Ս.թ. օգոստոսի 7-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ է ընտրվել «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Դավիթ Իշխանյանը։
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը արձանագրում է.
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետի հաղթահարումից է կախված ոչ միայն Արցախի, այլ նաև Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը
Արցախի Ազգային Ժողովը, լինելով առաջնային մանդատով օժտված պետական մարմին, մեծ դերակատարում ունի Արցախի առջև ծառացած ոչ միայն ներպետական, այլև միջազգային մարտահրավերների հաղթահարման հարցում
Հայաստանի Հանրապետության այսօրվա կառավարիչների կրավորական կեցվածքը Արցախի ճակատագրի հարցում հանդիսանում է պետական լծակներին տիրապետող, սակայն մարգինալացված մի խմբակի կարծիք և չի արտացոլում ՀՀ քաղաքացիների մոտեցումները
Արցախի Հանրապետության ներքաղաքական դաշտում որոշ գործիչների արկածախնդիր, իսկ առանձին դեպքերում՝ ադրբեջանական շահերից բխող հայտարարությունները, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակը իշխանության հասնելու համար օգտագործումը կարող է կասկածի տակ դնել Արցախի Հանրապետության գոյությունը։
Ելնելով վերոշարադրվածից՝ ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը.
Շնորհավորում է Դավիթ Իշխանյանին այս բարդ իրավիճակում Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահի բարձր և պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ
Ողջունում է Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի, որպես ընտրված ներկայացուցչական մարմին, դերակատարման բարձրացմանն ուղղված քայլերը։ Ստեղծված իրավիճակում ազգային կարող և առողջ ուժերի համախմբումը այլընտրանք չունի
Հաստատակամ է իր տիրապետության տակ գտնվող ողջ գործիքակազմով շարունակել ծառայել Արցախի Հանրապետության շահերի պաշտպանությանը՝ չզատելով ու նույնականացնելով դրանք Հայաստանի Հանրապետության շահերին
Վստահ է, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նորընտիր նախագահը հետևողական աշխատանք է տանելու Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ուղղությամբ և պատրաստ է շարունակել կուսակցական ու խորհրդարանական դիվանագիտության խողովակներով նպաստել այդ գործընթացին։

Заявление фракции «Честь имею» НС РА касательно избрания Давида Ишханяна на пост председателя НС Республики Арцах
7 августа сего года председателем Национального собрания Республики Арцах был избран кавалер ордена «Боевой крест» 1-й степени, член Бюро АРФД Давид Ишханян.
Фракция «Честь имею» НС РА констатирует следующее:
От преодоления гуманитарной катастрофы, вызванной незаконной блокадой Арцаха со стороны Азербайджана, зависит безопасность не только Арцаха, но и Республики Армения;
Национальное собрание Республики Арцах, будучи государственным органом, наделенным первичным мандатом, играет большую роль в преодолении не только внутригосударственных, но и международных вызовов, стоящих перед Арцахом;
Пассивное отношение нынешних руководителей Республики Армения в вопросе судьбы Арцаха является позицией владеющей государственными рычагами маргинализированной группы и не отражает подходы граждан РА;
Авантюрные, а в отдельных случаях исходящие из интересов Азербайджана заявления некоторых деятелей внутриполитического поля Республики Арцах, использование создавшейся ситуации в целях достижения власти – все это может поставить под сомнение существование Республики Арцах.
Исходя из вышесказанного, фракция «Честь имею» НС РА:
Поздравляет Давида Ишханяна с избранием на высокий и ответственный пост председателя Национального собрания Республики Арцах в этой непростой ситуации;
Приветствует шаги, направленные на повышение роли Национального собрания Республики Арцах в качестве избранного представительного органа. В сложившейся ситуации консолидация способных и здоровых национальных сил не имеет альтернативы;
Полна решимости и впредь служить защите интересов Республики Арцах, не разделяя и отождествляя их с интересами Республики Армения, используя в этих целях весь имеющийся инструментарий;
Выражает уверенность, что новоизбранный председатель Национального собрания Республики Арцах будет вести последовательную работу в направлении реализации права Арцаха на самоопределение и готов продолжать содействовать этому процессу по каналам партийной и парламентской дипломатии.