Խորհրդարանական լսումներ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում
Հունիսի 14-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է լսումներ՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները և լրացումները քննարկելու նպատակով:
Ներկա էին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը և Արցախի Հանրապետության հանրային խորհրդի անդամներ՝ խորհրդի նախագահ Արմեն Գևորգյանի գլխավորությամբ:
Մայիսին հանրային խորհուրդը հանրագրով դիմել էր խորհրդարանի ղեկավարին՝ առաջարկելով քննարկվող օրենքների նախագծերը սոցիալական կայքէջերում տեղադրելուն զուգահեռ ՝ հանրային քննարկում կազմակերպել սոցիալական խոցելի խմբերի հետ, քանի որ այդ խմբերի անդամների մեծ մասը ի վիճակի չէ օգտվելու սոցկայքերից:
Ընդառաջելով առաջարկին՝ Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է այս լսումները:
Որպես հիմնական զեկուցող հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար Վահրամ Առաքելյանը: Նա ներկայացրել է նախագծի խնդրահարույց կետերը, որոնցից մեկը վերաբերում էր հաշմանդամներին կապի միջոցներով ապահովելու հոդվածը ուժը կորցրած ճանաչելուն, մյուսը՝ կենցաղային և տրանսպորտային սպասարկման դիմաց տրվող փոխհատուցման հոդվածը ուժը կորցրած ճանաչելուն:
Նախարարը պարզաբանել է, որ այս փոփոխություններով հաշմանդամների իրավունքների սահմանափակում տեղի չի ունենա, պարզապես այս հարցերի կարգավորումը կտեղափոխվի կառավարության որոշումների դաշտ:
Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանի խոսքով՝ օրենսդրական կարգավորումը ի օգուտ հաշմանդամների է, սահմանվում է առավել ճկուն մեխանիզմ:
Խորհրդարանի ընդունած օրենքները բխում են խոցելի խավերի շահից՝ ասել է ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Արցախի Հանրապետության հանրային խորհրդի անդամները իրենց նկատառումները հայտնեցին, խորհրդի նախագահ Արմեն Գևորգյանն առաջարկեց օրենքների քննարկմանը հրավիրել շահառուներին ու հաշվի առնել նրանց կարծիքը:
Լսումների մասնակիցները շեշտել են հանրային իրազեկության մակարդակը բարձրացնելու անհրաժեշտության մասին:

В Национальном собрании Республики Арцах состоялись парламентские слушания
14-го июня постоянная комиссия по социальным вопросам и здравоохранению Национального собрания Республики Арцах организовала слушания с целью обсуждения предлагаемых поправок к закону «О социальной защите инвалидов Нагорно-Карабахской Республики».
В слушаниях приняли участие председатель НС Артур Товмасян, заместитель председателя НС Гагик Багунц и члены Общественного совета Республики Арцах во главе с председателем совета Арменом Геворкяном.
В мае общественный совет обратился к главе парламента с петицией, предложив, помимо размещения обсуждаемых законопроектов в социальных сетях, организовать также общественное обсуждение с социально уязвимыми группами, поскольку большинство членов этих групп не в состоянии пользоваться социальными сетями.
В ответ на предложение постоянная комиссия НС по социальным вопросам и здравоохранению организовала парламентские слушания.
В качестве основного докладчика выступил министр труда, социальных вопросов и миграции Республики Арцах Ваграм Аракелян. Министр представил проблемные пункты проекта, касающиеся признания утратившими силу статей об обеспечении инвалидов средствами связи и о возмещении затрат, связанных с оказанием бытовых и транспортных услуг.
Министр пояснил, что данные поправки не ограничивают права инвалидов, а лишь передают урегулирование этих вопросов в поле решений правительства.
По словам председателя постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арама Григоряна, законодательное регулирование пойдет на пользу лицам с инвалидностью, будет установлен более гибкий механизм.
По словам председателя НС Артура Товмасяна, принятые парламентом законы исходят из интересов уязвимых групп населения.
Члены Общественного совета Республики Арцах выразили свои соображения, председатель совета Армен Геворкян предложил пригласить бенефициаров на обсуждение законов и учесть их мнение.
Участники слушаний также подчеркнули необходимость повышения уровня информированности общественности.