Հուլիսի 21-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանն արտահերթ նստաշրջան է գումարել:
Օրակարգում ՄԱԿ-ի կողմից Արցախում խաղաղություն պարտադրելու համար պատշաճ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ուղերձն էր:
Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական անդամ երկրների ղեկավարներին ելույթով նախ դիմել է ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը: Անդրադառնալով Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետին՝ խորհրդարանի ղեկավարը շեշտել է.«Այսօր Արցախի ժողովուրդը կանգնած է հումանիտար աղետի ու գոյութենաբանական խնդրի առջև: Վտանգված է մեր ֆիզիկական գոյությունը, կյանքի ամեն մի օրը կարող է դառնալ վերջինը:
Հայի այս տեսակը՝ խաղաղասեր, աշխատասեր ժողովուրդ է, որ միշտ իր կյանքը կառուցել է քրտնաջան աշխատանքով, հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների մղումով»:
Արթուր Թովմասյանը համոզված է՝ միայն քաղաքական լուծումները կարող են խաղաղություն բերել տարածաշրջան:
Ազգային ժողովի ուղերձի տեքստը ներկայացրել է ԱԺ «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Մարսել Պետրոսյանը: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետությանը՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված խաղաղապահ առաքելությանը միջազգային մանդատով օժտելու համար՝ սահմանված ընթացակարգով դիմելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, Գլխավոր ասամբլեային՝ առաջարկելով պատշաճ քայլեր կատարել տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման ուղղությամբ։
Դիմելով միջազգային հանրությանը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ-երկրների, Արցախի խորհրդարանը կոչ է անում հավատարիմ լինելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 1-ին գլխում սահմանված նպատակներին ու սկզբունքներին և առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 7-րդ գլխում սահմանված կարգով՝ ընդունել իմպերատիվ բնույթի որոշում (բանաձև)՝ ձեռնարկելով և սահմանելով Արցախում խաղաղություն պարտադրելու գործուն միջոցներ:
Ազգային ժողովի ուղերձը գլխադասային հանձնաժողովի կողմից արժանացել էր դրական եզրակացության: Այն ընդունվել է միաձայն:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել պատգամավոր Նելա Գրիգորյանը, որն իր ելույթում սթափության կոչ է արել հայաստանյան իշխանություններին:

21 июля парламент Республики Арцах созвал внеочередную сессию.
На повестке дня было обращение Национального собрания Республики Арцах касательно принятия ООН надлежащих мер для принуждения мира в Арцахе.
С речью к руководителям стран-постоянных членов Организации Объединенных Наций обратился председатель НС Артур Товмасян. Коснувшись создавшейся в Арцахе гуманитарной катастрофы, глава парламента подчеркнул: «Сегодня народ Арцаха столкнулся с гуманитарной катастрофой и экзистенциальной угрозой. На карту поставлено наше физическое существование, каждый день жизни может стать последним.
Этот тип армян – миролюбивые, трудолюбивые люди, которые всегда строили свою жизнь на упорном труде и стремлении к добрососедским отношениям».
Артур Товмасян убежден, что только политические решения могут принести мир в регион.
Текст обращения НС представил руководитель парламентской фракции «Единая Родина» Марсель Петросян. В послании Национальное собрание Республики Арцах призывает Республику Армения незамедлительно принять меры для наделения миротворческой миссии, дислоцированной в Республике Арцах, международным мандатом, обратившись в установленном порядке в Совет Безопасности ООН и Генеральную Ассамблею, предложив предпринять надлежащие шаги для поддержания мира и безопасности в регионе.
Парламент Республики Арцах, обращаясь к международному сообществу в лице стран-постоянных членов Совета Безопасности ООН, призывает принять решение императивного характера (резолюцию), задействовав и установив эффективные меры по принуждению к миру в Арцахе, будучи верными целям и принципам, установленным в главе 1 Устава ООН, и руководствуясь порядком, установленным в главе 7 Устава ООН.
Обращение Национального собрания было удостоено положительного заключения головной комиссии.
В процессе обмена мнениями выступила депутат Нела Григорян, которая в своем выступлении призвала власти Армении к благоразумию.