Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի շնորհավորական ուղերձը Արցախի հանրային հեռուստատեսության 35-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ
01 հունիսի 2023
Արցախի հանրային հեռուստատեսության հարգելի´ աշխատակիցներ
Ի սրտե շնորհավորում եմ ստեղծագործական ու տեխնիկական ողջ անձնակազմին՝ Արցախի հանրային հեռուստատեսության 35-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Դուք, հիրավի, արժանահավատ ու բեղուն վաստակ ձեռք բերեցիք հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներն անշեղ լուսաբանելու, լրատվական դաշտը պատշաճ ապահովելու, արցախյան հեռուստալսարանին գեղագիտական բարձրորակ ճաշակ մատուցելու հանձնառությունում:
Արցախյան զարթոնքի բուռն վերելքի օրերին էր, երբ արցախցու ամեն մի ընտանիքի հեռուստաէկրաններից խոսեց ու ցուցադրեց Ստեփանակերտը՝ իր խորհրդանշական մեկնարկը տալով «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշակոթողից:
Փառք ու պատիվ Արցախի հեռուստատեսության հիմնադրման ակունքներում հայտնված հանրաճանաչ այն գործիչներին, որոնց մի մասը հեռացել են կյանքից, մյուսները շարունակում են ավանդ ունենալ պետական իշխանության տարբեր կառույցներում:
Արցախի հանրային հեռուստատեսությունը արցախյան ողջ գոյապայքարի վավերագիրն է: Այն ծնունդ առավ Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման հետ՝ դառնալով նրա խոսափողն ու տարեգիրը: Իսկ երբ մոլեգնեց պատերազմը, հանրայինի մի շարք աշխատակիցներ տեսախցիկը փոխարինեցին զենքով՝ մարտադաշտում իրենց կյանքը զոհաբերելով վասն հայրենյաց: Գլուխ ենք խոնարհում նրանց պայծառ հիշատակի առջև:
Արցախի համար այս վճռորոշ ժամանակներում դուք շարունակում եք ձեր հայրենանվեր ու արհեստավարժ առաքելությունը, մեծապես նպաստում հանրության բոլոր շերտերին ուղեկցող հուզահոգեբանական լարվածության մեղմացմանը:
Վերստին շնորհավորելով  հոբելյանի առթիվ՝ մաղթում եմ բոլորիդ անխափան եթեր ու նորանոր ստեղծագործական հաջողություններ:

Поздравительное послание председателя Национального собрания Республики Арцах Артура Товмасяна по случаю 35-летия общественного телевидения Арцаха
01 июня 2023
Уважаемые сотрудники общественного телевидения Арцаха!
Сердечно поздравляю весь творческий и технический персонал с 35-летним юбилеем общественного телевидения Арцаха.
Вы, действительно, имеете несомненные заслуги в деле освещения всех сфер общественной жизни, надлежащего обеспечения информационного поля, предоставления телеаудитории Арцаха высококачественного эстетического вкуса.
Это было в дни бурного подъема арцахского пробуждения, когда в каждой арцахской семье с телеэкранов говорил и показывал Степанакерт, давая символическое начало мемориалу «Мы-наши горы».
Честь и слава оказавшимся у истоков основания арцахского телевидения известным деятелям. Некоторые из них ушли из жизни, другие продолжают вносить свой вклад в различные структуры государственной власти.
Общественное телевидение Арцаха является свидетельствующим документом всей арцахской борьбы за выживание. Оно родилось вместе с Арцахским национально-освободительным движением, став его рупором и летописью. А когда разбушевалась война, ряд сотрудников общественного телевидения заменили камеру оружием, пожертвовав своими жизнями на поле боя ради отечества. Склоняем головы перед их светлой памятью.
В эти решающие для Арцаха времена вы продолжаете свою патриотическую и профессиональную миссию, в значительной степени способствуете смягчению эмоционально-психологического напряжения, сопровождающего все слои общества.