Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
26 հուլիսի 2023
Հուլիսի 26-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Մարսել Պետրոսյանը:
Քննարկվել է ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» հարցը, որը ներկայացրել է Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ժիրայր Միրզոյանը:
Օրենքի նախագծով առաջարկվող իրավակարգավորումների արդյունքում կստեղծվի իրավական հնարավորություն՝ կարգավիճակ սահմանելու նրանց համար, ովքեր մարտական գործողությունների ընթացքում իրենց ծառայողական կամ աշխատանքային (մասնագիտական) պարտականությունները կատարելիս կորցրել են կյանքը կամ վնասել առողջությունը:

Постоянная комиссия Национального собрания Республики Арцах по вопросам обороны, безопасности и правопорядка созвала заседание
26 июля под председательством Марселя Петросяна было созвано заседание постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
В ходе заседания был обсужден проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"», который на рассмотрение комиссии представил первый заместитель руководителя аппарата президента Арцаха Жирайр Мирзоян.
В результате правовых регулирований, предложенных законопроектом, будет создана правовая возможность для предоставления статуса лицам, погибшим или пострадавших при исполнении служебных или трудовых (профессиональных) обязанностей в ходе боевых действий.