«ՀայաՔվե» օրենսդրական նախաձեռնության մասին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունները ողջունում են «Համախմբում» շարժման «ՀայաՔվե» օրենսդրական նախաձեռնությունը և մաղթում հաջողություններ։
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կացության շուրջ ստեղծված աննախադեպ իրավիճակում այդ օրենսդրական նախաձեռնությունը կոչված է կանխելու Արցախի ժողովրդի հավաքական կամքի դրսևորման անբեկանելի իրողությունը շրջանցելու որևէ նկրտում։ Այն երաշխավորում է հայ մարդուն իր Երկրի ճակատագրական հարցերի լուծմանն անմիջական մասնակից լինելու սկզբունքային խնդիրը։ Արցախի կարգավիճակը, ըստ այդմ էլ՝ արցախցիների անվտանգ ապրելուհիմնարար իրավունքի ապահովելը ՀՀ ներքին և արտաքին քաղաքականության առանցքային բաղադրիչը պետք է լինի։ Լիահույս ենք, որ խելամիտ համակողմանի քայլերի արդյունքում «ՀայաՔվե»-ն նշված ուղղություններում կունենա առանցքային նշանակություն։ Սա ժողովրդի իշխանության օրինակելի նախաձեռնություն է, քանզի «Ամբողջ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին» արտահայտությունը ոչ թե մերկապարանոց լոզունգ է, այլ կիրառման ենթակա հզորագույն գործիք։
Արցախը չի ընկրկելու թշնամու առջև, թույլ չենք տալու մեր ազգային ազատագրական արդար պայքարը անամոթաբար «ահաբեկչություն» անվանել իրավունքի հանրաճանաչ նորմերով ամրագրված մերհիմնարար իրավունքների համար մղվող պայքարի ոգին։
Ելակետ ընդունելով այն, որ համազգային խնդիրները հարկ է լուծել բացառապես համազգային ընթացակարգերով, մեկ անգամ ևս պետք է արձանագրվի, որ Արցախի ժողովուրդ նազատ և անկախ ապրելու իր կամք նամրագրելէ 1991թ․ԼՂՀ-ի Հռչակագրով, 1991թ․ հանրաքվեի արդյունքներով, 1992թ․ԼՂՀ-ի պետական անկախության մասին Հռչակագրով։ Արցախի ժողովրդի իրացված ինքնորոշման իրավունքի փաստի որևէ խմբագրում հնարավոր է բացառապես ժողովրդական կամարտահայտությամբ, ուստի, առանձին անձինք և շրջանակներ իրավասու և լիազորված չեն վճռահատելու համազգային առանցքային հարցերը։

Artsakh Republic National Assembly Factions’ Statement on the “Hayaqve” (ArmVote) Initiative
All factions of the Republic of Artsakh National Assembly welcome the initiative “Hayaqve” (ArmVote) of the movement “Consolidation” and wish success.
In the unprecedented situation created around the existence of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, this legislative initiative is intended to prevent any attempt to circumvent the undeniable reality of the Artsakh people collective will manifestation. It guarantees fundamental issue of the Armenians being a direct participant in the decision of the fateful issues of their country.The status of Artsakh and, accordingly, ensuring the fundamental right of the Artsakh citizens to live safely should be a key component of RA's internal and foreign policy.We hope that as a result of reasonable comprehensive steps, "Hayaqve" will be of key importance in these directions. This is an exemplary initiative of the people's power, since the expression "All power belongs to the people" is not just a slogan, but the most powerful tool to be applied. Artsakh will not retreat before the enemy. We will not allow our just national liberation struggle, as well as the spirit of the struggle for our fundamental rights, enshrined in generally recognized legal norms, to be shamelessly called "terrorism".
Taking as a starting point the fact that national problems should be solved exclusively by national procedures, it should be noted once again that the people of Artsakh confirmed their will to a free and independent life by the NKR Declaration of 1991, according to the results of the 1991 Referendum and the 1992 Declaration on the state independence of the NKR.
Any editing of the realized right of Artsakh people to self-determination is possible solely by popular will, therefore, individual persons and circles are not competent and authorized to decide the key issues of the nation.