Տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը
Հունիսի 27-ին ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հրավիրել է հերթական նիստը:
ԱՀ առողջապահության նախարար Վ. Թադևոսյանը ներկայացրել է ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի ընդունման արդյունքում լիցենզավորված անձանց հնարավորություն կտրվի բժշկական օգնության և սպասարկման նախատեսված տեսակների դեպքում լիցենզավորված գործունեությունը իրականացնել նաև լիցենզավորման վայրից դուրս:
Հիմնական զեկուցողի կողմից օրենքի նախագիծը լրամշակման նպատակով հետ է վերցվել:
«Զբաղվածության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով, որը ներկայացրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Վ. Առաքելյանը,առաջարկվում է աշխատաշուկայում անմրցունակության որոշարկման չափանիշներում ընդգրկել նաև «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում **-ով նշված բնակավայրերից, Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր, Աղավնո, Քարեգահ համայնքներից, Ներքին Սուս համայնքի Ներքին Սուս բնակավայրից, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Փառուխ համայնքից, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Թաղավարդ բնակավայրի բռնազավթված մասից տեղահանված լինելու հանգամանքը:

Состоялось очередное заседание постоянной комиссии по социальным вопросам и здравоохранению Национального собрания Республики Арцах
27-го июня было созвано очередное заседание постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению.
Министр здравоохранения В. Тадевосян представил на рассмотрение комиссии проект закона «О внесении дополнений в закон "О лицензировании"», в результате принятия которого получившим лицензию лицам будет предоставлена возможность осуществлять лицензируемую деятельность также вне места лицензирования в случае предусмотренных видов медицинской помощи и услуг.
Проект был отозван основным докладчиком с целью доработки.
Согласно проекту закона «О внесении дополнений и изменений в закон "О занятости"», представленному министром социального развития и миграции Республики Арцах В. Аракеляном, предлагается в критерии определения неконкурентоспособности на рынке труда включить также факт выселения из населенных пунктов, отмеченных знаком ** в законе «Об административно-территориальном делении Нагорно-Карабахской Республики», общин Бердзор, Агавно, Карега Кашатагского района Республики Арцах, населенного пункта Неркин Сус общины Неркин Сус, общины Парух Аскеранского района Республики Арцах, а также из оккупированной части населенного пункта Тагавард Мартунинского района Республики Арцах.
Комиссия дала положительное заключение относительно законопроекта. Он будет представлен на внеочередном заседании парламента.