Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին շնորհավորական ուղերձներ են հղել Թեհրանի և Սպահանի Հայոց Թեմերի առաջնորդներ Սեպուհ Արք. Սարգսյանը և Սիփան Եպս. Քեչեճյանը:
Ողջունելով Արցախի քաջարի ժողովրդին՝ թեմերի առաջնորդները իրանահայ ժողովրդի բարեմաղթանքներն ու զորակցությունն են փոխանցել և վստահեցրել, որ Արցախի հարցը միշտ եղել և շարունակելու է մնալ Իրանի Հայոց Թեմերի աշխատանքային օրակարգի առաջնային խնդիրը:
Սպահանի Հայոց Թեմի առաջնորդ Սիփան Եպս. Քեչեճյանի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Արցախի Հանրապետութեան
Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահ
Մեծարգոյ Պրն. Դաւիթ Իշխանեան
Ջերմօրէն շնորհաւորում եմ Ձեր ընտրութիւնը Արցախի Հանրապետութեան Ազգային ժողովի պաշտօնին։
Վստահ եմ, Արցախի անկախութեան եւ պետականութեան նկատմամբ Ձեր նւիրումով եւ քաղաքական մեծ փորձով, Ձեր բոլորանւէր ներդրումն էք ունենալու Արցախի ինքնորոշման իրաւունքի ճանաչման եւ հումանիտար աղէտի առջեւ կանգնած արցախահայութեանը այս ծանր վիճակից դուրս բերելու գործում։
Այսօր, առաւել քան երբեւէ անհրաժեշտ է, որպէս Արցախի կայունութեան եւ արցախահայութեան անվտանգութեան ապահովման երաշխաւոր, նոր լիցք հաղորդել Հայաստան-Արցախ-Սփիւռք եռամիասնութեանը եւ զօրաշարժի ենթարկել ողջ հայութեանը։ Համոզւած եմ Ձեր ընտրութիւնը խթանելու է այս գործին։
Արցախի Հանրապետութեան Ազգային ժողովի մեծարգոյ Նախագահ, արցախեան հարցը ոչ միայն Ձեր եւ Արցախում բնակւող հայերի, այլ համայն հայութեան հարցն է: Ձեզ վստահեցնում եմ՝ Արցախի հարցը միշտ եղել եւ շարունակելու է մնալ մեր Թեմի աշխատանքային օրակարգի առաջնային խնդիրը եւ մենք միշտ լինելու ենք Արցախի եւ արցախահայութեան կողքին։
Սիփան Եպս. Քէչէճեան
Առաջնորդ Սպահանի Հայոց Թեմի
14 Օգոստոս 2023»
Թեհրանի Հայոց Թեմի առաջնորդ Սեպուհ Արք. Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձում,մասնավորապես, ասվում է.
«Մեծարգոյ պրն Դավիթ Իշխանեան
Նորընտիր նախագահ
Արցախի Հանրապետութեան Ազգային ժողովի
Սիրելի պրն Իշխանեան,
Այսու պաշտօնական նամակով, շնորհաւորում ենք Ձեզ Արցախի Հանրապետութեան Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առիթով եւ միանգամայն նաեւ Ձեր այն քաջութեան համար, որով Արցախի Հանրապետութեան պատմութեան ամենից ծանր եւ դժնդակ պահերին քաջաբար ստանձնեցինք այս ծանր պարտականութիւնը:
Կարող ենք պատկերացնել, որ այս օրերի Արցախի մեր ժողովուրդն ինչպիսի դժնդակ պայմաններում է յատյնւում, միանգամայն վստահ ենք, որ Արցախի մեր հերոսական ժողովուրդը իր ապրելու, գոյատեւելու եւ պայքարի ոգով պիտի շարունակի իր գոյութենական պայքարը մեր ժողովրդի ոխերիմ թշնամու՝ Ադրբեջանի դէմ:
Այս առիթով ողջունում ենք Արցախի մեր քաջարի ժողովրդին ՝ նրան փոխանցելով թեհրանահայ մեր ժողովրդի զօրակցութիւնն ու սրտագին բարեմաղթութիւնները:
Թեհրանահայ համայնքը, որին ծանօթ էք Դուք, իր ազգային բոլոր կառոյցներով, ժողովրդականութեամբ եւ ժողովրդով Ձեր կողքին է Ձեր նւիրական պայքարի մէջ եւ միանգամայն աղօթում է Արցախահայութեան համար:

Поздравительные послания от армянских епархий Ирана
Председателю Национального собрания Республики Арцах Давиду Ишханяну направили поздравительные послания предводители армянских епархий Исфахана и Тегерана Епископ Сипан Кечечян и Архиепископ Сепух Саргсян.
Приветствуя доблестный народ Арцаха, предводители епархий передали наилучшие пожелания и поддержку армянства Ирана и заверили, что Арцахский вопрос всегда был и будет приоритетной задачей в рабочей повестке армянских епархий Ирана.
В поздравительном послании предводителя Армянской Епархии Исфахана Епископа Сипана Кечечяна говорится:
Сердечно поздравляю Вас по случаю избрания на должность председателя Национального собрания Республики Арцах.
Уверен, что Вашей преданностью делу независимости и государственности Арцаха и большим политическим опытом Вы внесете свой ценный вклад в дело признания права Арцаха на самоопределение, а также будете способствовать прекращению тяжелой ситуации, в которой оказался стоящий перед гуманитарной катастрофой народ Арцаха.
Сегодня, более чем когда-либо, необходимо придать новый импульс триединству Армения-Арцах-Диаспора и мобилизовать все армянство, как гарантию стабильности Арцаха и обеспечения безопасности армян Арцаха. Я уверен, что Ваше избрание будет способствовать этому.
Уважаемый председатель Национального собрания Республики Арцах, Арцахский вопрос – это вопрос, касающийся не только Вас и армян, проживающих в Арцахе, но и всего армянства. Уверяю вас, вопрос Арцаха всегда был и будет первоочередной задачей в рабочей повестке нашей епархии, и мы всегда будем рядом с Арцахом и арцахским народом.
Предводитель Армянской Епархии Исфахана
Еспископ Сипан Кечечян
14 августа 2023».
В поздравительном послании предводителя Армянской Епархии Тегерана Архиепископа Сепуха Саргсяна, в частности, говорится:
«Дорогой господин Ишханян,
Настоящим официальным письмом поздравляем Вас по случаю избрания на должность председателя Национального собрания Республики Арцах, а также благодарим за Ваше мужество, с которым Вы взяли на себя эту тяжелую обязанность в самый сложный и трудный период истории Республики Арцах.
Мы представляем в каких непростых условиях живет наш народ Арцаха в эти дни, в то же время мы абсолютно уверены, что наш героический народ Арцаха продолжит свою борьбу за существование против заклятого врага, Азербайджана, с духом жизни, существования и борьбы.
В этой связи приветствуем наш отважный народ Арцаха, передаем ему солидарность и искренние пожелания армянского народа Тегерана.
Армянская община Тегерана, с которой Вы знакомы, со всеми ее национальными структурами и народом всегда будет рядом с Вами в Вашей благородной борьбе и всецело молится за армян Арцаха.