Արցախի Հանրապետությունում ապրող ժողովրդի հիմնական մեղքը նրանում է, որ մենք անմեղ ենք:
Ադրբեջանը բազմազգ երկիր է, հազարամյակներ շարունակ մենք ապրել ենք կողք-կողքի: Այսօր էլ պատրաստ ենք մեր հարևանների հետ ապրել «հավասարը՝ հավասարի» սկզբունքով: Այդ դեպքում տանկը կփոխարինենք տրակտորով, ինքնաձիգը՝ բահով:
Մի առիթով Արցախի Հանրապետության նախագահներից մեկն ասել է.«Բանտը մարդու համար է»: 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից մինչև 2023 թվականի հունիսի 15-ը մենք գտնվում էինք այդ բանտում, 2023 թվականի հունիսի 15-ից մինչև այս պահը՝ համակենտրոնացման ճամբարում: Սա մարդու համար չէ:
Համաշխարհային պատմության մեջ ունենք ֆաշիստական Գերմանիայի օրինակը, որի մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները դատապարտվել են ողջամիտ աշխարհի կողմից:
Այսօր Արցախի ժողովուրդը կանգնած է հումանիտար աղետի ու գոյութենաբանական խնդրի առջև: Վտանգված է մեր ֆիզիկական գոյությունը, կյանքի ամեն մի օրը կարող է դառնալ վերջինը:
Հայի այս տեսակը՝ խաղաղասեր, աշխատասեր ժողովուրդ է, որ միշտ իր կյանքը կառուցել է քրտնաջան աշխատանքով, հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների մղումով:
Միայն քաղաքական լուծումները կարող են խաղաղություն բերել տարածաշրջան: Անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեք, մենք հավատում ենք ձեզ:

Главная вина людей, живущих в Республике Арцах, в том, что мы невиновны.
Азербайджан – многонациональная страна, на протяжении тысячелетий мы жили бок о бок с этими нациями. Мы и сегодня готовы жить с соседями по принципу «равный-равному». Лишь в этом случае мы заменим танк на трактор, автомат – на лопату.
Как-то один из президентов Республики Арцах сказал: «Тюрьма для человека». С 12 декабря 2022 года по 15 июня 2023 года мы находились в тюрьме, с 15 июня 2023 года до настоящего момента – в концлагере. И это не для человека.
В мировой истории мы имеем пример фашистской Германии, чьи преступления против человечности были осуждены разумным миром.
Сегодня народ Арцаха столкнулся с гуманитарной катастрофой и экзистенциальной опасностью. На карту поставлено наше физическое существование, каждый день жизни может стать последним.
Этот тип армян – миролюбивые, трудолюбивые люди, которые всегда строили свою жизнь на упорном труде и стремлении к добрососедским отношениям.
Лишь политические решения могут принести мир в регион. Примите незамедлительные меры, мы верим в вас.