2023 թվականի հուլիսի 21-ին ուղերձով դիմել եմ Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական անդամ երկրների ղեկավարներին, որտեղ հնչեցրած «հազարամյակներ շարունակ ապրել ենք կողք-կողքի» արտահայտությունը տարատեսակ մեկնաբանությունների տեղիք է տվել:
Հստակեցնելու համար ընդգծում եմ, որ տարածքում, որտեղ 20-րդ դարի սկզբին ձևավորվել է Ադրբեջանի Հանրապետությունը, 1000-ամյակներով ապրել և ապրում են տարբեր ազգություններ՝ աղվաններ, թալիշներ, լեզգիներ, քրդեր, ուդիներ, թաթեր, ցախուրներ և այլք:
Գաղտնիք չէ, որ ազգային փոքրամասնությունները միշտ էլ ճնշվել են Ադրբեջանի բռնատիրական ռեժիմի կողմից: Հենց այդ պատճառով էլ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, կոչով դիմել էի բոլոր այդ ազգ-ազգություններին, որ զերծ մնան Արցախի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցելուց, որ կարող են սպիտակ դրոշով անցնել մեր կողմը, ու մենք կապահովենք նրանց անվտանգությունը՝ ընդհուպ տեղափոխելով երրորդ երկիր:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян прокомментировал свое обращение к руководителям стран-постоянных членов Организации Объединенных Наций
21 июля 2023 года я обратился к главам государств-постоянных членов Организации Объединенных Наций с посланием, в котором фраза «на протяжении тысячелетий мы жили бок о бок» послужила причиной различных комментариев.
С целью уточнения подчеркиваю, что на территории, где в начале 20-го века образовалась Азербайджанская Республика, на протяжении тысячелетий жили и живут разные национальности – албаны, талыши, лезгины, курды, удины, таты, цахуры и другие.
Не секрет, что национальные меньшинства всегда подвергались притеснениям со стороны диктаторского режима Азербайджана. Именно поэтому во время войны 2020 года я обратился ко всем этим нациям и народностям с призывом воздержаться от участия в боевых действиях против Арцаха, предложив перейти на нашу сторону с белым флагом и гарантировав обеспечить их безопасность, вплоть до переселения в третью страну.