Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովը լսումներ է կազմակերպել
Հունիսի 27-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովը լսումներ է կազմակերպել, որին հրավիրվել են գյուղատնտեսության նախարար Գ.Հայրիյանը, շրջվարչակազմերի ներկայացուցիչներ և այգեգործներ:
Քննարկվել են կարկտահարության հետևանքները մեղմելուն ուղղված միջոցառումները:
Գեորգի Հայրիյանի խոսքով 2023 թվականը երաշտի, կարկուտի, սելավի տարի էր, որի հետևանքով մեծ կորուստներ ենք ունեցել:
Վնասներ են կրել հիմնականում Ասկերանի ու Մարտակերտի շրջանները, հունիսի 15-ի տվյալներով կարկտահարվել է 1661,4 հա տարածք:
Լսումներին ներկա երիտասարդ այգեգործները տեղեկություններ են տրամադրել իրենց այգիների վիճակի մասին:Նրանք գումարներ են ծախսել թունաքիմիկատների վրա, կարկուտի պատճառով բերք չեն ստանալու, ուստի դիմում են փոխհատուցման հարցով:
Գ.Հայրիյանը նշել է, որ միջոցները սուղ են, փոխհատուցման գումար բյուջեով չեն նախատեսել:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Գ. Բաղունցի խոսքով երիտասարդ այգեգործները աջակցություն պետք է ստանան, որովհետև նրանք գոյաբանական խնդիր են լուծում:
Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վ. Կասյանը առաջարկել է 2023 թվականի բյուջեով նախատեսված ու մասամբ իրականացված ծրագրերի գումարի հաշվին աջակցել կարկուտից տուժած այգեգործներին: Հարցը կբարձրաձայնվի խորհրդարանի հերթական նիստում, պատգամավորները կդիմեն Հանրապետության նախագահին:

По инициативе постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур состоялись парламентские слушания
27-го июня постоянная комиссия по вопросам производства и производственных инфраструктур Национального собрания Республики Арцах организовала слушания, на которые были приглашены министр сельского хозяйства Г. Айриян, представители районных администраций и садоводы.
В ходе слушаний были обсуждены меры по смягчению последствий града.
По словам Георгия Айрияна, 2023 год стал годом засухи, града и ливней, в результате чего сельское хозяйство понесло большие убытки.
Ущерб нанесен в основном Аскеранскому и Мартакертскому районам, по данным на 15-е июня градом побило 1661,4 гектаров будущего урожая.
В процессе слушаний молодые садоводы представили сведения о состоянии своих садов. По их словам, денежные средства были потрачены на приобретение ядохимикатов, однако вследствие сильного града будущий урожай был уничтожен, в результате чего садоводы вынуждены обратиться за компенсацией.
Г. Айриян отметил, что государственный бюджет ограничен, средства на компенсацию предусмотрены не были.
По словам заместителя председателя НС Гагика Багунца молодым садоводам необходимо оказать содействие, поскольку они решают экзистенциональную проблему.
Председатель комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур В. Касян предложил поддержать понесших убытки садоводов за счет средств, предусмотренных бюджетом на 2023 год, и частично реализованных программ. Вопрос будет вновь озвучен на очередном заседании парламента, депутаты обратятся к президенту республики.