«Արցախի ժողովուրդը վճռական է դիմակայելու ադրբեջանական մարտահրավերներին ու արժանապատվորեն ապրելու սեփական հայրենիքում». Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի ելույթը խորհրդարանի հերթական նիստում
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը ողբերգական ընթացք ստացավ մարտի 5-ին և հունիսի 28-ին:
Այսօր՝ հունիսի 28-ին՝ ժամը 01:30-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հրետանային միջոցներից և ԱԹՍ-ներից կրակ են բացել Մարտունու և Մարտակերտի արցախյան դիրքերի և ռազմական օբյեկտների ուղղությամբ: Ադրբեջանական հերթական սանդրանքի հետևանքով հայկական կողմը ունի 4 զոհ:
Հավերժ փառք Արցախի և Հայաստանի սահմանները պաշտպանելու ժամանակ իրենց կյանքը զոհած հայորդիներին:
Մեկ րոպե լռությամբ հարգենք բոլոր նահատակների անմար հիշատակը:
Ադրբեջանը ոչ միայն կանխամտածված սովամահ է անում Արցախի բնակչությանը, այլև նրան հասցրել է բնաջնջման եզրին:
Արցախը երբեք չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում և դրա շուրջ ցանկացած քննարկում մեզ համար անընդունելի է:
Դա մեր կարմիր գիծն է, որը ոչ ոք իրավունք չունի խախտելու:
ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները և այդ երկրների առաջնորդները պետք է հասկանան, որ մեր երկրի բռնակցումը Ադրբեջանին կբերի Արցախի հայաթափմանն ու ոչնչացմանը:
Մենք չենք կարող փոխել աշխարհի կարգը:
Փոքրիկ Արցախը իրենից վտանգ չի ներկայացնում, բայց վտանգված է մեր ժողովրդի անվտանգ ու լիարժեք ապրելու իրավունքը: Եվ ցավալի է, որ այդ ամենը տեղի է ունենում միջազգային հանրության լուռ համաձայնությամբ:
Բարձր ենք գնահատում ԵԽԽՎ-ի «Լաչինի միջանցքով ազատ անվտանգ մուտքի ապահովումը» խորագրով բանաձևը, ԱՄՆ Կոնգրեսում ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության վերաբերյալ հայտարարությունները, Ֆրանսիա- Արցախ բարեկամության շրջանակի « Խոսքից պետք է անցնել գործի» հայտարարությունը:
Կարծում եմ՝ քաղաքակիրթ աշխարհն ունի բոլոր լծակները համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի ռեժիմի դեմ, քանզի Ադրբեջանը ոչ միայն արհամարհում, այլև ոտնահարում է ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները:
Իսկ Արցախի ժողովուրդը վճռական է դիմակայելու ադրբեջանական մարտահրավերներին ու արժանապատվորեն ապրելու սեփական հայրենիքում:

Выступление председателя Национального собрания Республики Арцах Артура Товмасяна на очередном заседании парламента
Продолжающаяся с 12-го декабря 2022 года блокада Арцаха Азербайджаном приняла трагический оборот 5-го марта и 28-го июня.
Сегодня, 28-го июня, с 01:30 подразделения Вооруженных сил Азербайджана открыли по арцахским позициям и военным объектам Мартуни и Мартакерта огонь из артиллерийских средств и БПЛА. В результате очередной провокации со стороны Азербайджана у армянской стороны имеются четверо погибших.
Вечная слава героям, погибшим при защите границ Республики Арцах и Республики Армения.
Почтим память всех погибших минутой молчания.
Азербайджан не только умышленно обрекает население Арцаха на голодную смерть, но и поставил республику на грань уничтожения.
Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана, любое обсуждение этого вопроса неприемлемо для нас.
Это наша красная линия, которую никто не имеет права переступать.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ и лидеры этих стран должны понять, что аннексия Азербайджаном нашей страны приведет к изгнанию и уничтожению армян Арцаха.
Мы не в силах изменить мир.
Маленький Арцах не представляет угрозы, однако под угрозой находится право нашего народа на безопасную и полноценную жизнь. Прискорбно, что все это происходит с молчаливого согласия международного сообщества.
Мы высоко ценим резолюцию ПАСЕ «Обеспечение свободного и безопасного доступа по Лачинскому коридору», заявления в Конгрессе США о правах и безопасности народа Нагорного Карабаха, заявление Круга дружбы Франция – Арцах «От слов к делу».
Считаю, у цивилизованного мира имеются все рычаги для применения соответствующих санкций против режима Азербайджана, поскольку Азербайджан не только игнорирует, но и попирает решения ЕСПЧ и Международного суда.
Народ Арцаха по-прежнему полон решимости противостоять азербайджанским вызовам и достойно жить на своей земле.