ՄԱԿ-ի կողմից Արցախում խաղաղություն պարտադրելու համար պատշաճ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ
2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ, կոպտորեն խախտելով ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառման սկզբունքը, Ադրբեջանը սանձազերծեց 44-օրյա ռազմական ագրեսիա, որը դադարեցվեց Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությամբ։ Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված կարգով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) Հանրապետությունում տեղակայվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմ՝ 5 տարի ժամկետով՝ հետագայում երկարաձգման հնարավորությամբ, եթե Կողմերից որևէ մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չհայտարարի սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:
Եռակողմ հայտարարությամբ Ռուսաստանի Դաշնությունը, ըստ էության, իրացրել է ՄԱԿ-ի կանոնադրության 6-րդ գլխում սահմանված վեճերի խաղաղ կարգավորման դրույթները, մասնավորապես, 33-րդ հոդվածի 1-ին մասը, հակամարտության կողմերի միջև վեճի կարգավորումը տեղափոխելով «միջնորդության, համաձայնության և բանակցությունների» դաշտ, ինչը ձախողվել է Ադրբեջանի կողմից դրսևորվող շարունակական և լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով՝ հակամարտության ուղղակի և անուղղակի կողմերի ներգրավմամբ ստեղծելով տարածաշրջանային ճգնաժամ։ Մյուս կողմից` շարունակվում է անտեսվել Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնությունն ու Արցախի ժողովրդի կամարտահայտությունը։ Արցախի ժողովուրդը, միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերի ու սկզբունքների, ինչպես նաև ԽՍՀՄ օրենսդրության համապատասխանությամբ, իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը՝ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին հռչակելով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետություն, այնուհետև դեկտեմբերի 10-ին անցկացնելով Անկախության հանրաքվե։
Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախումբը օժտված չէ միջազգային մանդատով․ հանգամանք, որը կանաչ լույս է վառում Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարության և միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների խախտումների, տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության շարունակական վտանգման համար։ Ասվածի փաստական ապացույցներն են Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված հրադադարի ռեժիմի ու միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումները, այդ ամենի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի միջազգային արդարադատության դատարանի որոշումներով, ԵԽԽՎ-ի բանաձևով արձանագրումները: Մասնավորապես Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախի՝ արդեն յոթ ամսից ավել շարունակվող շրջափակումը, ենթակառուցվածքների խափանումը, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ իրականացվող շարունակական ահաբեկումները, ազգային ատելության քարոզչությունը, հայկական եկեղեցիների, պատմամշակութային, կրոնական և այլ հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման և վանդալիզմի արձանագրված բազմաթիվ դեպքերը: Նշված և այլ մեթոդներով Էթնիկ զտումների քաղաքականությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության բացահայտ դրսևորումներ են։
Հիմք ընդունելով այդ ամենը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի՝ գալիք սերունդներին պատերազմի, էթնիկ զտումների և ցեղասպանության արհավիրքից փրկելու վճռականությունն ու միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման պատասխանատվությունը՝ Արցախի ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը՝ Ազգային ժողովը, կոչ է անում.
Հայաստանի Հանրապետությանը՝
Միջազգային հանրությանը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ-երկրների՝
Հավատարիմ լինելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 1-ին գլխում սահմանված նպատակներին ու սկզբունքներին և առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 7-րդ գլխում սահմանված կարգով՝ ընդունել իմպերատիվ բնույթի որոշում (բանաձև)՝ ձեռնարկելով և սահմանելով Արցախում խաղաղություն պարտադրելու գործուն միջոցներ:
Արցախի Հանրապետությունը հանձնառու է փրկելու իր ժողովրդին պատերազմի արհավիրքից, վերահաստատելու հավատը մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների, ինչպես նաև մեծ ու փոքր ազգերի հավասար իրավունքների նկատմամբ, ուստի այդ կառույցներից ակնկալում է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք կապահովեն միջազգային իրավունքի նորմերից բխող պարտավորությունների հանդեպ հարգանքը, ազատության պայմաններում խթանել Արցախի ժողովրդի արժանապատիվ կյանքի ապահովումը:

the United Nations on Taking Appropriate Measures to Ensure Peace in Artsakh
September 27, 2020, Azerbaijan, grossly violating the principle of the non-use of force and the exclusion of the threat of force, with the direct participation of Turkey and the involvement of foreign armed terrorists, unleashed a 44-day military aggression, which was stopped with the mediation of the Russian Federation, by a joint statement of the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia dated November 9, 2020.
By the tripartite declaration, the Russian Federation actually realized the rights defined in Chapter 6 of the UN Charter, provisions for the peaceful settlement of disputes, in particular, part 1 of article 33, thus transferring the settlement of the dispute between the parties to the conflict in the field of "mediation, agreement and negotiations". Bur it failed as a result of the ongoing and large-scale aggression by Azerbaijan, which created a regional crisis involving direct and indirect parties to the conflict. On the other hand, the subjectivity of the Republic of Artsakh and the will of the people of Artsakh continue to be ignored. The people of Artsakh, in accordance with generally accepted norms and principles of international law, as well as the legislation of the USSR, exercised its right to self-determination by proclaiming the Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) on September 2, 1991, and then holding an independence referendum on December 10.
The Russian peacekeeping contingent based in Artsakh do not have an international mandate - a circumstance that gives the green light to Azerbaijan's violations of the Tripartite Declaration and the norms and principles of international law, as well as the continuing threat to security and stability in the region. The vivid evidence of the above is Azerbaijan's gross violations of the ceasefire regime and the norms of international law established by the Tripartite Declaration, the protocols of the European Court of Human Rights decisions and the International Court of Justice, the PACE resolution. In particular, as a result of the blockade of the Berdzor (Lachin) corridor, the blockade of Artsakh that has been going on for more than seven months, the destruction of infrastructure, the constant intimidation of the civilian population, propaganda of ethnic hatred, numerous recorded cases of vandalism and deliberate destruction of Armenian historical, cultural, religious and other monuments. The policy of ethnic cleansing by the above and other methods is a clear manifestation of crimes against humanity.
Based on all of this, as well as the determination of the United Nations to spare future generations the scourge of war, ethnic cleansing and genocide and the responsibility to maintain international peace and security; the highest representative body of the people of Artsakh, the National Assembly, calls on
the Republic of Armenia to
International community, represented by the permanent member states of the UN Security Council:
The Republic of Artsakh strives to save its people from the scourge of war, reaffirm belief in fundamental human rights and freedoms and in the equality of large and small nations. Therefore, expects from these structures the creation of conditions that ensure compliance with the obligations arising from the norms of international law and contribution to a decent life of the people of Artsakh in freedom.