Հունիսի 19-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը:
Օրակարգում ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «« Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ««Եկամտային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «« Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հանրային ծառայությունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման հարցն էր:
Նախագծերի փաթեթը ներկայացրել է ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը:
Փաթեթով առաջարկվում է մոտ 1,5 տասնյակ փոփոխություն և լրացում:
Համաձայն առաջարկվող առաջին փոփոխության՝ հարկ վճարողների կամ հարկային գործակալների կողմից հարկային մարմին ներկայացվող հաշվարկները հարկային oրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներից ուշ ներկայացվելու կամ չներկայացվելու դեպքում տուգանքի գանձումը կիրականացվի այդ ժամկետին հաջորդող յուրաքանչյուր 15 լրացած օրվա համար:
Փաթեթով առաջարկվում է նաև՝
Փաթեթի ընդունմամբ ՝կբարելավվի գործարար միջավայրը, կիրականացվի արդյունավետ վարչարարություն և կվերանան օրենքների կիրառության ընթացքում առաջացած անհստակությունները:
Գլխադասային հանձնաժողովը նախագծերի փաթեթին միաձայն կողմ է քվեարկել: Այն կներկայացվի ԱԺ հերթական նիստի քննարկմանը:

June 19, a regular sitting of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management of the Republic of Artsakh NA was convened. It was held by the Chairman of the Committee, Artur Harutyunyan.
Discussing a package of draft laws: "On Amendments and Additions to the Law on Taxes", "On Amendments and Additions to the Law on Profit Tax", "On Amendments and Additions to the Law on Income Tax", "On Amendments and Additions to the Law "On Excise Tax", "On Amendments and Additions to the Law "On Value Added Tax", "On Amendments to the Law "On Compulsory Fees for Regulation of Public Services", "On Environmental and Nature Use Fees" "On Amendments to the Law", "On Amendments and Additions to the Law "On Trade and Services"" were the issues of the agenda.
The package of draft laws was presented by Davit Poghosyan, Chairman of the State Revenue Committee of the Republic of Artsakh.
The package offers about 1.5 dozen changes and additions.
According to the first proposed amendment, a penalty will be charged for every 15 completed days following that deadline, in case of late submission or non-submission of the calculations submitted to the tax authority by taxpayers or tax agents.
The package also provides:
With the adoption of the package, the business environment will improve, effective administration will be introduced and the ambiguities arising from the application of laws will disappear.
The Head Committee unanimously voted in favor of the package of projects. It will be presented to the discussion of the regular session of the National Assemb