«...սփիւռքն ու անոր ամենահեռաւոր ծայրերուն ապրող մեր հայրենակիցները ձեր կողքին են եւ ճիգ պիտի չխնայէր, որ դուք կարողանաք հասցնել Արցախի ժողովուրդը խաղաղ նաւահանգիստ»,- Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված շնորհավորական ուղերձում ընդգծել է Կանադայի Օնթավիա նահանգի պատգամավոր Արիս Պաապիկյանը:
«Նորին Վսեմութիւն Տիար Դաւիթ Իշխանեան,
Արցախի Հանրապետութեան
Ազգային Ժողովի Նախագահ․
Մեծարգոյ պրն. Իշխանեան,
Ջերմապէս կը շնորհաւորեմ ձեր ընտրութիւնը Արցախի Հանրապետութեան Ազգային Ժողովի Նախագահի պաշտօնին:
Արցախը այս դժուարին պայմաններուն, երբ մեր ժողովուրդը կը դիմագրաւէ ճակատագրական մարտահրաւէրներ, ձեզի վստահուած նախագահի պաշտօնը, անգամ մը եւս կը հաստատէ ձեր աննկուն կամքը եւ գիտակցութիւնը մեր ժողովուրդին նկատմամբ։
Արցախի ժողովուրդին դիմագրաւած ծանր կացութեան մէջ, Ազգային ժողովի նախագահութիւնը ստանձնելը յոյս կը ներշնչէ Արցախի ժողովուրդին ու համայն Հայութեան։ Ձեռք-ձեռքի տալով պիտի կարենանք կենաց ու մահու այս պայքարէն յաղթական դուրս գալ։
Կը հաւատամ, որ ձեր ստանձնած առաքելութիւնը պիտի կատարէք խոհեմութեամբ՝ յանուն Արցախի բնակիչներու ինքնութեան, ազատութեան, պահպանման եւ գոյատեւման:
Քաջ գիտեմ, որ սփիւռքն ու անոր ամենահեռաւոր ծայրերուն ապրող մեր հայրենակիցները ձեր կողքին են եւ ճիգ պիտի չխնայէր որ դուք կարողանաք հասցնել Արցախի ժողովուրդը խաղաղ նաւահանգիստ։

“... the Diaspora and our compatriots living in the most remote corners of the world are by your side and should make every effort to bring peace to the people of Artsakh,” said Aris Papikyan, deputy of the Canadian province of Ontario, in a congratulatory message addressed to the President of the National Assembly Republic of Artsakh.
"His Highness Mr. Davit Ishkhanyan,
National Assembly President
I cordially congratulate you on your election to the post of the Republic of Artsakh National Assembly President.
The position of President entrusted to you in these difficult conditions for Artsakh, when our people face fatal challenges, once again confirms your indomitable will and awareness towards our people.
In this difficult situation for the people of Artsakh, taking the office of the National Assembly President gives hope to the people of Artsakh and all Armenians. Hand in hand, we should be able to emerge victorious from this life-and-death struggle.
I believe that you will carry out the mission you have undertaken with prudence, for the sake of the identity, freedom, preservation and survival of the people of Artsakh.
I am convinced that the Diaspora and our compatriots living in the most remote corners of the world are by your side and you should make every effort to bring peace to the people of Artsakh.