Հուլիսի 27-ին՝ ժամը 15:00-ին, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը պատգամավորների նախաձեռնությամբ արտահերթ նստաշրջան է գումարել:
Նստաշրջանը բացել է Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը: Օրակարգում Ազգային ժողովի խմբակցությունների կողմից ներկայացված ուղերձի քննարկումն էր: Այն ներկայացրել է պատգամավոր Արամայիս Աղաբեկյանը:
Անդրադառնալով պատմական իրողություններին, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման անհրաժեշտությանը, Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթների չկատարմանը, ահազանգելով Ադրբեջանի կողմից պաշարման ենթարկված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչությանը սպառնացնող վտանգների մասին, հաշվի առնելով Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականությունը և նրա բնակչության առջև ծառացած լրջագույն գոյաբանական սպառնալիքները՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախության ճանաչման խնդրանքով:
«Առավել քան համոզված ենք, որ ՄԱԿ անդամ պետությունների կողմից ԼՂ (Արցախի) Հանրապետության ճանաչումը մեր ժողովրդի համար կդառնա անվտանգության վստահելի երաշխիք, կնպաստի իր պատմական հայրենիքում նրա բնականոն կենսագործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության, երկարաժամկետ ու հաստատուն խաղաղության ապահովմանը.
- Խորապես համոզված ենք, որ վերահաս ողբերգությունը կանխելու միակ միջոցը Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ ՃԱՆԱՉՈՒՄ ՀԱՆՈՒՆ ՓՐԿՈՒԹՅԱՆ սկզբունքի հիման վրա»,-ասված է ուղերձում :
Ուղերձի ներկայացումից հետո հարցադրումներով հանդես են եկել պատգամավորներ Արևիկ Պետրոսյանը և Դավիթ Գալստյանը:
Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը տեղեկացրել է, որ ուղերձի նախագիծը քննարկվել է գլխադասային հանձնաժողովում և առաջարկեց այն ընդունել վերջնական որոշման տեսքով:

27 июля в 15:00 по инициативе депутатов НС была созвана внеочередная сессия Национального собрания Республики Арцах.
Сессию открыл председатель Национального собрания Артур Товмасян.
На повестке дня было обсуждение обращения, представленного фракциями Национального собрания. Обращение представил депутат Арамаис Агабекян.
Ссылаясь на исторические реалии, необходимость реализации права народа Арцаха на самоопределение, невыполнение Азербайджаном положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также предупреждая об опасностях, угрожающих населению осажденной Азербайджаном Нагорно-Карабахской Республики, учитывая проводимую Азербайджаном политику геноцида в отношении населения Республики Арцах и стоящие перед ним серьезнейшие экзистенциональные угрозы, Национальное собрание Нагорно-Карабахской Республики обращается к государствам-членам ООН с просьбой о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики (Арцах).
«Более чем уверены, что признание Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) государствами-членами ООН станет для нашего народа надежной гарантией безопасности, будет способствовать созданию благоприятных условий для его нормальной жизнедеятельности на исторической родине, а также обеспечению стабильности, долгосрочного и прочного мира в регионе Южного Кавказа.
Мы глубоко убеждены, что единственный способ предотвратить надвигающуюся трагедию – признать независимость Республики Арцах на основе принципа «ПРИЗНАНИЕ ВО ИМЯ СПАСЕНИЯ»», – говорится в обращении.
После представления обращения с вопросами выступили депутаты Аревик Петросян и Давид Галстян.
Председатель комиссии по внешним сношениям Ваграм Балаян сообщил, что проект обращения был обсужден на заседании головной комиссии, предложив принять его в качестве окончательного решения.