Հունիսի 29-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 7-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցը Արցախի Հանրապետության նախագահի 2022 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի ընթացքի, արդյունքների և 2023 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի վերաբերյալ հաղորդումն էր:
Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատասխանել է պատգամավորների բազմաթիվ հարցերի, որոնք առնչվում էին ինչպես հաղորդմանը, այնպես էլ երկրում ստեղծված իրավիճակին, Ադրբեջանի սադրանքներին ,բանակցային գործընթացին:
Պատասխանելով Արցախի ինքնորոշման իրացման հարցին՝ նախագահն ասել է. «Մեր ինքնորոշման իրավունքի իրացման հնարավորությունն է մեզ պահում այստեղ»: Նա շեշտել է, որ բազմաթիվ զրկանքներ են դեռ սպասում, բայց եթե կա միասնական նպատակ, բոլոր ուժերը պիտի միավորվեն այդ նպատակի շուրջ:
Արայիկ Հարությունյանը խոսել է երկիրը պառակտող երևույթներից՝ անթույլատրելի համարելով խուճապային տրամադրությունների տարածումը: «Նման երևույթների դեմ պայքարը կխստացվի, անվստահության մթնոլորտ ստեղծողները պիտի պատժվեն», - ասել է նա:
Շրջափակման դժվարությունները հաղթահարելու ծրագրերին է անդրադարձել, ճգնաժամը հաղթահարելու կառավարության աշխատանքը Արայիկ Հարությունյանը բավարար է գնահատել:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Մետաքսե Հակոբյանն ու Դավիթ Գալստյանը:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է կառավարության հետ հարց ու պատասխանով:
13 պատգամավորի կողմից հնչել է 24 հարց: Դրանք պարենային անվտանգության, ինտերնետ կապի հասանելիության, բերքահավաքի կազմակերպման հնարավորությունների, ներկրվող ապրանքների ու դրանց գների վերահսկման, ջրի անվտանգության ապահովման, աղանդների դեմ պայքարի, կրթական բարեփոխումների անհրաժեշտության վերաբերյալ էին:
Հարցերին պատասխանել են պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանն ու տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարներ:
Այնուհետև խորհրդարանը 25 կողմ ձայնով ընդունել է երկրորդ ընթերցման ներկայացրած «Մի շարք վարչական իրավախախտումների համար կիրառված տույժերի համաներման հետ կապված հարաբերությունները» օրենքի նախագիծը:
2023թ հունիսի 28-ին ԱԺ հերթական նիստում «Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը» հարցի քվեարկության ժամանակ պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին քվեարկությանը չի մասնակցել, ուստի որոշման քվեարկությունը համարվել է չկայացած:
Նոր քվերակության արդյունքներով՝ 16 կողմ, 7 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ «Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» Ազգային ժողովի որոշումն ընդունվել է:
Հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Արթուր Մոսիյանը, Արթուր Թովմասյանը և Արամայիս Աղաբեկյանը:
Նիստի ավարտին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է ԱԺ 7-րդ գումարման 7-րդ նստաշրջանի փակման մասին:

29-го июня было созвано заключительное заседание 7-й сессии Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва.
Первым на повестке было Годовое сообщение о результатах выполнения программы мероприятий деятельности Президента Республики Арцах за 2022 год и ходе программы мероприятий на 2023 год.
Президент Араик Арутюнян ответил на многочисленные вопросы депутатов, касающиеся как программы, так и ситуации в стране, а также провокаций со стороны Азербайджана и переговорного процесса.
Отвечая на вопрос о самоопределении Арцаха, президент сказал: «Возможность реализации нашего право на самоопределение – вот что удерживает нас здесь». Он отметил, что впереди нас ожидают еще много лишений и трудностей, но, если есть единая цель, все силы должны объединиться вокруг этой цели.
Араик Арутюнян коснулся также разделяющих страну явлений, подчеркнув, что распространение панических настроений недопустимо.
«Борьба с подобными явлениями будет ужесточена, создающие атмосферу недоверия должны быть наказаны», – сказал он.
Президент коснулся программ по преодолению трудностей блокады, работу правительства по смягчению кризиса Араик Арутюнян оценил как удовлетворительную.
В процессе обмена мнениями выступили депутаты Метаксе Акопян и Давид Галстян.
После перерыва состоялась процедура вопросов и ответов с правительством.
Правительству было задано 24 вопроса касательно продовольственной безопасности, доступности интернет-связи, возможностей организации сбора урожая, контроля за импортируемыми товарами и ценами на них, обеспечения водной безопасности, борьбы с сектами, необходимости образовательных реформ.
Государственный министр Гурген Нерсисян и руководители различных ведомств ответили на вопросы депутатов.
Затем парламент 25 голосами «за» принял представленный во втором чтении проект закона «Об отношениях, связанных с объявлением амнистии взысканий за ряд административных правонарушений».
28-го июня 2023 года во время обсуждения вопроса «Годовой отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2022 год» на очередном заседании НС более половины от общего числа депутатов не участвовали в голосовании по вопросу, по этой причине голосование было сочтено несостоявшимся.
По результатам нового голосования 16 голосами «за» и 7 «против» решение Национального собрания «Об утверждении годового отчета об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2022 год» было принято.