ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության շնորհավորանքը ԱՀ ԱԺ նախագահին
Ողջունում ենք Արցախի և ողջ հայ ժողովրդի համար այս ճակատագրական հանգրվանում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի որոշումը՝ Ձեզ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրելու առթիվ:
Արժևորելով Ձեր անցած մարտական ուղին, Արցախի անկախությանն ու պետականությանը անմնացորդ նվիրումը՝ մեր զորակցությունն ու անվերապահ աջակցությունն ենք հայտնում Ձեզ և Արցախի ժողովրդին:
Համոզված ենք, որ Ձեր ընտրությունը նոր լիցք կհաղորդի Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության վերականգնման գործին և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի համար մղվող պայքարին:

Congratulations of the RA NA the "Armenia" Faction to the Artsakh National Assembly President
We welcome the decision of the National Assembly of the Republic of Artsakh to elect you the President of the National Assembly at this fateful moment for Artsakh and the entire Armenian people.
Attaching importance to your military path, selfless devotion to the independence and statehood of Artsakh, we express our solidarity and unconditional support to you and the people of Artsakh.
We are confident that your election will give a new impetus to the work to restore the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity and the struggle for the right of the people of Artsakh to self-determination.