Հունիսի 5-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որտեղ ամփոփվել է 2022 թվականի բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության քննարկումները:
Բյուջեի կատարման մասին հաշվետվությունը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը: Անդրադառնալով 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարմանը վերաբերող ցուցանիշներին՝ նախարարը նշել է, որ բյուջեի 57 տոկոսն ուղղվել է սոցիալական խնդիրների լուծմանը:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը, ամփոփելով 2022թվականի բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության քննարկումների արդյունքները, նշել է, որ հաշվեքննիչ պալատի եզրահանգումը հաշվետվության վերաբերյալ դրական է:
3 կողմ ձայնով 2022թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետությունը գլխադասայաին հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կներկայացվի ԱԺ առաջիկա հերթական նիստի քննարկմանը:

Завершены обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за 2022 год
5-го июня было созвано заседание постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Национального собрания Республики Арцах, на котором были подведены итоги обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за 2022 год.
Отчет об исполнении бюджета представил министр финансов и экономики Республики Арцах Ваграм Багдасарян. Коснувшись показателей отчета об исполнении бюджета, министр отметил, что 57% бюджета было направлено на решение социальных проблем.
Председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян, подводя итоги обсуждений отчета об исполнении бюджета за 2022 год, отметил, что заключение Аудиторской палаты относительно отчета является положительным.
Отчет об исполнении государственного бюджета за 2022 год с положительным заключением головной комиссии (3 – «за») будет представлен на обсуждение на предстоящем очередном заседании НС.