Ծնվել է 1962 թ. դեկտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտ քաղաքում։
1992թ. ավարտել է ՀՀ ԳԱԱ մեխանիկայի ինստիտուտի ասպիրանտուրան և ստացել ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան։
1993-1995թթ.՝ Արցախի պետական համալսարանի մեխանիկայի ամբիոնի ավագ դասախոս, այնուհետև` ճարտարագիտական ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ
1995թ. ապրիլի 30-ին Գյունե-Կալերի թիվ 24 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ երկրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր, եղել է սոցիալական ոլորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ապա՝ ֆինանսավարկային, բյուջետային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։
1996-1997թթ.՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ
1998թ. մարտ՝ ԼՂՀ Շուշի քաղաքի Ժողովրդական համալսարանի դեպարտամենտի նախագահ, այնուհետև ուսումնական գծով փոխտնօրեն, ռեկտոր
2000թ. սեպտեմբեր՝ Արցախի պետական համալսարանի ճարտարագիտական ամբիոնի դոցենտ
2003-2009թթ.՝ ԱրՊՀ ճարտարագիտական ֆակուլտետի դեկան
2005թ. հունիսի 19-ի խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվել է ԼՂՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Եղել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար:
2010թ. մայիսի 23-ի խորհրդարանական ընտրություններում մեծամասնական ընտրակարգով թիվ 12 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2010-2015թթ.՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ
2015թ. մայիսի 3-ի խորհրդարանական ընտրություններում մեծամասնական ընտրակարգով, թիվ 9 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր: Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
«Ազատ հայրենիք» կուսակցության հիմնադիր անդամ է:
2005-2006թթ.՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության համանախագահ
2007-2009թթ.՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ
2005թ-ից՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության գրասենյակի տնօրեն, կուսակցության նախագահության անդամ
2015-2020թթ.՝ Ազգային ժողովի «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ
2020թ. մարտի 31-ի խորհրդարանի ընտրություններում ընտրվել է Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր՝ համամասնական ընտրակարգով:
2020թ. մայիսի 21-ին՝ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի նիստում ընտրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ:
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ է:
ԼՂՀ թեթև աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահն է։
1999թ-ից՝ Ռուսաստանի Բնագիտական գիտությունների ակադեմիայի հայկական մասնաճյուղի պատվավոր դոկտոր-պրոֆեսոր է։
2014թ․ ծառայության և առաջընթացի բնագավառում ունեցած ակնառու ավանդի համար պարգևատրվել է Բնական գիտությունների Եվրոպական ակադեմիայի մեդալով։
2017թ-ից՝ Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի պատվավոր դոկտոր
Պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (ԱՀ նախագահի թիվ 13-Ա հրամանագիր 16.02.2018թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 56-Ա հրամանագիր, 30.08.2011թ.), ԱրՊՀ Ոսկե մեդալով (25.01.2018թ.):

Родился 2 декабря 1962 года в городе Степанакерте.
В 1986 году окончил физико-математический факультет Степанакертского пединститута. Работал учителем физики в средней школе села Чартар.
В 1992 году окончил аспирантуру института механики НАН РА, получив ученую степень кандидата физико-математических наук.
1993-1995гг. – старший преподаватель кафедры механики АрГУ, затем замдекана архитектурного факультета
30 апреля 1995г. – избран депутатом парламента НКР 2-го созыва от мажоритарного округа №24. Был заместителем председателя постоянной комиссии по вопросам социальной сферы, затем председателем постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам.
1996-1997гг. – председатель Национального собрания НКР
Март 1998г. – председатель департамента, замдиректора по учебной части, ректор Народного университета города Шуши
Сентябрь 2000г. – доцент кафедры архитектуры АрГУ
2003-2009гг. – декан архитектурного факультета АрГУ
По итогам состоявшихся 19 июня 2005 года парламентских выборов был избран депутатом НС НКР 4-го созыва. Был членом постоянной комиссии по внешним сношениям, руководителем фракции «Родина».
По итогам состоявшихся 23 мая 2010 года парламентских выборов был избран депутатом НС НКР 5-го созыва от мажоритарного округа №12.
2010-2015гг. – заместитель председателя парламента НКР
По итогам состоявшихся 3 мая 2015 года парламентских выборов был избран депутатом НС НКР 6-го созыва от мажоритарного округа №9. Был членом постоянной комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур.
Является одним из основателей и членом партии «Свободная Родина».
2005-2006гг. – сопредседатель партии «Свободная Родина»
2007-2009гг. – председатель партии «Свободная Родина»
С 2005г. – директор офиса и член президиума партии «Свободная Родина».
2015-2020гг. – руководитель парламентской фракции «Родина», заместитель председателя постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
На состоявшемся 21 мая 2020 года первом заседании первой сессии Национального собрания 7-го созыва избран председателем Национального собрания Республики Арцах.
Президент Федерации легкой атлетики НКР.
С 1999г. – почетный доктор, профессор филиала Российской академии естественных наук в Армении
В 2014 году за выдающиеся заслуги в сфере услуг и прогресса награжден медалью Европейской академии естественных наук.
С 2017 года является почетным доктором Шушинского технологического университета.
Награжден орденом «Месроп Маштоц» (16.02.2018г.), медалью «Мхитар Гош» (30.08.2011г.), Золотой медалью АрГУ (25.01.2018г.).