Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահին շնորհավորել է Մեծի տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոս Արամ Առաջինը
ԱՀ ԱԺ նորընտիր նախագահ Դավիթ Իշխանյանին իր հայրապետական օրհնությունն է ուղարկել Մեծի տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոս Արամ Առաջինը: Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
« Մեծայարգ
Տիար Դաւիթ Իշխանեան
Խորհրդարանի Նախագահ
Սիրելի´ Պրն. Իշխանեան,
Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան Անթիլիասի Մայրավանքէն քրիստոնէական ջերմ սիրով ու հայրապետական օրհնութեամբ կ̉ողջունենք Ձեզ, եւ ջերմօրէն կը շնորհաւորենք Ձեր ընտրութիւնը, որպէս Խորհդարանի Նախագահ Արցախի Հանրապետության:
Արցախի դիմագրաւած ներկայ վճռական հանգրուանին, Ձեր ստանձնած առաքելութիւնը Ձեզ կը դնէ լուրջ մարտահրաւէրներու դիմաց: Ձեր առջեւ կը բացուին պատասխանատուութեան նոր, այլ դժուարին հորիզոններ: Մօտէն ճանչցած ըլլալով Ձեզ, վստահ ենք, որ յանձնառութեան ամուր ոգիով ու խոհեմութեամբ պիտի դիմագրաւէք Արցախի անկախութեան սպառնացող բոլոր վտանգները:
Յանուն Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան, եւ անձնապէս, կը վստահեցնենք Ձեզ, որ մեր Սուրբ Աթոռը պիտի շարունակէ զօրավիգ կանգնիլ Արցախի պետութեան ամրացման ու անոր քաջարի ժողովուրդին, ի խնդիր Արցախի անվտանգութեան ու անկախութեան:
Կ̉աղօթենք առ Բարձրեալն Աստուած, որ Ձեզի շնորհէ առողջութիւն եւ իմաստութիւն, որպէսզի կարենաք քաջաբար հետապնդել Արցախի իրաւունքները ու լուծել անոր առջեւ ծառացող տագնապները: Թող Աստուած պահէ ու պահպանէ մեր սիրելի ժողովուրդի զաւակները՝ ի Հայաստան, յԱրցախ եւ ի սփիւռս աշխարհի:

Новоизбранному председателю НС Республики Арцах Давиду Ишханяну свое патриаршее благословение направил Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый. В поздравительном послании, в частности, говорится:
«Дорогой господин Ишханян,
С христианской любовью и патриаршим благословением из Кафедрального собора Антилиаса Католикосата Великого Дома Киликийского приветствуем Вас и поздравляем с избранием на пост председателя Национального собрания Республики Арцах.
В нынешний переломный для Арцаха момент принятые Вами обязательства ставят перед Вами серьезные задачи. Перед Вами открываются новые и трудные горизонты ответственности. Будучи знакомыми с Вами лично, мы уверены, что Вы встретите все угрозы независимости Арцаха с твердым духом и благоразумием.
От имени Католикосата Великого Дома Киликийского и от себя лично заверяю Вас, что наш Святой Престол продолжит поддерживать дело укрепления Арцахского государства и его отважный народ во имя безопасности и независимости Арцаха.
Мы обращаемся к Всевышнему с молитвами, чтобы он даровал Вам здоровье и мудрость, дабы Вы могли смело отстаивать права Арцаха и противостоять существующим вызовам. Пусть Господь сохранит и защитит сынов нашего любимого народа в Армении, в Арцахе и во всем мире.