Ս.թ. հուլիսի 15-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի Հանրապետության) Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը պաշտոնական ուղերձով դիմել է բարեկամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին։
Արցախյան խորհրդարանի անունից իր հարգանքի հավաստիքը հայտնելով գործընկերներին՝ նա դիմել է Արցախի Հանրապետության համար ճակատագրական նշանակություն ունեցող հարցի՝ անկախության ճանաչմանը աջակցելու խնդրանքով։
Փաստելով, որ նույնիսկ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ու Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Արցախի խաղաղ բնակչության անվտանգությանը սպառնացող վտանգները ոչ միայն չեն նվազել, այլև զգալիորեն ավելացել են, Արթուր Թովմասյանը ներկայացրել է երկրի առջև ծառացած լրջագույն գոյաբանական սպառնալիքները, ստեղծված իրավիճակը գնահատել որպես լիակատար շրջափակման մեջ գտնվող արցախահայության հայրենազրկման վտանգ և այս կապակցությամբ ահազանգել է միջազգային հանրությանը։
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը խորապես համոզված է, որ ողբերգությունից խուսափելու միակ միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ ՃԱՆԱՉՈՒՄ ՀԱՆՈՒՆ ՓՐԿՈՒԹՅԱՆ սկզբունքի հիման վրա։ Նա վստահեցրել է գործընկերներին, որ ճանաչման համար բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը կան ու ներկայացրել է դրանցից ամենակարևորները։
Պարոն Թովմասյանը համոզմունք է հայտնել, որ ՄԱԿ անդամ պետությունների կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչումը հայ բնակչության համար անվտանգության վստահելի երաշխիք կդառնա, կնպաստի իր պատմական հայրենիքում նրա բնականոն կենսագործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության, երկարաժամկետ ու հաստատուն խաղաղության ապահովմանը։

Национальное собрание Республики Арцах Пресс-релиз
15 июля с. г. председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) Артур Товмасян обратился с официальным посланием к главам парламентов дружественных стран.
Выразив коллегам заверения в уважении от имени парламента Арцаха, он обратился с просьбой о содействии в вопросе, имеющем для Республики Арцах судьбоносное значение, – признание независимости.
Констатируя, что после 44-дневной войны 2020 года и подписания Трехстороннего заявления угрозы безопасности мирного населения Арцаха не только не уменьшились, но и значительно возросли, Артур Товмасян представил серьезнейшие экзистенциональные опасности, стоящие перед страной, оценил создавшуюся ситуацию как угрозу депатриации находящихся в полной блокаде арцахских армян, и в этой связи предупредил международное сообщество.
Глава парламента Республики Арцах глубоко убежден, что единственный способ избежать трагедии – это признание независимости Республики Арцах на основе принципа «Признание во имя спасения». Он заверил коллег, что для признания имеются все необходимые основания и представил самые важные из них.
Господин Товмасян выразил уверенность, что признание Республики Арцах государствами-членами ООН станет для армянского населения надежной гарантией безопасности, будет способствовать созданию благоприятных условий для его нормальной жизнедеятельности на своей исторической родине, а также обеспечению стабильности, долгосрочного и прочного мира в регионе Южного Кавказа.