«Ապագա Հայկականը» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արտակ Ապտոնյանը շնորհավորել է Դավիթ Իշխանյանին ԱԺ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, անսպառ ուժ ու եռանդ Արցախի և արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմագրավելու և առկա վտանգները չեզոքացնելու գործում:
Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ
ՊՐՆ ԴԱՎԻԹ ԻՇԽԱՆՅԱՆԻՆ
Հարգելի պարոն Իշխանյան,
Ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ հայ ժողովրդի համար պատմական այս բարդ շրջանում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առիթով: Այս բախտորոշ ժամանակահատվածում քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնելու Ձեր որոշումը իրապես հայրենանվեր քայլ է, որը պետք է օրինակելի դառնա Հայաստանի և Արցախի ամբողջ քաղաքական դաշտի համար:
Համոզված եմ՝ այս պաշտոնում ևս շարունակելու եք հանուն Արցախի անկախության մղած պայքարը և Ձեր հարուստ կենսագրությունն ու փորձը ծառայեցնելու եք ի նպաստ մեր հայրենիքի և այսօր Արցախում զրկանքներ կրող մեր հայրենակիցների:
«Ապագա Հայկականը» հանրային նախաձեռնության համար Արցախի Հանրապետության և արցախահայության շահերի պաշտպանությունը շարունակելու է մնալ առանցքային ուղղություն: Վստահեցնում եմ, որ Արցախի Ազգային ժողովը կարող է ապավինել նախաձեռնության ամենայն աջակցությանը:
Մաղթում եմ Ձեզ քաղառողջություն և անսպառ ուժ ու եռանդ Արցախի և արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմագրավելու և առկա վտանգները չեզոքացնելու գործում, ինչպես նաև Ձեր բոլոր հայրենանվեր նախաձեռնություններում:

Исполнительный директор фонда развития «The Future Armenian» Артак Апитонян поздравил Давида Ишханяна с избранием на пост председателя НС, пожелав неиссякаемых сил и энергии в деле противостояния вызовам, стоящим перед Арцахом и арцахским народом, и нейтрализации существующих угроз.
В поздравительном послании, в частности, говорится:
Хочу поздравить Вас по случаю избрания на должность председателя Национального собрания Республики Арцах в этот сложный исторический для армянского народа период. Ваше решение взять на себя политическую ответственность в этот судьбоносный период является поистине патриотическим шагом, который должен послужить примером для всего политического поля Армении и Арцаха.
Уверен, что и на этой должности Вы продолжите борьбу за независимость Арцаха и примените свою богатую биографию и опыт на благо нашей родины и наших соотечественников, которые терпят сегодня лишения в Арцахе.
Защита интересов Республики Арцах и его народа продолжит оставаться ключевым направлением для общественной инициативы «The Future Armenian». Заверяю Вас, что Национальное собрание Арцаха может рассчитывать на всецелую поддержку инициативы.
Уважаемый господин Ишханян,
Желаю Вам крепкого здоровья, неиссякаемых сил и энергии в деле противостояния вызовам, стоящим перед Арцахом и его народом, и нейтрализации существующих угроз, а также во всех Ваших патриотических начинаниях.