Գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստը
Նիստի սկզբում խորհրդարանականները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նախօրեին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների հարձակման արդյունքում զոհված հայորդիների հիշատակը:
Իր ելույթում Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը դիմել է քաղաքակիրթ աշխարհին՝ կոչ անելով համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ: Նա մեկ անգամ ևս հավաստել է հայրենիքում արժանապատվորեն ապրելու արցախահայության վճռականությունը:
Այնուհետև հայտարարությամբ հանդես է եկել Ազգային ժողովը:
«Կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությանը՝ անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած բանակցությունները՝ մինչև Արցախի հետ շփման գծում և ՀՀ սահմաններում լիակատար հրադադարի հաստատումը»,-ասված է խորհրդարանի հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող ելույթով հանդես է եկել «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը: Նա դիմել է միջազգային դերակատարներին՝ շեշտելով, որ «Արցախն առանց հայերի» քաղաքականությունից տուժելու են նաև նրանք:
Անցնելով օրակարգային այլ հարցերի պատգամավորները քննարկել են «Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվությունը:
Ազգային ժողովի «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու քննարկմանը: Խմբակցության անդամները լքել են նիստերի դահլիճը:
Հաշվետվությունը ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Բաղդասարյանը: Նա նշել է, որ 2022 թվականի ՀՆԱ-ն կազմել է նախապատերազմյան ՀՆԱ-ի 84,3 տոկոսը: Այնուամենայնիվ պետությունը կատարել է իր բոլոր սոցիալական պարտավորությունները:
Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունը ներկայացրել է պալատի նախագահ Տիգրան Ծատրյանը: Նա հաստատել է բյուջեի կատարման հաշվետվության արժանահավատությունը:
Տեսակետներ ներկայացնելուց հրաժարվել են «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցությունները, «Արդարություն» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու քվեարկությանը: «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցությունը հայտարարել է, որ կողմ է քվեարկելու:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ հաշվետվությունը դրվել է քվեարկության. քվորում չլինելու պատճառով որոշումը չի ընդունվել:
Ընդմիջումից հետո նիստը վարել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը:
ՄԻՊ 2022թ. գործունեության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը ներկայացրել է Գեղամ Ստեփանյանը: Նա ներկայացրել է արցախցիների ոտնահարված իրավունքների փաստագրման ու հանրայնացման աշխատանքները:
«Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխություն» հարցի քննարկումը երկրորդ ընթերցմամբ ընդհատվել էր Գերագույն դատարանի որոշման ակնկալիքով:
Նիստը վարող Գագիկ Բաղունցը տեղեկացրել է, որ Գերագույն դատարանը փոփոխությունը Սահմանադրությանը համապատասխանող է ճանաչել: Վերջնական քվեարկությամբ փոփոխության նախագիծը ընդունվել է:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրինագիծն արժանացել է խորհրդարանի հավանությանը:
Հիմնադրամների նկատմամբ արդարադատության նախարարության վերահսկողական գործառույթների ընդլայնմանն ուղղված «Հիմնադրամների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինափաթեթին պատգամավորները կողմ են քվեարկել: Այն ներկայացնելիս նախարար Սրբուհի Արզումանյանը նշել է, որ հիմնադրամների հաշվետվողականությունը մինչ այժմ կազմել է 20 տոկոս:
Հաջորդիվ ընդունվել են «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքները:
Հարկային ոլորտին առնչվող 8 օրինագծից բաղկացած փաթեթը ևս ընդունվել է:
Քննարկվել և գլխադասային հանձնաժողովների դրական եզրակացություններով ընդունվել են նաև «Զբաղվածության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքները:
Առաջին ընթերցմամբ ներկայացված Տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից զրկված անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին օրինագծի քննարկումը ընդհատվել է 24 ժամով, առաջարկությունների համար երեքական ժամ հատկացվել:
Հանրապետության նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում նախագահի ընտրության իրավակարգավորումները սահմանող «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագծին պատգամավորները կողմ են քվեարկել:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես է եկել «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Մարսել Պետրոսյանը:

28-го июня Национальное собрание Республики Арцах созвало очередное заседание.
В начале заседания парламентарии минутой молчания почтили память героев, погибших накануне в результате нападения подразделений Вооруженных сил Азербайджана.
В своем выступлении председатель Национального собрания Артур Товмасян обратился к цивилизованному миру с призывом применить в отношении Азербайджана соответствующие санкции. Глава парламента вновь подтвердил решимость армян Арцаха достойно жить на родине.
Затем Национальное собрание выступило с заявлением.
«Призываем делегацию Республики Армения немедленно прекратить стартовавшие переговоры до установления полного прекращения огня на линии соприкосновения с Республикой Арцах и на границах РА», – говорится в заявлении парламента.
Далее руководитель фракции «Свободная Родина-ОГА» Артур Арутюнян выступил с заявлением, осуждающим действия Азербайджана. Депутат обратился к международным акторам, подчеркнув, что от политики «Арцах без армян» пострадают также и они.
Приступив к обсуждению других вопросов повестки дня, депутаты обсудили Отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2022 год.
Фракция «Единая Родина» объявила, что не примет участия в обсуждении, после чего члены фракции покинули зал заседаний.
Отчет на рассмотрение парламента представил исполняющий обязанности министра финансов и экономики Республики Арцах Ваграм Багдасарян. Он отметил, что ВВП в 2022 году составил 84,3% довоенного ВВП. Тем не менее государство выполнило все социальные обязательства.
Заключение Аудиторской палаты относительно Отчета об исполнении государственного бюджета за 2022 год представил председатель палаты Тигран Цатрян, который подтвердил его достоверность.
Фракции «Демократическая партия Арцаха» и «Армянская Революционная Федерация» заявили, что не станут представлять свои позиции относительно отчета, фракция «Справедливость» отказалась участвовать в голосовании. Фракция «Свободная Родина-ОГА» объявила, что проголосует в пользу отчета.
С положительным заключением постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению отчет был вынесен на голосование, однако по причине отсутствия кворума не был принят.
После перерыва заседание продолжилось под председательством заместителя главы парламента Гагика Багунца.
Годовое сообщение о деятельности Защитника прав человека Республики Арцах за 2022 год, а также о состоянии защиты прав и свобод человека представил Гегам Степанян. ЗПЧ Республики Арцах представил работы по документированию материалов, свидетельствующих о нарушении прав арцахцев.
Обсуждение вопроса «Поправка к Конституции Республики Арцах» во втором чтении было прервано в ожидании решения Верховного суда.
Председательствующий на заседании Гагик Багунц сообщил, что Верховный суд признал поправку соответствующей Конституции. В результате заключительного голосования поправка была принята.
Законопроект «О внесении изменений и дополнения в закон "О социальной защите инвалидов в Нагорно-Карабахской Республике"» удостоился одобрения парламента.
Депутаты проголосовали за принятие законопроекта «О внесении изменений и дополнений в закон "О фондах"», направленного на расширение контрольных функций Министерства юстиции Республики Арцах в отношении фондов. Представляя законопроект, министр Србуи Арзуманян отметила, что подотчетность фондов на данный момент составляет 20%.
Далее в качестве законов были приняты проекты «О внесении изменений и дополнения в закон "О службе в органах национальной безопасности"» и «О внесении изменения в Уголовный кодекс».
Касающийся налоговой сферы пакет из восьми законопроектов также был принят парламентом в качестве закона.
В ходе заседания были обсуждены и с положительными заключениями головных комиссий приняты законопроекты «О внесении дополнений и изменения в закон "О занятости"» и «О внесении изменений и дополнения в закон "О полиции"».
Обсуждение законопроекта «Об объявлении амнистии в отношении лиц, лишенных права управления транспортными средствами», представленного в первом чтении, было прервано на 24 часа, на представление предложений было выделено по три часа.
В результате голосования депутаты также приняли закон «О внесении дополнения в закон "Регламент Национального собрания"», устанавливающий правовые регулирования процедуры избрания Президента Республики Арцах в случае освобождения данной должности.