«Արցախի ժողովուրդը վճռական է դիմակայելու ադրբեջանական մարտահրավերներին ու արժանապատվորեն ապրելու սեփական հայրենիքում». Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի ելույթը խորհրդարանի հերթական նիստում
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը ողբերգական ընթացք ստացավ մարտի 5-ին և հունիսի 28-ին:
Այսօր՝ հունիսի 28-ին՝ ժամը 01:30-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հրետանային միջոցներից և ԱԹՍ-ներից կրակ են բացել Մարտունու և Մարտակերտի արցախյան դիրքերի և ռազմական օբյեկտների ուղղությամբ: Ադրբեջանական հերթական սանդրանքի հետևանքով հայկական կողմը ունի 4 զոհ:
Հավերժ փառք Արցախի և Հայաստանի սահմանները պաշտպանելու ժամանակ իրենց կյանքը զոհած հայորդիներին:
Մեկ րոպե լռությամբ հարգենք բոլոր նահատակների անմար հիշատակը:
Ադրբեջանը ոչ միայն կանխամտածված սովամահ է անում Արցախի բնակչությանը, այլև նրան հասցրել է բնաջնջման եզրին:
Արցախը երբեք չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում և դրա շուրջ ցանկացած քննարկում մեզ համար անընդունելի է:
Դա մեր կարմիր գիծն է, որը ոչ ոք իրավունք չունի խախտելու:
ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները և այդ երկրների առաջնորդները պետք է հասկանան, որ մեր երկրի բռնակցումը Ադրբեջանին կբերի Արցախի հայաթափմանն ու ոչնչացմանը:
Մենք չենք կարող փոխել աշխարհի կարգը:
Փոքրիկ Արցախը իրենից վտանգ չի ներկայացնում, բայց վտանգված է մեր ժողովրդի անվտանգ ու լիարժեք ապրելու իրավունքը: Եվ ցավալի է, որ այդ ամենը տեղի է ունենում միջազգային հանրության լուռ համաձայնությամբ:
Բարձր ենք գնահատում ԵԽԽՎ-ի «Լաչինի միջանցքով ազատ անվտանգ մուտքի ապահովումը» խորագրով բանաձևը, ԱՄՆ Կոնգրեսում ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության վերաբերյալ հայտարարությունները, Ֆրանսիա- Արցախ բարեկամության շրջանակի « Խոսքից պետք է անցնել գործի» հայտարարությունը:
Կարծում եմ՝ քաղաքակիրթ աշխարհն ունի բոլոր լծակները համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի ռեժիմի դեմ, քանզի Ադրբեջանը ոչ միայն արհամարհում, այլև ոտնահարում է ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները:
Իսկ Արցախի ժողովուրդը վճռական է դիմակայելու ադրբեջանական մարտահրավերներին ու արժանապատվորեն ապրելու սեփական հայրենիքում:

Artsakh Republic NA President, Artur Tovmasyan’s Speech at the Regular Sitting of the Parliament
"The people of Artsakh are determined to face Azerbaijani challenges and live with dignity in their own homeland". The speech of Artur Tovmasyan, the Republic of Artsakh National Assembly President, at the regular sitting of the Parliament.
The Azerbaijani blockade of Artsakh, since December 12, 2022, took a tragic turn on March 5 and June 28.
Today, June 28, from 01:30, the Armed Forces of Azerbaijan opened fire from artillery and drones in the direction of the Artsakh positions and military facilities of Martuni and Martakert. As a result of another Azerbaijani attack, the Armenian side has 4 victims.
Eternal glory to the Armenians who died defending the borders of Artsakh and Armenia.
Let's honor the immortal memory of all the perished with a minute of silence.
Azerbaijan is not only deliberately starving the population of Artsakh, but also brought it to the brink of destruction.
Artsakh has never been and will never be a part of Azerbaijan, and any discussion about it is unacceptable for us.
It is our red line that no one has the right to cross.
The OSCE Minsk co-chairs and the leaders of these countries must understand that the accession of our country to Azerbaijan will lead to the depopulation and destruction of Artsakh.
The OSCE Minsk co-chairs and the leaders of these countries must understand that the annexation of our country to Azerbaijan will lead to the depopulation and destruction of Artsakh.
We can't change the world order.
Little Artsakh does not pose any danger, but the right of our people to live safely and fully is at risk. And it is unfortunate that all this happens with the tacit consent of the international community.
We highly appreciate the PACE resolution entitled "Ensuring free and safe access through the Lachin Corridor", the statements in the US Congress on the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh, the statement of the France-Artsakh friendship framework "Let's move from words to action".
I think the civilized world has all the leverage to apply appropriate sanctions against the Azerbaijani regime, because Azerbaijan not only disregards, but also violates the decisions of the ECHR and the International Court of Justice.
The people of Artsakh are still determined to resist the Azerbaijani challenges and live with dignity on their land.