Հունիսի 23-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Քննարկվել է «Տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից զրկված անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ներկայացրել է ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության պետ Արտեմ Հարությունյանը:
Նա նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը հիմնավորել է տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից զրկված անձանց սոցիալական վիճակի բարելավմամբ:
Առաջարկվում է վարչական իրավախախտում կատարելու համար մինչև 2023 թվականի մայիսի 9-ը տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից զրկված անձանց ազատել վարչական տույժից:
Նախագծի ընդունման արդյունքում որակավորման քննությունները հանձնելուց հետո կվերականգնվի վերջիններիս վարելու իրավունքը:
Արցախի Հանրապետության ոստիկանության կողմից մշակված նախագիծը արժանացել է խորհրդարանի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը: Այն առաջին ընթերցմամբ կներկայացվի ԱԺ առաջիկա հերթական նիստի քննարկմանը:
Օրակարգի 2-րդ հարցը ««Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր: Օրինագծի ընդունման արդյունքում հնարավորություն կընձեռնի ոստիկանության իրավասու ծառայողներին համապատասխան արդյունավետ կանխարգելիչ աշխատանքներ իրականացնել անչափահասների և վերջիններիս ծնողների շրջանում:
Նախագիծը 3 կողմ ձայնով դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա հերթական նիստի օրակարգում:
Հաջորդիվ քննարկվել է ««Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ԱՀ ԱԱԾ ներկայացուցչի հավաստմամբ՝ օրենքի ընդունումն անհրաժեշտ է Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության անցնող քաղաքացիների, ինչպես նաև ծառայողների և կենսաթոշակառուների առողջական վիճակի հետազոտման, բժշկական փորձաքննության, ինչպես նաև փորձաքննության ուղեգրման կարգերին առնչվող աշխատանքները կարգավորելու և համակարգելու նպատակով:
Ազգային ժողովի գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ օրինագիծը կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստի քննարկմանը:

Состоялось заседание постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Национального собрания Республики Арцах
23 июня 2023
23-го июня было созвано заседание постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Национального собрания Республики Арцах.
На заседании был обсужден проект закона «Об объявлении амнистии в отношении лиц, лишенных права управления транспортными средствами». Проект представил начальник Полиции МВД Республики Арцах Артем Арутюнян.
Докладчик обосновал необходимость принятия проекта улучшением социального положения лиц, лишенных права управления транспортными средствами.
Согласно проекту, предлагается освободить от административной ответственности лиц, лишенных права управления транспортным средством за административные правонарушения, совершенные до 9-го мая 2023 года.
В результате принятия проекта, право на вождение будет восстановлено после сдачи квалификационных экзаменов.
Проект, разработанный полицией Республики Арцах, был одобрен постоянной комиссией парламента по вопросам обороны, безопасности и правопорядка. Он будет представлен в первом чтении на предстоящем очередном заседании НС.
Вторым вопросом повестки был проект закона «О внесении изменений и дополнения в закон "О полиции"». В результате принятия законопроекта правомочным служащим полиции будет предоставлена возможность осуществлять эффективную профилактическую работу среди несовершеннолетних и их родителей.
Проект с положительным заключением (3 – «за») будет включен в повестку предстоящего очередного заседания НС.
Далее был обсужден проект закона «О внесении изменений и дополнения в закон "О службе в органах национальной безопасности"».
Принятие закона обусловлено необходимостью регулирования и координации работ, связанных с обследованием состояния здоровья, медицинской экспертизой, порядками направления на экспертизу поступающих на службу граждан, а также сотрудников и пенсионеров органов национальной безопасности Республики Арцах.
Законопроект с положительным заключением головной комиссии НС также будет представлен на очередном заседании парламента.