Ծնվել է 1962 թ. դեկտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտ քաղաքում։
1992թ. ավարտել է ՀՀ ԳԱԱ մեխանիկայի ինստիտուտի ասպիրանտուրան և ստացել ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան։
1993-1995թթ.՝ Արցախի պետական համալսարանի մեխանիկայի ամբիոնի ավագ դասախոս, այնուհետև` ճարտարագիտական ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ
1995թ. ապրիլի 30-ին Գյունե-Կալերի թիվ 24 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ երկրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր, եղել է սոցիալական ոլորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ապա՝ ֆինանսավարկային, բյուջետային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։
1996-1997թթ.՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ
1998թ. մարտ՝ ԼՂՀ Շուշի քաղաքի Ժողովրդական համալսարանի դեպարտամենտի նախագահ, այնուհետև ուսումնական գծով փոխտնօրեն, ռեկտոր
2000թ. սեպտեմբեր՝ Արցախի պետական համալսարանի ճարտարագիտական ամբիոնի դոցենտ
2003-2009թթ.՝ ԱրՊՀ ճարտարագիտական ֆակուլտետի դեկան
2005թ. հունիսի 19-ի խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվել է ԼՂՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Եղել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար:
2010թ. մայիսի 23-ի խորհրդարանական ընտրություններում մեծամասնական ընտրակարգով թիվ 12 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2010-2015թթ.՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ
2015թ. մայիսի 3-ի խորհրդարանական ընտրություններում մեծամասնական ընտրակարգով, թիվ 9 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր: Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
«Ազատ հայրենիք» կուսակցության հիմնադիր անդամ է:
2005-2006թթ.՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության համանախագահ
2007-2009թթ.՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ
2005թ-ից՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության գրասենյակի տնօրեն, կուսակցության նախագահության անդամ
2015-2020թթ.՝ Ազգային ժողովի «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ
2020թ. մարտի 31-ի խորհրդարանի ընտրություններում ընտրվել է Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր՝ համամասնական ընտրակարգով:
2020թ. մայիսի 21-ին՝ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի նիստում ընտրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ:
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ է:
ԼՂՀ թեթև աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահն է։
1999թ-ից՝ Ռուսաստանի Բնագիտական գիտությունների ակադեմիայի հայկական մասնաճյուղի պատվավոր դոկտոր-պրոֆեսոր է։
2014թ․ ծառայության և առաջընթացի բնագավառում ունեցած ակնառու ավանդի համար պարգևատրվել է Բնական գիտությունների Եվրոպական ակադեմիայի մեդալով։
2017թ-ից՝ Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի պատվավոր դոկտոր
Պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (ԱՀ նախագահի թիվ 13-Ա հրամանագիր 16.02.2018թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 56-Ա հրամանագիր, 30.08.2011թ.), ԱրՊՀ Ոսկե մեդալով (25.01.2018թ.):

Political Party “Free Motherland”
1986 - Graduated from the Faculty of Physics-Mathematics of the Stepanakert Pedagogical Institute. Worked as a secondary school teacher in Chartar
1992 - Graduated from the postgraduate course of the Institute of Mechanics NAS RA, defended his thesis
1993-1995 - Senior lecturer of ArSU, occupied the post of the deputy dean of the Faculty of Architecture
April 30, 1995 - Elected deputy to the NKR parliament of the second convocation from the majoritarian district №24, Deputy Chairman of the Standing Committee on Social Affairs, then Chairman of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management
1996-1997 – Chairman of the NKR National Assembly
May, 1998 - worked at the People's University of Shushi as the Head of the Department, Deputy Director of Studies and the Rector
March, 1998 - Associate Professor at the ArSU Department of Architecture
September 2000 - Associate Professor of Architecture of the department of Engineering, ASU
2003-2009 - Dean of ASU Faculty of Architecture
June 19, 2003 - Elected the NKR NA deputy of the fourth convocation, member of the Standing Committee on Foreign Relations, leader of the “Motherland” faction
May 23, 2010 - Elected deputy to the NKR NA of fifth convocation by the majority system from the electoral district No12,
2010-2015 - Elected Vice-President of the National Assembly
May 3, 2015 - Elected deputy to the NKR NA of the sixth convocation from the majority district No9, member of the Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructure
Founder and member of the “Free Motherland”
2005-2006 - Co-chairman of the party,
2007-2009 – Chairman of the party
Since 2005 - Director of the party office and presidium member of the party,
2015-2020 - Head of the parliamentary faction “Motherland”, Deputy Chair of the NKR NA Standing Committee on State and Legal Affairs
March 31, 2020 - Elected MP of the 7th convocation National Assembly of the Artsakh Republic by the proportional electoral system
May 21, 2020 – Elected President of the Republic of Artsakh of the 7th convocation National Assembly
President of the NKR Athletics Federation
Since 1999 - Honorary doctor-professor of the branch of the Russian Academy of Natural Sciences in Armenia
2014 - Awarded with the medal of the European Academy of Natural Sciences for outstanding contribution to the service and progress
Since 2017 - Honorary Doctor of Shushi Technological University
Awarded "Mesrop Mashtots" Order (Decree No. 13-A of the President of the Republic of Artsakh, February 16, 2018), "Mkhitar Gosh" Medal (Decree No. 56-A of the NKR President, August 30, 2011), the "ArSU Golden Medal" (January 25, 2018).