Ս.թ. հուլիսի 15-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի Հանրապետության) Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը պաշտոնական ուղերձով դիմել է բարեկամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին։
Արցախյան խորհրդարանի անունից իր հարգանքի հավաստիքը հայտնելով գործընկերներին՝ նա դիմել է Արցախի Հանրապետության համար ճակատագրական նշանակություն ունեցող հարցի՝ անկախության ճանաչմանը աջակցելու խնդրանքով։
Փաստելով, որ նույնիսկ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ու Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Արցախի խաղաղ բնակչության անվտանգությանը սպառնացող վտանգները ոչ միայն չեն նվազել, այլև զգալիորեն ավելացել են, Արթուր Թովմասյանը ներկայացրել է երկրի առջև ծառացած լրջագույն գոյաբանական սպառնալիքները, ստեղծված իրավիճակը գնահատել որպես լիակատար շրջափակման մեջ գտնվող արցախահայության հայրենազրկման վտանգ և այս կապակցությամբ ահազանգել է միջազգային հանրությանը։
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը խորապես համոզված է, որ ողբերգությունից խուսափելու միակ միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ ՃԱՆԱՉՈՒՄ ՀԱՆՈՒՆ ՓՐԿՈՒԹՅԱՆ սկզբունքի հիման վրա։ Նա վստահեցրել է գործընկերներին, որ ճանաչման համար բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը կան ու ներկայացրել է դրանցից ամենակարևորները։
Պարոն Թովմասյանը համոզմունք է հայտնել, որ ՄԱԿ անդամ պետությունների կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչումը հայ բնակչության համար անվտանգության վստահելի երաշխիք կդառնա, կնպաստի իր պատմական հայրենիքում նրա բնականոն կենսագործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության, երկարաժամկետ ու հաստատուն խաղաղության ապահովմանը։

The Republic of Artsakh National Assembly Press release
July15 this year, the Nagorno-Karabakh Republic (the Republic of Artsakh) NA President, Artur Tovmasyan, addressed an official message to the heads of the friendly countries parliaments.
On behalf of the Artsakh Parliament, expressing assurances of his respect to the colleagues, he raised the issue of crucial importance for the Republic of Artsakh, asking to support the recognition of independence.
Stating that after the 44-day war of 2020 and the signing of the Trilateral Statement, the threats to the security of the civilian population of Artsakh not only did not decrease, but also increased significantly, Artur Tovmasyan presented the most serious existential dangers facing the country. Assessing the current situation as a complete siege of Artsakh Armenians and the danger of expatriation of the population, he alerted the international community in this regard.
The leader of the Artsakh parliament is deeply convinced that the only way to avoid the tragedy is to recognize the independence of the Republic of Artsakh based on the principle of RECOGNITION FOR SALVATION. He assured his colleagues that the country had all the necessary grounds for recognition and presented the most important ones.
Mr. Tovmasyan expressed his belief that the recognition of the Republic of Artsakh by the UN member states will become a reliable guarantee of security for the Armenian population and contribute to the creation of favorable conditions for its normal life in its historical homeland. That will also ensure stability, long-term and stable peace in the South Caucasus region.