«ՀայաՔվե» օրենսդրական նախաձեռնության մասին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունները ողջունում են «Համախմբում» շարժման «ՀայաՔվե» օրենսդրական նախաձեռնությունը և մաղթում հաջողություններ։
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կացության շուրջ ստեղծված աննախադեպ իրավիճակում այդ օրենսդրական նախաձեռնությունը կոչված է կանխելու Արցախի ժողովրդի հավաքական կամքի դրսևորման անբեկանելի իրողությունը շրջանցելու որևէ նկրտում։ Այն երաշխավորում է հայ մարդուն իր Երկրի ճակատագրական հարցերի լուծմանն անմիջական մասնակից լինելու սկզբունքային խնդիրը։ Արցախի կարգավիճակը, ըստ այդմ էլ՝ արցախցիների անվտանգ ապրելուհիմնարար իրավունքի ապահովելը ՀՀ ներքին և արտաքին քաղաքականության առանցքային բաղադրիչը պետք է լինի։ Լիահույս ենք, որ խելամիտ համակողմանի քայլերի արդյունքում «ՀայաՔվե»-ն նշված ուղղություններում կունենա առանցքային նշանակություն։ Սա ժողովրդի իշխանության օրինակելի նախաձեռնություն է, քանզի «Ամբողջ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին» արտահայտությունը ոչ թե մերկապարանոց լոզունգ է, այլ կիրառման ենթակա հզորագույն գործիք։
Արցախը չի ընկրկելու թշնամու առջև, թույլ չենք տալու մեր ազգային ազատագրական արդար պայքարը անամոթաբար «ահաբեկչություն» անվանել իրավունքի հանրաճանաչ նորմերով ամրագրված մերհիմնարար իրավունքների համար մղվող պայքարի ոգին։
Ելակետ ընդունելով այն, որ համազգային խնդիրները հարկ է լուծել բացառապես համազգային ընթացակարգերով, մեկ անգամ ևս պետք է արձանագրվի, որ Արցախի ժողովուրդ նազատ և անկախ ապրելու իր կամք նամրագրելէ 1991թ․ԼՂՀ-ի Հռչակագրով, 1991թ․ հանրաքվեի արդյունքներով, 1992թ․ԼՂՀ-ի պետական անկախության մասին Հռչակագրով։ Արցախի ժողովրդի իրացված ինքնորոշման իրավունքի փաստի որևէ խմբագրում հնարավոր է բացառապես ժողովրդական կամարտահայտությամբ, ուստի, առանձին անձինք և շրջանակներ իրավասու և լիազորված չեն վճռահատելու համազգային առանցքային հարցերը։

ЗАЯВЛЕНИЕ ФРАКЦИЙ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ КАСАТЕЛЬНО ЗАКОНОДАТЕЛЬНОЙ ИНИЦИАТИВЫ «АЙАКВЕ»
04 июля 2023
ФРАКЦИЙ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ КАСАТЕЛЬНО ЗАКОНОДАТЕЛЬНОЙ ИНИЦИАТИВЫ «АЙАКВЕ»
Фракции Национального собрания Республики Арцах приветствуют законодательную инициативу «Айакве» движения «Консолидация» и желают успехов.
В беспрецедентной ситуации, сложившейся вокруг существования Республики Армения и Республики Арцах, данная законодательная инициатива призвана предотвратить любое стремление обойти неоспоримую реальность проявления коллективной воли народа Арцаха.Она гарантирует армянству принцип непосредственного участия в решении судьбоносных вопросов своей страны.Статус Арцаха и, соответственно, обеспечение основополагающего права арцахцев на безопасную жизнь должныстать ключевым компонентом внутренней и внешней политики РА.Мы надеемся, что в результате разумных всесторонних шагов «Айакве»будет иметь ключевое значение в указанных направлениях.Это примерная инициатива народной власти, поскольку выражение «Вся власть принадлежит народу» является не голословным лозунгом, а самым мощным инструментом, подлежащим применению.Арцах не отступит перед врагом, мы не позволим бесстыдно называть «терроризмом»нашу справедливую национально-освободительную борьбу, это борьба за наши основные права,закрепленные в общепризнанных нормах права.
Принимая в качестве отправной точки тот факт, что общенациональные проблемы необходимо решать исключительно общенациональными процедурами,следует констатировать, что народ Арцахазакрепил свою волю жить свободно и независимо Декларацией НКР и результатамиРеферендума 1991 года, а также Декларацией о государственной независимости НКР 1992 года.
Любой пересмотрфакта реализации народом Арцаха права на самоопределение возможен исключительно народным волеизъявлением, поэтому отдельные лица и круги не уполномочены решать ключевые общенациональные вопросы.