Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովը լսումներ է կազմակերպել
Հունիսի 27-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովը լսումներ է կազմակերպել, որին հրավիրվել են գյուղատնտեսության նախարար Գ.Հայրիյանը, շրջվարչակազմերի ներկայացուցիչներ և այգեգործներ:
Քննարկվել են կարկտահարության հետևանքները մեղմելուն ուղղված միջոցառումները:
Գեորգի Հայրիյանի խոսքով 2023 թվականը երաշտի, կարկուտի, սելավի տարի էր, որի հետևանքով մեծ կորուստներ ենք ունեցել:
Վնասներ են կրել հիմնականում Ասկերանի ու Մարտակերտի շրջանները, հունիսի 15-ի տվյալներով կարկտահարվել է 1661,4 հա տարածք:
Լսումներին ներկա երիտասարդ այգեգործները տեղեկություններ են տրամադրել իրենց այգիների վիճակի մասին:Նրանք գումարներ են ծախսել թունաքիմիկատների վրա, կարկուտի պատճառով բերք չեն ստանալու, ուստի դիմում են փոխհատուցման հարցով:
Գ.Հայրիյանը նշել է, որ միջոցները սուղ են, փոխհատուցման գումար բյուջեով չեն նախատեսել:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Գ. Բաղունցի խոսքով երիտասարդ այգեգործները աջակցություն պետք է ստանան, որովհետև նրանք գոյաբանական խնդիր են լուծում:
Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վ. Կասյանը առաջարկել է 2023 թվականի բյուջեով նախատեսված ու մասամբ իրականացված ծրագրերի գումարի հաշվին աջակցել կարկուտից տուժած այգեգործներին: Հարցը կբարձրաձայնվի խորհրդարանի հերթական նիստում, պատգամավորները կդիմեն Հանրապետության նախագահին:

June 27, the Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructures of the Republic of Artsakh NA organized a hearing to which Minister of Agriculture G. Hayriyan, representatives of regional administrations and horticulturalists/gardeners were invited.
Measures aimed at mitigating the effects of hail have been discussed.
According to Georgy Hayriyan, 2023 was a year of drought, hail and mudflows, as a result of which we have suffered heavy losses.
The regions of Askeran and Martakert mostly suffered damages. According to the data of June 15, 1661.4 hectares of territory were affected by hail.
The young gardeners, present at the hearing, provided information on the condition of their gardens. They spent money on pesticides. They won't get a harvest because of the hail; therefore, they applied for compensation.
G. Hayriyan noted that there were not enough funds, compensation money was not provided in the budget.
According to Gagik Baghunts, Vice President of the National Assembly, young gardeners should receive support, as they are facing a survival problem.
Chairman of the Committee on Production and Manufacturing Infrastructures, V. Kasyan, proposed to support the gardeners affected by the hail at the expense of the 2023 budget funds and partially implemented projects. The issue will be raised at the regular sitting of the parliament. The deputies will address the President of the Republic.