Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ Դավիթ Իշխանյանին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Իր Հայրապետական օրհնանքն ու շնորհավորանքներն է ուղարկել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն:
«ՄԵԾԱՐԳՈ
ՏԻԱՐ ԴԱՎԻԹ ԻՇԽԱՆՅԱՆ
ԱՀ ԱԺ ՆԱԽԱԳԱՀ
Մեծարգո Պրն. Իշխանյան
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու շնորհավորանքներն ենք բերում Ձեզ՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Կարևոր այս պաշտոնը Դուք ստանձնում եք Արցախի համար անկախությունից ի վեր ամենածանր ու դժվարին ժամանակահատվածում, երբ ադրբեջանական շարունակվող ագրեսիայի հետևանքով արցախահայությունը շուրջ ութ ամիս գտնվում է փաստացի շրջափակման մեջ:
Օրավուր սաստկացող գոյաբանական վտանգների առջև աղոթաբար մաղթում ենք Ձեզ ուժ, կարողություն և տոկունություն՝ հնարավոր բոլոր միջոցները, ներուժն ու ջանքերը գործադրելու հանուն Արցախի ժողովրդի ապահով, ազատ ու անկախ կյանքի:
Թող Ամենակարող Տերը Իր օրհնության ներքո անխռով խաղաղության մեջ պահի ու պահպանի Արցախ մեր երկիրն ու մեր ժողովրդին՝ պարգևելով Ձեզ քաջառողջություն և գործոց հաջողություններ:

Патриаршее благословение из Первопрестольного Святого Эчмиадзина
Католикос всех армян Гарегин Второй из Первопрестольного Святого Эчмиадзина направил свое патриаршее благословение и поздравления Давиду Ишханяну в связи с избранием на должность председателя Национального собрания Республики Арцах.
Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина передаем Вам наше благословение и поздравления в связи с избранием на пост председателя Национального собрания Республики Арцах.
Эту важную должность Вы занимаете в самый тяжелый и трудный для Арцаха период с момента обретения независимости, когда вследствие продолжающейся азербайджанской агрессии армяне Арцаха около восьми месяцев находятся в фактической блокаде.
Перед лицом усиливающихся изо дня в день экзистенциональных угроз молитвенно желаем Вам сил, умений и стойкости, чтобы применить все возможные средства, потенциал и усилия во имя безопасной, свободной и независимой жизни народа Арцаха.
Пусть Всемогущий Господь своим благословением защитит и сохранит наше Арцахское государство и наш народ в нерушимом мире, даруя Вам крепкое здоровье и успехи в делах.