտնել, որ միջազգային աջակցությունը կաճի Արցախի ինքնորոշման իրավունքի հանդեպ ու ժողովրդավարությունը ի վերջո կգերակայի ռազմական բռնապետությանը:
Ֆրանսիա- Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ֆրանսուա Ռոշբլուան հաջողություն է մաղթել Դավիթ Իշխանյանին և աջակցություն հայտնել Արցախի համար այս դժվարին պահերին կարևոր պատասխանատվության մեջ։
Արցախի Ազգային ժողովի իր գործընկերներին և անձամբ Դավիթ Իշխանյանին իր անվերապահ զորակցությունն է հայտնել նաև Կանադայի Սենատի անդամ Լեո Հուսակուսը: Նա նաև ընդգծել է Կանադայի կառավարության, ինչպես նաև միջազգային ամբողջ հանրության հստակ պահանջի անհրաժեշտությունը՝ ութ ամիս շարունակվող շրջափակման վերացման համար։ Կանադացի քաղաքական գործիչը արժևորել է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցը և դրանում տեղ գտած այն միտքը, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն այս հարցը պետք է ներկայացնի միջազգային դատական ատյանների։
«Յարգելի Պրն. Իշխանեան,
Արցախի Հանրապետութեան Ազգային Ժողովի նախագահական պաշտօնին ձեր ընտրութեան առիթով հաճեցէք ընդունիլ իմ անկեղծ շնորհաւորութիւններս։
Տագնապալի այս օրերուն, նման պատասխանատուութեան ստանձնումը ըստ էութեան գիտակից զոհաբերութեան եւ խիզախութեան մեծագոյն արտայայտութիւնն է։
Կը յուսանք եւ կը մաղթենք, որ Ձեր ղեկավարութեամբ Ազգային Ժողովը տեւաբար հետամուտ կը մնայ Արցախի ժողովուրդի ինքնորոշման իրաւունքի պաշտպանութեան եւ իրաւունքներու վերատիրացման գործին։
Ձեզի կը ցանկանք ամենաբարին, արեւշատութիւն, իմաստութիւն եւ կորով լաւագոյնս կատարելու Ձեզի վստահուած պատասխանատուութիւնը»,- ասված է Լիբանանի Երիտասարդության և սպորտի հարցերով նախկին հայ կին նախարար Վարդինե Օհանյան – Գևորգյանի շնորհավորական ուղերձում:

Председателю НС Республики Арцах Давиду Ишханяну направили поздравительные послания из Европейского парламента, Сената Канады, Франции и Ливана.
Депутат Европарламента Франсуа Альфонс в своем поздравительном послании выразил поддержку армянскому народу Арцаха и надежду, что международная поддержка права Арцаха на самоопределение будет возрастать, и в конечном итоге демократия восторжествует над военной диктатурой.
Руководитель парламентской группы дружбы «Франция-Армения» Франсуа Рошблуан пожелал Давиду Ишханяну успехов в деле исполнения важнейшей миссии, взятой на себя в это тяжелое для Арцаха время.
Свою безоговорочную поддержку коллегам из Национального собрания Арцаха и лично Давиду Ишханяну выразил также член Сената Канады Лео Гусакус. Он подчеркнул необходимость четкого требования правительства Канады, а также всего международного сообщества о прекращении восьмимесячной блокады Арцаха. Канадский политик оценил доклад бывшего Генерального прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо и нашедшую в нем место мысль о том, что Совет Безопасности ООН должен представить этот вопрос на рассмотрение в международные судебные инстанции.
Примите мои искренние поздравления по случаю Вашего избрания на пост председателя Национального собрания Республики Арцах.
В эти тревожные времена принятие на себя подобной ответственности по сути является величайшим проявлением самопожертвования и мужества.
Мы надеемся, что под Вашим руководством Национальное собрание останется приверженным отстаиванию права народа Арцаха на самоопределение и восстановлению основополагающих прав.
Мы желаем Вам всего наилучшего, долголетия, мудрости и силы для выполнения возложенной на Вас ответственности», – говорится в поздравительном послании экс-министра Ливана по делам молодежи и спорта Вардине Оганян-Геворгян.