Սիրելի հայրենակիցներ
Հուլիսի 5-ը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանդրության օրն է:Ուզում եմ շնորհավորել ձեզ այդ կարևոր օրվա կապակցությամբ:
Սահմանադրությունը Հայաստանի իրավական համակարգի հիմքն է՝ երկրի հիմնական օրենքը:Այն արժեքաբանական փաստաթուղթ է, որը սահմանում է հասարակության կազմակերպման հիմնական սկզբունքները:
Դեռևս Ք.ա. 4-րդ դարում անտիկ հույն մտածող Արիստոտելը «սահմանադրություն» հասկացությունն օգտագործում էր պետության կառուցվածքի, պետական իշխանության արդյունավետ կազմակերպման, նրա՝ ժողովրդավարական և արդարացի լինելու մասին խոսելիս։
Հայկական իրականությունում առանձնանում է 5-րդ դարում Վաչագան թագավորի նախաձեռնությամբ ընդունված «Կանոնական սահմանադրությունը»:Հատկանշական է , որ այն մշակվել և ընդունվել է ժամանակի աշխարհիկ և հոգևոր իշխանության ներկայացուցիչների լայն ընդգրկմամբ։
Ասել է թե վաղ ժամանակներից է գիտակցվել պետության ամրապնդման գործում Սահմանդրության կարևորությունը՝ երկրի ներքին կյանքի կանոնակարգման ու արտաքին հարաբերությունների հաստատաման տեսանկյունից:
Հայաստանի մերօրյա Սահմանադրությունը ստեղծվել է անկախության վերականգնմամբ ,այն ընդունվել է 1995 թ. հուլիսի 5-ին համաժողովրդական հանրաքվեով։
Այդ օրվանից հուլիսի 5-ը դարձավ պետական տոն,քանզի ընդունված փաստաթուղթը ամրագրեց Հայաստանի Հանրապետության բնույթը՝ որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական, իրավական և սոցիալական պետություն, հռչակեց մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները:
Ուզում եմ կրկին շնորհավորել Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին այդ տոն օրվա կապակցությամբ ու հորդորել հավատարիմ մնալ երկրի հիմնական օրենքի դրույթներին:
Տեր կանգնեք Սահմանադրությամբ նախանշված ձեր իրավունքներին,կատարեք Սահմանադրությամբ նախանշված պարտավորությունները: Յուրաքանչյուր քաղաքացու պարտքն է հարգել Սահմանադրությունը՝ անհրաժեշտության դեպքում բարելավելով և կատարելագործելով այն:Դա կարևոր է հատկապես այս բարդ ժամանակներում,երբ վտանգված են հայկական պետականության հիմքերը,քաղաքացու՝ իր հողում ազատ ապրելու իրավունքը :

Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции Республики Армения
05 июля 2023
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции Республики Армения, в котором, в частности, говорится:
«Дорогие соотечественники!
Сегодня, 5-го июля, День Конституции Республики Армения. Хочу поздравить вас с этим важным днем.
Конституция является основой правовой системы Армении, основным законом страны. Это ценностный документ, определяющий основные принципы организации общества.
Еще в IV веке до н. э. античный греческий мыслитель Аристотель использовал понятие «Конституция», говоря о структуре государства, эффективной организации государственной власти, ее демократичности и справедливости.
В армянской действительности выделяется «Каноническая Конституция», принятая в V веке по инициативе царя Вачагана. Примечательно, что она была разработана и принята широким кругом представителей светской и духовной власти того времени.
То есть с давних времен осознавалась важность Конституции в деле укрепления государства с точки зрения регулирования внутренней жизни страны и установления внешних отношений.
Нынешняя Конституция Армении была создана после восстановления независимости и была принята 5-го июля 1995 года на всенародном референдуме.
С этого дня 5-е июля стало государственным праздником, поскольку принятый документ закрепил характер Республики Армения как суверенного, демократического, правового и социального государства, провозгласил основные права и свободы человека и гражданина.
Хочу еще раз поздравить всех граждан Армении с этим праздником и призвать их оставаться верными положениям основного закона страны.
Отстаивайте свои права, закрепленные в Конституции, выполняйте изложенные в ней обязательства.
Долг каждого гражданина – уважать Конституцию, улучшая и усовершенствуя ее по мере необходимости. Это особенно важно в эти трудные времена, когда под угрозой находятся основы армянской государственности, право гражданина свободно жить на своей земле.
Обращаюсь к вам из осажденного Арцаха с призывом придать важность происходящему и бороться за наши и ваши права».