Մայիսի 30-ին հրավիրվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ, որին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել են պետական կառավարման մարմինների, մի շարք գերատեսչությունների բյուջեի կատարողականները:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի 2022 թվականի բյուջեն ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը:
Նախանշված 788,6 մլն դրամից փաստացի ծախսվել է 753,2 մլն ՀՀ դրամ,տնտեսվել է 35,4 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 95,5 տոկոս:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Ռոբերտ Ղահրամանյանը:
Նախանշված ավելի քան 782 մլն ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 773 մլն ՀՀ դրամ, տնտեսվել է 9,7 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 98,8 տոկոս:
Պետական նախարարի աշխատակազմի ծախսերը ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Արզումանյանը:
Նախատեսված ավելի քան 224 մլն ՀՀ դրամից ծախսվել է 183 մլն-ը, կատարողականը՝81,6 տոկոս:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանը ներկայացրել է կառավարության գործերի կառավարչության բյուջեն:
Նախանշված 353 մլն ՀՀ դրամից ծախսվել է 283 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 80,1 տոկոս:Պատվիրակությունների ընդունման ծրագրով ծախսվել է 557 մլն ՀՀ դրամ:
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Արզումանյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած համակարգի բյուջեն:
Նախարարության պահպանման ծախսերը նախատեսված էր ավելի քան 467 մլն, կատարողականը 97,1 տոկոս էր: Տնտեսվել է 15 մլն ՀՀ դրամ:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Սաղյանը ներկայացրել է դատական համակարգի բյուջեն:
Նախատեսված էր 740 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 87,7 տոկոս: Բյուջեի 86,7 տոկոսը ուղղվել է աշխատավարձի ֆոնդին:
Գլխավոր դատախազության բյուջեն ներկայացրել է գլխավոր դատախազին փոխարինող Կարեն Գաբրիելյանը:
Դատախազության բյուջեն պլանավորված էր 593 մլն ՀՀ դրամ, փաստացի ծախսվելէ 538 մլն դրամ, տնտեսվել է 55 մլն դրամ:
Քննչական կոմիտեի բյուջեն ներկայացրել է կոմիտեի նախագահ Իգոր Գրիգորյանը:
Նախատեսված 470 մլն ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 469 մլն ՀՀ դրամ,
կատարողականը կազմել է 99,8 տոկոս:
Պատգամավորները հաշվետվություն ներկայացնողներին հարցադրումներ են ուղղել:
Համատեղ նիստը շարունակվել է օրվա երկրորդ կեսին:
Հաշվեքննիչ պալատի բյուջեն ներկայացրել է պալատի նախագահ Տիգրան Ծատրյանը:
2022թ. պետական բյուջեով հաշվեքննիչ պալատի համար նախատեսված 194 մլն 83.9 հազ ՀՀ դրամից ֆինանսավորումը և դրամարկղային ծախսը կազմել է 166 մլն 934.4 հազ ՀՀ դրամ կամ նախատեսվածի 86% տոկոսը: Տնտեսված գումարը կազմել է 27 մլն 49.5 հազ դրամ: Փաստացի ծախսը կազմել է 167 մլն142.8 հազ դրամ կամ նախատեսվածի 86.1% տոկոսը, տնտեսվել է 26 մլն 941.1 հազ. դրամ:
Պետական վերահսկողական ծառայության բյուջեն 2022թ կազմել է 226 մլն 149 հազ 700 ՀՀ դրամ, որից ծախսվել է 66 մլն 824 հազ ՀՀ դրամ:
Պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է կոմիտեի նախագահ Լևոն Սարգսյանը:
Նախահաշվով նախատեսված 177 մլն 160 հազ ՀՀ դրամի դիմաց դրամարկղային ծախսը կազմել է 157 մլն 956 հազ ՀՀ դրամ: Տնտեսումը 19 մլն 203 հազ ՀՀ դրամ է:
Տեսուչների կողմից իրականացված ստուգումների արդյունքում պետական բյուջե է մուտքագրվել 1 մլն 734 հազ, իսկ լիցենզիայի համար՝ 719 հազ ՀՀ դրամ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է ՄԻ պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
Հաշվետու տարում ՄԻՊ աշխատակազմի համար նախատեսված 78 մլն 267 հազ ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 65 մլն 665 հազ ՀՀ դրամ, կամ ՝ 83, 9 տոկոսը, տնտեսումը կազմել է 12 մլն 602 հազ ՀՀ դրամ:
Քաղաքացիական ծառայության համար նախատեսված 124 մլն 305 հազ ֆինանսական ռեսուրսներից 2022 թ.ծախսվել է 116 մլն 271 հազ ՀՀ դրամ կամ 93,5 տոկոսը: Պահպանման ծախսի տնտեսումը կազմել է 8 մլն 34 հազ դրամ:
Կարճաժամկետ ռեզերվի ֆինանսավորման համար նախատեսված 150 մլն ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 108 մլն 9 հազ ՀՀ դրամ, տնտեսումը կազմել է 41 մլն ՀՀ դրամ: Վերապատրաստման համար նախատեսված 16 մլն ՀՀ դրամից ծախսվել է 6 մլն ՀՀ դրամը, տնտեսումը՝ 10 մլն դրամ:
Համաձայն ԿԸՀ նախագահ Սիրան Ավետիսյանի ներկայացրած հաշվետվության՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին պետական բյուջեից ֆինանսական միջոցներ են հատկացվել 2 ծրագրի իրականացման համար: «Գործադիր իշխանության, պետական կառավարաման, հանրապետական և տարածքային կառավարման մարմինների պահպանում» ծրագրի համար նախատեսված 88 մլն 347 հազ ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 74 մլն 111 հազ ՀՀ դրամը, տնտեսումը կազմել է 14 մլն 236 հազ ՀՀ դրամ կամ ՝83,9 տոկոսը:
«Պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդ» ծրագրի ծախսերը կազմել են 5 մլն 51 հազ ՀՀ դրամ՝ նախատեսված 5 մլն 554 հազ ՀՀ դրամի դիմաց կամ՝ 90,9 տոկոսը: Տնտեսումը 503 հազ ՀՀ դրամ է:

30-го мая было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, на котором присутствовал председатель НС Артур Товмасян.
В ходе заседания были обсуждены отчеты об исполнении бюджета органов государственного управления и ряда ведомств.
Отчет об исполнении бюджета аппарата Президента Республики Арцах за 2022 год представил руководитель аппарата Карен Шахраманян.
Из запланированных 788,6 млн драмов фактически было израсходовано 753,2 млн драмов. Экономия составила 35,4 млн драмов, исполнение – 95,5%.
Отчет об исполнении бюджета аппарата Национального собрания представил руководитель аппарата Роберт Каграманян.
Из запланированных 782 млн драмов фактически израсходовано 773 млн драмов, экономия составила – 9,7 млн драмов, исполнение – 98,8%.
Расходы аппарата Государственного министра Республики Арцах представил руководитель аппарата Давид Арзуманян.
Из предусмотренных 224 млн драмов было потрачено 183 млн драмов, исполнение составило 81,6%.
Начальник управления делами Правительства аппарата Президента Республики Арцах Араик Лазарян представил бюджет управления.
Из запланированных 353 млн драмов было потрачено 283 млн драмов, исполнение составило 80,1%. По программе приема делегаций было потрачено 557 млн драмов.
Министр юстиции Србуи Арзуманян представила бюджет возглавляемой ею системы.
Расходы на содержание министерства были запланированы более чем на 467 млн драмов, исполнение – 97,1%, экономия составила 15 млн драмов.
Председатель Высшего судебного совета Карен Сагиян представил бюджет судебной системы.
На содержание системы было предусмотрено 740 млн драмов, исполнение составило 87,7%. 86,7% бюджета было направлено в фонд заработной платы.
Бюджет Генеральной прокуратуры представил замещающий генпрокурора Карен Габриелян.
Бюджет прокуратуры был запланирован в размере 593 млн драмов, фактически израсходовано 538 млн драмов, экономия составила 55 млн драмов.
Бюджет Следственного комитета представил председатель комитета Игорь Григорян.
Из запланированных 470 млн драмов фактически потрачено 469 млн драмов, исполнение составило 99,8%.
Депутаты задали вопросы докладчикам.
Совместное заседание продолжилось во второй половине дня.
Бюджет Аудиторской палаты представил председатель палаты Тигран Цатрян.
Из 194 млн 83.9 тыс. драмов, предусмотренных государственным бюджетом на расходы Аудиторской палаты, финансирование и кассовые расходы составили 166 млн 934.4 тыс. драмов или 86% предусмотренной суммы. Экономия составила 27 млн 49,5 тыс. драмов. Фактические расходы составили 167 млн 142.8 тыс. драмов или 86.1% от запланированного бюджета, экономия составила 26 млн 941.1 тыс. драмов.
Бюджет Государственной контрольной службы в 2022 году составил 226 млн 149 тыс. 700 драмов, из которых было потрачено 66 млн 824 тыс. драмов.
Отчет об исполнении бюджета Комитета по управлению государственными инспекциями представил председатель комитета Левон Саргсян.
Кассовые расходы составили 157 млн 956 тыс. драмов, вместо предусмотренных сметой 177 млн 160 тыс. драмов.
В результате проведенных инспекторами проверок в государственный бюджет поступила сумма в размере 1 млн 734 тыс. драмов, а за выдачу лицензий – 719 тыс. драмов.
Отчет об исполнении бюджета офиса Защитника прав человека представил Омбудсмен Гегам Степанян.
В отчетном году из предусмотренных для аппарата Омбудсмена 78 млн 267 тыс. драмов фактически израсходовано 65 млн 665 тыс. драмов, или 83,9%. Экономия составила 12 млн 602 тыс. драмов.
Из финансовых ресурсов в размере 124 млн 305 тыс. драмов, предназначенных для Гражданской службы, израсходовано 116 млн 271 тыс. драмов или 93,5%. Экономия составила 8 млн 34 тыс. драмов.
Из предусмотренных для финансирования краткосрочного резерва 150 млн драмов фактически израсходовано 108 млн 9 тыс. драмов, экономия составила 41 млн драмов. Из предусмотренных на переподготовку 16 млн драмов было потрачено 6 млн драмов, экономия составила 10 млн драмов.
Согласно отчету, представленному председателем Центральной избирательной комиссии Сиран Аветисян, Центральной избирательной комиссии из государственного бюджета были выделены финансовые средства на реализацию двух программ. Из 88 млн 347 тыс. драмов, предусмотренных на программу «Содержание исполнительной власти, государственного управления, республиканских и территориальных органов управления», фактически израсходовано 74 млн 111 тыс. драмов, экономия составила 14 млн 236 тыс. драмов или 83,9%.
Расходы по программе «Резервный фонд государственного бюджета» составили 5 млн 51 тыс. драмов, предусмотренный бюджет – 5 млн 554 тыс. драмов или 90,9%. Экономия составила 503 тыс. драмов.