ՄԱԿ-ի կողմից Արցախում խաղաղություն պարտադրելու համար պատշաճ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ
2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ, կոպտորեն խախտելով ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառման սկզբունքը, Ադրբեջանը սանձազերծեց 44-օրյա ռազմական ագրեսիա, որը դադարեցվեց Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարությամբ։ Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված կարգով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) Հանրապետությունում տեղակայվել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմ՝ 5 տարի ժամկետով՝ հետագայում երկարաձգման հնարավորությամբ, եթե Կողմերից որևէ մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չհայտարարի սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:
Եռակողմ հայտարարությամբ Ռուսաստանի Դաշնությունը, ըստ էության, իրացրել է ՄԱԿ-ի կանոնադրության 6-րդ գլխում սահմանված վեճերի խաղաղ կարգավորման դրույթները, մասնավորապես, 33-րդ հոդվածի 1-ին մասը, հակամարտության կողմերի միջև վեճի կարգավորումը տեղափոխելով «միջնորդության, համաձայնության և բանակցությունների» դաշտ, ինչը ձախողվել է Ադրբեջանի կողմից դրսևորվող շարունակական և լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով՝ հակամարտության ուղղակի և անուղղակի կողմերի ներգրավմամբ ստեղծելով տարածաշրջանային ճգնաժամ։ Մյուս կողմից` շարունակվում է անտեսվել Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնությունն ու Արցախի ժողովրդի կամարտահայտությունը։ Արցախի ժողովուրդը, միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերի ու սկզբունքների, ինչպես նաև ԽՍՀՄ օրենսդրության համապատասխանությամբ, իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը՝ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին հռչակելով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետություն, այնուհետև դեկտեմբերի 10-ին անցկացնելով Անկախության հանրաքվե։
Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախումբը օժտված չէ միջազգային մանդատով․ հանգամանք, որը կանաչ լույս է վառում Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարության և միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների խախտումների, տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության շարունակական վտանգման համար։ Ասվածի փաստական ապացույցներն են Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված հրադադարի ռեժիմի ու միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումները, այդ ամենի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի միջազգային արդարադատության դատարանի որոշումներով, ԵԽԽՎ-ի բանաձևով արձանագրումները: Մասնավորապես Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախի՝ արդեն յոթ ամսից ավել շարունակվող շրջափակումը, ենթակառուցվածքների խափանումը, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ իրականացվող շարունակական ահաբեկումները, ազգային ատելության քարոզչությունը, հայկական եկեղեցիների, պատմամշակութային, կրոնական և այլ հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման և վանդալիզմի արձանագրված բազմաթիվ դեպքերը: Նշված և այլ մեթոդներով Էթնիկ զտումների քաղաքականությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության բացահայտ դրսևորումներ են։
Հիմք ընդունելով այդ ամենը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի՝ գալիք սերունդներին պատերազմի, էթնիկ զտումների և ցեղասպանության արհավիրքից փրկելու վճռականությունն ու միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման պատասխանատվությունը՝ Արցախի ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը՝ Ազգային ժողովը, կոչ է անում.
Հայաստանի Հանրապետությանը՝
Միջազգային հանրությանը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ-երկրների՝
Հավատարիմ լինելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 1-ին գլխում սահմանված նպատակներին ու սկզբունքներին և առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 7-րդ գլխում սահմանված կարգով՝ ընդունել իմպերատիվ բնույթի որոշում (բանաձև)՝ ձեռնարկելով և սահմանելով Արցախում խաղաղություն պարտադրելու գործուն միջոցներ:
Արցախի Հանրապետությունը հանձնառու է փրկելու իր ժողովրդին պատերազմի արհավիրքից, վերահաստատելու հավատը մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների, ինչպես նաև մեծ ու փոքր ազգերի հավասար իրավունքների նկատմամբ, ուստի այդ կառույցներից ակնկալում է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք կապահովեն միջազգային իրավունքի նորմերից բխող պարտավորությունների հանդեպ հարգանքը, ազատության պայմաններում խթանել Արցախի ժողովրդի արժանապատիվ կյանքի ապահովումը:

касательно принятия ООН надлежащих мер для принуждения мира в Арцахе
27 сентября 2020 года при непосредственном участии Турции и привлечении иностранных вооруженных террористов, грубо нарушив принцип неприменения силы и угрозы силой, Азербайджан развязал 44-дневную военную агрессию, которая была остановлена при посредничестве Российской Федерации, а именно совместным заявлением лидеров Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года. В установленном Трехсторонним заявлением порядке в Республике Арцах (Нагорный Карабах) был размещен миротворческий контингент Российской Федерации сроком на 5 лет с возможностью дальнейшего продления, если одна из сторон не заявит о намерении прекратить применение настоящего положения за 6 месяцев до истечения срока.
Трехсторонним заявлением Российская Федерация фактически реализовала положения о мирном урегулировании споров, изложенные в главе 6 Устава ООН, в частности, части 1 статьи 33, перенеся урегулирование спора между сторонами конфликта в поле «посредничества, согласия и переговоров», что вследствие продолжительной и широкомасштабной агрессии со стороны Азербайджана потерпело неудачу, создав региональный кризис с привлечением прямых и косвенных сторон конфликта. С другой стороны, субъектность Республики Арцах и волеизъявление народа Арцаха продолжают игнорироваться. Народ Арцаха в соответствии с общепризнанными нормами и принципами международного права, а также законодательством СССР реализовал свое право на самоопределение, провозгласив 2 сентября 1991 года Нагорно-Карабахскую (Арцахскую) Республику, затем 10 декабря состоялся Референдум о независимости.
Российский миротворческий контингент, дислоцированный в Арцахе, не наделен международным мандатом, что дает «зеленый свет» для нарушения Азербайджаном положений Трехстороннего заявления и норм и принципов международного права, а также постоянной угрозы безопасности и стабильности в регионе. Фактическими доказательствами сказанного являются грубые нарушения Азербайджаном закрепленного Трехсторонним заявлением режима прекращения огня и норм международного права, а также протоколы, зафиксированные решениями Европейского суда по правам человека и Международного суда ООН, резолюцией ПАСЕ. В частности, речь идет о продолжающейся уже более семи месяцев осаде Арцаха в результате блокирования Бердзорского (Лачинского) коридора, выводе из строя инфраструктур, продолжительных запугиваниях гражданского населения, пропаганде национальной ненависти, многочисленных случаях преднамеренного уничтожения армянских церквей, историко-культурных, религиозных и других памятников и вандализма.
Принимая за основу вышесказанное, решимость ООН избавить грядущие поколения от бедствий войны, этнических чисток и геноцида, а также ответственность за поддержание международного мира и безопасности, Высший представительный орган народа Арцаха – Национальное собрание – призывает:
– Республику Армения
Незамедлительно принять меры для наделения миротворческой миссии, дислоцированной в Республике Арцах, международным мандатом, обратившись в установленном порядке в Совет Безопасности ООН и Генеральную Ассамблею, предложив предпринять надлежащие шаги для поддержания мира и безопасности в регионе;
– Международное сообщество в лице постоянных членов Совета Безопасности ООН
Принять решение императивного характера (резолюцию), задействовав и установив эффективные меры по принуждению к миру в Арцахе, будучи верными целям и принципам, установленным в главе 1 Устава ООН, и руководствуясь порядком, установленным в главе 7 Устава ООН.
Республика Арцах привержена спасению своего народа от бедствий войны, подтверждению веры в основные права и свободы человека, а также равные права больших и малых народов, поэтому ожидает от этих структур создания условий, которые обеспечат соблюдение обязательств, вытекающих из норм международного права, будут способствовать обеспечению достойной жизни народа Арцаха в условиях свободы.