Արցախի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ հրավիրվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան
Հուլիսի 27-ին՝  ժամը 16:00-ին, Արցախի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ հրավիրվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան:
Օրակարգով նախատեսված  օրինագծերը ներկայացրել է Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները պայմանավորված են  Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության համար ավելի ճկուն մեխանիզմների ներդրման հետ: Գլխադասային հանձնաժողովը նախագծին տվել էր դրական  եզրակացություն: 21 կողմ, 8 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ այն ընդունվել է որպես օրենք:
Հաջորդ նախագծերի փաթեթում ներառված՝ Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսող և  Քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագծերի ներկայացումը ուղղակիորեն պայմանավորված են Քրեական օրենսգրքում առաջարկվող լրացումներով:
Առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն՝ մարդու պատիվը, արժանապատվությունը և գործարար համբավը արատավորելը կդիտարկվի որպես քրեորեն պատժելի արարք, ինչպես նաև դրանց դեպքում կարող են կիրառվել նաև ազատազրկման տեսքով պատժատեսակներ:
Փաթեթն ընդունվել է 23 կողմ,4 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
««Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինափաթեթով առաջարկվող իրավակարգավորումների ընդունման պարագայում առավել հստակ և արդյունավետ կդառնան տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունները՝ կապված հայտարարված ռազմական դրության հետ:
Իրավական լուծում կտրվի նաև ռազմական դրության պայմաններում գույքային իրավունքներին:
Օրինափաթեթի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես են պատգամավորներ Մետաքսե Հակոբյանը, Արթուր Մոսիյանը, Դավիթ Գալստյանը, Արթուր Հարությունյանը: 18 կողմ, 9 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ օրինափաթեթն ընդունվել է:
Քննարկվել է նաև ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» հարցը:
Օրենքի նախագծով առաջարկվող իրավակարգավորումների արդյունքում կստեղծվի իրավական հնարավորություն՝ կարգավիճակ սահմանելու նրանց համար, ովքեր մարտական գործողությունների ընթացքում իրենց ծառայողական կամ աշխատանքային (մասնագիտական) պարտականությունները կատարելիս կորցրել են կյանքը կամ վնասել առողջությունը:
Օրինագիծը պաշտպանության,անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի գլխադասային  հանձնաժողովի  դրական եզրակացությամբ ներկայացվել է խորհրդարանի քննարկմանը: Այն 26 կողմ ձայնով արժանացել է խորհրդարանի հավանությանը:

По инициативе президента Республики Арцах созвана внеочередная сессия Национального собрания
27 июля в 16:00 по инициативе президента Республики Арцах была созвана внеочередная сессия Национального собрания.
Законопроекты, предусмотренные повесткой, представил первый заместитель руководителя аппарата президента Республики Арцах Жирайр Мирзоян.
Предлагаемые изменения в законе «Регламент Национального собрания» обусловлены внедрением более гибких механизмов избрания председателя Национального собрания в сложившейся ситуации. Головная комиссия дала положительное заключение относительно проекта. Соотношением голосов 21 «за», 8 «против» проект был принят в качестве закона.
Включенные в следующий пакет законопроектов проекты, предусматривающие изменения в Гражданском кодексе и дополнения в Уголовно-процессуальном кодексе, напрямую обусловлены предлагаемыми поправками к Уголовному кодексу.
Согласно предлагаемым поправкам, оскорбление чести, достоинства и деловой репутации лица будет рассмотрено как уголовно наказуемое деяние, за совершение которого может быть применено наказание в виде лишения свободы.
Пакет был принят соотношением голосов 23 «за», 4 «против», 2 воздержались.
В случае принятия правовых регулирований, предлагаемых законопроектом «О внесении изменений и дополнений в закон "О правовом режиме военного положения"», полномочия органов местного самоуправления в связи с объявленным военным положением станут более четкими и эффективными.
Также будет дано правовое решение праву собственности в условиях военного положения.
В процессе обмена мнениями относительно законопроекта выступили депутаты Метаксе Акопян, Артур Мосиян, Давид Галстян, Артур Арутюнян. Соотношением голосов 18 «за», 9 «против» парламент одобрил пакет.
Далее был обсужден также законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"».
В результате правовых регулирований, предложенных законопроектом, будет создана правовая возможность для предоставления статуса лицам, погибшим или пострадавших при исполнении служебных или трудовых (профессиональных) обязанностей в ходе боевых действий.
Ранее законопроект был удостоен положительного заключения головной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка. 26 голосами «за» парламент принял проект в качестве закона.