2023 թվականի հուլիսի 21-ին ուղերձով դիմել եմ Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական անդամ երկրների ղեկավարներին, որտեղ հնչեցրած «հազարամյակներ շարունակ ապրել ենք կողք-կողքի» արտահայտությունը տարատեսակ մեկնաբանությունների տեղիք է տվել:
Հստակեցնելու համար ընդգծում եմ, որ տարածքում, որտեղ 20-րդ դարի սկզբին ձևավորվել է Ադրբեջանի Հանրապետությունը, 1000-ամյակներով ապրել և ապրում են տարբեր ազգություններ՝ աղվաններ, թալիշներ, լեզգիներ, քրդեր, ուդիներ, թաթեր, ցախուրներ և այլք:
Գաղտնիք չէ, որ ազգային փոքրամասնությունները միշտ էլ ճնշվել են Ադրբեջանի բռնատիրական ռեժիմի կողմից: Հենց այդ պատճառով էլ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, կոչով դիմել էի բոլոր այդ ազգ-ազգություններին, որ զերծ մնան Արցախի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցելուց, որ կարող են սպիտակ դրոշով անցնել մեր կողմը, ու մենք կապահովենք նրանց անվտանգությունը՝ ընդհուպ տեղափոխելով երրորդ երկիր:

President of the Republic of Artsakh NA Artur Tovmasyan Commented on His Appeal to the Leaders of the UN Permanent Member States
July 21, 2023, I addressed the leaders of the UN permanent states with an appeal, in which the phrase "we lived side by side for thousands of years" caused various comments.
To clarify, I would like to emphasize that for 1000 years, different nationalities: Agvans, Talysh, Lezgins, Kurds, Udins, Tats, Tsakhurs and others, have been living on the territory where the Republic of Azerbaijan was formed in the early twentieth century.
No secret that national minorities have always been harassed by the dictatorial regime of Azerbaijan.
That is why, during the 2020 war, I called on all these peoples to refrain from participating in the hostilities against Artsakh. They could have come over to our side with a white flag, and we could have ensured their safety, and even provided a transfer to a third country.