Մեծարգո պարոն Նախագահ
Իրավիճակը և պայմանները խիստ արտասովոր են. ընկալելի չի լինի եթե հանդես գամ ծրագրային ելույթով: Ժամանակի թելադրանքը այնպիսին է, որ առօրյա խնդիրների լուծումը դարձել է հրամայական, սակայն պետք է ի մտի ունենալ՝ վճռորոշը նպատակն է ու տեսլականը:
Նախևառաջ իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում մեր երկրի համար այս ծանր օրերին պատասխանատու նման պաշտոնում իմ թեկնածությունը առաջադրելու համար: Բոլորս խորը գիտակցումով ենք գնացել այս քայլին՝ հասկանալով, որ ոչ թե դասական պայմաններում խորհրդարանի ղեկավար կազմ ընտրելու գործընթաց է տեղի ունենում, այլ արտակարգ իրավիճակում է այս որոշումը կայացվում: Նախկինում ևս Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը խորհրդարանում ներկայացված մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ չի եղել, այն ժամանակ էլ որոշ հանգամանքներ նման որոշում կայացնելու պատճառ են դարձել: Սակայն համոզված եմ, որ այս պարագայում, երբ երկրի վիճակն օրհասական է, նման որոշման ընկալումը հանուն միասնության ու որոշումները համախոհությամբ իրականացնելու շատ ավելի ընդունելի կլինի: Դյուրին չէր նաև որոշում կայացնելու գործընթացը:
Պատասխանատու այս պաշտոնը պարտավորեցնող է, ժամանակն ու կացությունը առավել ևս:
Ազգային ժողովին ԱՀ Սահմանադրությամբ տրվում է առաջին հերթին օրենսդիր գործունեությամբ զբաղվելու լիազորություն, սակայն միաժամանակ համակարգային առումով Ազգային ժողովը օրենքով օժտված այն կարևորագույն հարթակն է, որ ժողովրդի կամքն է ներկայացնում և որտեղ պետք է տեղի ունենան մտքերի բախումներ՝ տարբեր տեսակետների ազատ արտահայտման վայր հանդիսանալով բոլոր քաղաքական ուժերի և խմբավորումների համար: Այդ առումով, Ազգային ժողովն իր քաղաքական ներկայացուցչական դերը պետք է բարձրացնի: Ազգային ժողովի հարթակում է, որ պետք է ստեղծվի քաղաքական մտքի բախման հնարավորությունը և կայանա պետական-քաղաքական որոշումների բյուրեղացման պրոցեսը: Այս գործընթացից զերծ չպետք է մնան նաև արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերը, որոնց մեջ կան առողջ և գիտակից քաղաքական մոտեցումներ ունեցող գործիչներ: Քանի որ պահի թելադրանքն է համախմբել քաղաքական բոլոր առողջ ուժերը՝ բռունցքվելու համար որպես իր ճակատագրի տեր վճռակամ արցախահայություն:
Ազգային ժողովը մեր պետությունը ներկայացնող համապետական ընտրությունների միջոցով ձևավորվող երկու սյուներից մեկն է: Նախագահական ինստիտուտը և Ազգային ժողովը այն երկու մարմիններն են, որոնք օրենքի իրավունքով լիազորված են խոսել ժողովրդի անունից: Զարմանալի չեն ներքին և արտաքին ուժերի կողմից այն հարվածները, որոնց նպատակը պետական ամենակարևոր այդ երկու ինստիտուտների քայքայումն է: Դա առավել նկատելի է դարձել 2020 թվականի 44 օրյա պատերազմից հետո: Հենց այս դիտանկյունից պետք է նայել թշնամի պետության՝ Ադրբեջանի նախագահի հորջորջանքը այս երկու պետական հիմնասյուների կազմաքանդման ուղղությամբ: Չպետք է անտեսել նաև ներքին տարրերի միջոցով Ազգային ժողովի դերի նվազեցմանը ու վարկաբեկմանն ուղղված քայլերը: Հանուն պետականության պահպանման պարտավոր ենք տեղի չտալ և առավել ամրապնդել սահմանադրական իրավունքով օժտված ժողովրդաընտիր այս պետական կառույցը:
Յուրաքանչյուր պետական կառույց մեզ համար անվտանգային համակարգի մի բաղադրիչ է: Ազգային ժողովը այդ համակարգի հիմնական հենասյուններից մեկն է: Մեր անվտանգային ներկա համակարգը մեզանից պահանջում է նոր մոտեցումներ ու ռեսուրսներ: ԱՀ և նրա ժողովրդի անվտանգային համակարգի հիմնական երաշխիք ՊԲ-ի պահպանումը, զարգացումն ու զորացումը շատ դեպքերում կախված է հենց այն օրենսդրական դաշտից, որին միտված է մեր գործունեությունը: Ազգ-բանակ հայեցակարգի կենսունակությունը, կամա թե ակամա, պայմանավորված է ԱԺ- հասարակություն կապի և դրանից ծնունդ առած օրենքների ընդունումով:
Խորհրդարանների ընթացիկ պարտականություններին զուգահեռ համաշխարհային բեմահարթակում կարևոր դերակատարություն է տրվում խորհրդարանական դիվանագիտությանը: Պետք է արձանագրել, որ նախապատերազմյան վերջին տասը տարիներին այդ ուղղությամբ կատարվել են զգալի աշխատանքներ, ձևավորվել են բարեկամական խմբեր, կապեր են հաստատվել տարբեր երկրների պատգամավորների հետ, Արցախի խորհրդարանի պատգամավորները բազմաթիվ այցելություններ են ունեցել արտասահմանյան երկրներ: Անցած տասնամյակների մեր պատմության մեջ կարևոր երևույթ էր 2019թ. ԱՀ բարձրագույն իշխանությունների, ՀՅԴ Բյուրոյի, աշխարհասփյուռ կառույցի և ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակների ջանքերով Ստեփանակերտում կազմակերպված Արցախի բարեկամների ֆորում-համաժողովը, որին մաս էին կազմում տարբեր երկրների խորհրդարանականներ և քաղաքական գործիչներ: Այդ մասնակիցներից և բազմահարյուր այլ բարեկամներով կազմված ցանցը այժմ ևս առկա է: Մեր ծանր առօրյան և երբեմն նաև անճարակության զգացումը պատճառ է դարձել, որ հետպատերազմյան շրջանում անտեսվի այդ զինանոցի առկայությունը:
Մեր առաջկա քայլերի մեջ, անշուշտ, կարևորվելու է այդ ցանցը վերականգնելու և նրա հետ աշխույժ քաղաքական աշխատանքներ տանելու գործընթացը:
Սակայն հարցերի հարցը Արցախ-Հայաստան հարաբերություններն են, իսկ մեր պարագայում միջխորհրդարանական համագործակցության խնդիրը: Իմ և հատկապես մեր խմբակցության անունից բազմիցս հարց է բարձրացվել ՀՀ-ի հետ միջխորհրդարանական հարաբերությունների վերականգնման անհրաժեշտության մասին: Համոզված եմ, որ շրջափակման պայմաններում ներկա տեխնիկական միջոցների առկայությամբ կարելի է լուծել նաև այս հարցը: Ձեր վստահության քվեն ստանալով, մենք այդ ուղղությամբ պարտավորված ենք լինելու հստակ քայլեր անել: Մեր քաղաքական կեցվածքը պետք է ուղղված լինի կամուրջներ կառուցելուն, խուսափելով ապակառուցողական դրսևորումներից:
Շատերի մոտ ձևավորվել է կարծիք, որ ՀՀ-ն իր ձեռքերը լվացել է Արցախից: Իշխող են դառնում այն տեսակետները, թե մենք պետք է այլ ուղիներ ու գործընկերներ փնտրենք: Ուզում եմ այս պատասխանատու ամբիոնից վերահաստատել և վստահեցնել, որ մեր բոլոր ջանքերը ուղղված են լինելու 1988-ին որդեգրած ազգային ազատագրական պայքարի առաջին իսկ օրերից ձևավորված կարևոր ռազմավարական նպատակի իրացմանը: Մնացած բոլոր քայլերն ու ծրագրերը պետք է դիտարկել մարտավարական քայլեր:
Հավատացեք, քանի դեռ Արցախն ու արցախցին ոչ են ասում բոլոր այն առաջարկներին, որոնք հարվածում են մեր որդեգրած ռազմավարական նպատակին, արձանագրելի է հետևյալը. ոչինչ չի ավարտվել:
Արցախյան պայքարը 30 տարի շարունակ եղել է այն առանցքը, որի շուրջ համախմբվել են համահայկական բոլոր ուժերը՝ անկախ քաղաքական հայացքներից և անձնական նկատառումներից: Մեր ներազգային համերաշխությունը ձևավորվել է եռամիասնության սկզբունքի հիման վրա: Տագնապալից այս օրերին անհրաժեշտություն է վերակագնել այդ եռամիասնությունը: Համոզված եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հնարավորություն և ներուժ ունի այդ կարևոր առաքելությանը նոր շունչ ու եռանդ հաղորդելու:
Այս կարևոր, հայրենանվեր պարտականության մեջ մեծ դեր է վերապահված Հայ առաքելական եկեղեցուն: Եկեղեցին մեր ժողովրդի ճգնաժամային օրերին միշտ կարողացել է ստանձնել ազգապահպան իր առաքելությունը: Փոթորկալից օրերին եկեղեցին է եղել այն փրկօղակը, որին կառչելով կարողացել ենք հաղթահարել բազում մարտահրավերներ: Ես վստահ եմ, որ ինչպեսև անցյալում, այօրվա մեր մարտահրավերների հաղթահարման գործում ու ժողովրդին համախմբելու առաքելության մեջ պետություն-եկեղեցի համագործակցությունը և համախորհուրդ քայլերը կարևորագույն դեր կունենան հոգեբանական այս իրավիճակից դուրս գալու համար:
Հարգելի´ գործընկերներ
Անկախ Արցախի պետականության կետրման առաջին իսկ օրերից, շնորհիվ իմ կուսակցական ընկեր Արթուր Մկրտչյանի, հիմք է դրվել բարոյականության սկզբունքների վրա հիմնված քաղաքականությամբ պետականություն կերտելուն:
ԱՀ նախագահի կողմից ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու առաջարկը և քաղաքական գործընկերների հորդորը ստանալուց հետո, առաջին հերթին հենց այդ մտատանջությամբ եմ տառապել՝ արդյո՞ք կկարողանամ պահպանել Արթուր Մկրտչյանի սահմանած բարոյական արժեքների նշաձողը: Մի բան հստակ է՝ միայնակ դժվար է լինելու, միգուցե անկարելի, իսկ միասին հնարավոր:
Արցախի պետությունը կերտվել է հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարի արդյունքում: Այդ ուղղությամբ վերջին 35 տարիներին մեր ժողովրդի զավակները չեն խնայել ոչ մի բան: Արյունով, քրտինքով, բազում զոհաբերությունների գնով մեր հավաքական իրավունքին տեր կանգնելու կամքը պետք է մնա անդրդվելի և աննկուն: Պայքարի ոգին այսօր թևածում է Արցախում: Արցախում բնակվող յուրաքանչյուր անհատ՝ դպրոցական մանուկից մինչև զառամյալ ծերունի, դիմադրություն ցուցաբերելով թշնամու օրեցօր սաստկացող ճնշումներին, կարողանում է պահպանել իր քույրերի և եղբայրների, հայրերի և պապերի կերտած պետությունը:
Հրաշքների չսպասեք, մեր իրականությունը այնպիսին է, որ առանց մեր մասնակցության հրաշքներ չեն կարող լինել: Միայն հրաշքներ կատարելու ձգտումը մեզ կարող է դուրս բերել այս իրավիճակից: Ուրեմն հրաշքներ գործելու պատրաստակամությամբ ու պատասխանատվությամբ յուրաքանչյուրս լծվենք մեր գործին:
Իմ խոնարհումն ու հարգանքը մատուցելով յուրաքանչյուր քաղաքացու՝ այս բարձր ամբիոնից մեկ անգամ ևս ուզում եմ հայտարարել՝ ամեն գնով շարունակելու ենք պայքարը՝ հանուն Արցախի պետականության պահպանման ու հզորացման:

Выступление новоизбранного председателя Национального собрания Республики Арцах Давида Ишханяна на внеочередной сессии парламента
Многоуважаемый господин президент!
Уважаемые коллеги, присутствующие!
Ситуация и условия очень своеобразны: думаю, что выступление с программной речью было бы неуместно. Веление времени таково, что решение повседневных проблем стало императивом, однако не нужно забывать, что решающим является цель и видение.
Прежде всего хочу выразить глубокую благодарность за выдвижение моей кандидатуры на такую ответственную должность в это тяжелое для нашей страны время. Мы все пошли на этот шаг с глубоким осознанием того, что процесс избрания руководства парламента происходит не в классических условиях, это решение принимается в чрезвычайной ситуации. В прошлом глава парламента Арцаха также не был представителем представленной в парламенте политической силы, составляющей большинство. И тогда для принятия подобного решения послужили определенные обстоятельства. Однако я уверен, что в условиях, когда ситуация в стране критическая, подобное решение будет более приемлемым с точки зрения единства и единодушного осуществления решений.
Эта ответственная должность обязывает, время и положение тем более.
Конституция Республики Арцах наделяет Национальное собрание полномочиями заниматься законодательной деятельностью, но в то же время в системном плане Национальное собрание является той важнейшей законодательной платформой, которая представляет волю народа и где должны происходить столкновения мыслей, являясь местом свободного выражения различных точек зрения для всех политических сил и группировок. В этом смысле Национальное собрание должно усилить свою представительную политическую роль. Именно в рамках Национального собрания должна быть создана возможность столкновения политической мысли и кристаллизация государственно-политических решений. В стороне от этого процесса не должны оставаться и внепарламентские политические силы, среди которых есть деятели со здоровыми и сознательными политическими подходами, поскольку время велит нам объединить все здоровые политические силы, дабы сжаться в кулак как решительное армянство Арцаха.
Национальное собрание является одним из двух столпов, представляющих наше государство, сформированное в результате общенациональных выборов. Институт президентской власти и Национальное собрание – это два органа, которые по праву закона уполномочены говорить от имени народа. Неудивительно, что удары внутренних и внешних сил были направлены на разрушение этих двух важнейших государственных институтов. Это стало более заметным после 44-дневной войны 2020 года. Именно с этой точки зрения следует рассматривать решимость главы вражеского государства – Азербайджана, направленную на разрушение этих двух государственных столпов. Не следует также игнорировать шаги, направленные на снижение роли и дискредитацию Национального собрания посредством внутренних элементов. Во имя сохранения государственности мы обязаны не сдаваться и еще более укреплять эту демократически избранную государственную структуру, наделенную конституционным правом.
Каждая государственная структура является для нас компонентом системы безопасности. Национальное собрание является одним из основных столпов этой системы. Сохранение, развитие и укрепление главной гарантии системы безопасности Республики Арцах и ее народа – Вооруженных сил, во многом зависит от того правового поля, на которое направлена ​​наша деятельность. Жизнеспособность концепции «Нация – армия», волей-неволей обусловлена связью «Национальное собрание – общество» и принятием рожденных от этой связи законов.
Параллельно с текущими обязанностями парламентов на мировой арене важная роль отводится парламентской дипломатии. Следует констатировать, что за последнее довоенное десятилетие в этом направлении была проделана значительная работа, сформированы группы дружбы, установлены связи с депутатами разных стран, депутаты парламента Арцаха много раз посещали зарубежные страны. Важным явлением в нашей истории прошлых десятилетий стал Форум друзей Арцаха, организованный в 2019 году Степанакерте усилиями высших властей Республики Арцах, Бюро АРФ «Дашнакцутюн», Всемирной структуры и офисов Ай Дата АРФД, в котором приняли участие парламентарии и политические деятели разных стран. Сеть, состоящая из этих участников и многих других друзей, сегодня также существует. Наша тяжелая обыденность, а порой и чувство безысходности привели к тому, что в послевоенный период наличие подобного арсенала было проигнорировано.
В наших предстоящих шагах, несомненно, будет подчеркнута важность восстановления этой сети и активной политической работы с ней.
Однако главным вопросов остаются отношения между Арцахом и Арменией, а в нашем случае – проблема межпарламентского сотрудничества. От моего имени и, в особенности, от имени нашей фракции неоднократно поднимался вопрос о необходимости восстановления межпарламентских отношений с РА. Уверен, что в условиях блокады при наличии технических средств можно решить и этот вопрос. Получив вотум доверия, мы будем обязаны предпринять конкретные шаги в этом направлении. Наша политическая позиция должна быть направлена на возведение мостов и недопущение деструктивных проявлений.
У многих сформировалось мнение, что Армения сняла с себя ответственность в вопросе Арцаха. Доминирующими становятся точки зрения, что мы должны искать иные пути и партнеров. Хочу с этой ответственной трибуны подтвердить и заверить, что все наши усилия будут направлены на реализацию важной стратегической цели, сформировавшейся с первых же дней национально-освободительной борьбы 1988 года. Все остальные действия и программы следует рассматривать как тактические шаги.
Поверьте, пока Арцах и арцахцы говорят «нет» предложениям, ставящим под удар нашу стратегическую цель, можно констатировать следующее: ничего не закончилось.
Арцахская борьба на протяжении 30 лет была тем стержнем, который сплотил все общеармянские силы, независимо от политических взглядов и личных соображений. Наша внутринациональная солидарность сформировалась на основе принципа триединства. В эти тревожные дни необходимо восстановить это триединство. Я убежден, что Национальное собрание Республики Арцах имеет возможность и потенциал вдохнуть в эту важную миссию новую жизнь.
В этом важном, патриотическом обязательстве большая роль отведена Армянской Апостольской церкви. В кризисные дни нашего народа церкви всегда удавалось взять на себя миссию по сохранению нации. В тяжелые дни церковь была спасательным кругом, цепляясь за который, мы сумели преодолеть множество вызовов. Я уверен, что, как и в прошлом, в деле преодоления сегодняшних вызовов и в миссии по сплочению народа сотрудничество между государством и церковью и совместные шаги сыграют важнейшую роль в выходе из этой психологической ситуации.
Уважаемые коллеги!
С первых же дней становления государственности независимого Арцаха, благодаря моему партийному другу Артуру Мкртчяну была заложена основа для построения государственности посредством политики, основанной на принципах морали. После получения предложения президента Республики Арцах занять пост председателя НС и призыва политических партнеров, я в первую очередь был обеспокоен именно этим вопросом: смогу ли я сохранить установленную Артуром Мкртчяном планку моральных ценностей. Одно можно сказать наверняка: в одиночку будет сложно, может быть, невозможно, но вместе – реально.
Арцахское государство образовалось в результате национально-освободительной борьбы армянского народа. На протяжении 35 лет сыны нашего народа ничего не жалели для работ в этом направлении. Желание отстаивать наше коллективное право кровью, потом и ценой многочисленных лишений должно оставаться непоколебимым. Дух борьбы и сегодня витает в Арцахе.
Каждый человек, проживающий в Арцахе, от школьника до пожилого старика, оказывая сопротивление усиливающемуся с каждым днем давлению врага, может сохранить государство, созданное его братьями и сестрами, отцами и дедами.
Не ждите чудес, наша реальность такова, что без нашего участия чуда не произойдет. Лишь стремление творить чудеса может вывести нас из этой ситуации.
Итак, давайте приступим к делу с готовностью и ответственностью творить чудеса.
Выражая свое почтение и уважение каждому гражданину, с этой высокой трибуны я хочу заявить, что мы продолжим борьбу за сохранение и усиление государственности Республики Арцах любой ценой.