Մայիսի 30-ին հրավիրվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ, որին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել են պետական կառավարման մարմինների, մի շարք գերատեսչությունների բյուջեի կատարողականները:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի 2022 թվականի բյուջեն ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը:
Նախանշված 788,6 մլն դրամից փաստացի ծախսվել է 753,2 մլն ՀՀ դրամ,տնտեսվել է 35,4 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 95,5 տոկոս:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Ռոբերտ Ղահրամանյանը:
Նախանշված ավելի քան 782 մլն ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 773 մլն ՀՀ դրամ, տնտեսվել է 9,7 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 98,8 տոկոս:
Պետական նախարարի աշխատակազմի ծախսերը ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Արզումանյանը:
Նախատեսված ավելի քան 224 մլն ՀՀ դրամից ծախսվել է 183 մլն-ը, կատարողականը՝81,6 տոկոս:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանը ներկայացրել է կառավարության գործերի կառավարչության բյուջեն:
Նախանշված 353 մլն ՀՀ դրամից ծախսվել է 283 մլն ՀՀ դրամ, կատարողականը կազմել է 80,1 տոկոս:Պատվիրակությունների ընդունման ծրագրով ծախսվել է 557 մլն ՀՀ դրամ:
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Արզումանյանը ներկայացրել է իր ղեկավարած համակարգի բյուջեն:
Նախարարության պահպանման ծախսերը նախատեսված էր ավելի քան 467 մլն, կատարողականը 97,1 տոկոս էր: Տնտեսվել է 15 մլն ՀՀ դրամ:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Սաղյանը ներկայացրել է դատական համակարգի բյուջեն:
Նախատեսված էր 740 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 87,7 տոկոս: Բյուջեի 86,7 տոկոսը ուղղվել է աշխատավարձի ֆոնդին:
Գլխավոր դատախազության բյուջեն ներկայացրել է գլխավոր դատախազին փոխարինող Կարեն Գաբրիելյանը:
Դատախազության բյուջեն պլանավորված էր 593 մլն ՀՀ դրամ, փաստացի ծախսվելէ 538 մլն դրամ, տնտեսվել է 55 մլն դրամ:
Քննչական կոմիտեի բյուջեն ներկայացրել է կոմիտեի նախագահ Իգոր Գրիգորյանը:
Նախատեսված 470 մլն ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 469 մլն ՀՀ դրամ,
կատարողականը կազմել է 99,8 տոկոս:
Պատգամավորները հաշվետվություն ներկայացնողներին հարցադրումներ են ուղղել:
Համատեղ նիստը շարունակվել է օրվա երկրորդ կեսին:
Հաշվեքննիչ պալատի բյուջեն ներկայացրել է պալատի նախագահ Տիգրան Ծատրյանը:
2022թ. պետական բյուջեով հաշվեքննիչ պալատի համար նախատեսված 194 մլն 83.9 հազ ՀՀ դրամից ֆինանսավորումը և դրամարկղային ծախսը կազմել է 166 մլն 934.4 հազ ՀՀ դրամ կամ նախատեսվածի 86% տոկոսը: Տնտեսված գումարը կազմել է 27 մլն 49.5 հազ դրամ: Փաստացի ծախսը կազմել է 167 մլն142.8 հազ դրամ կամ նախատեսվածի 86.1% տոկոսը, տնտեսվել է 26 մլն 941.1 հազ. դրամ:
Պետական վերահսկողական ծառայության բյուջեն 2022թ կազմել է 226 մլն 149 հազ 700 ՀՀ դրամ, որից ծախսվել է 66 մլն 824 հազ ՀՀ դրամ:
Պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է կոմիտեի նախագահ Լևոն Սարգսյանը:
Նախահաշվով նախատեսված 177 մլն 160 հազ ՀՀ դրամի դիմաց դրամարկղային ծախսը կազմել է 157 մլն 956 հազ ՀՀ դրամ: Տնտեսումը 19 մլն 203 հազ ՀՀ դրամ է:
Տեսուչների կողմից իրականացված ստուգումների արդյունքում պետական բյուջե է մուտքագրվել 1 մլն 734 հազ, իսկ լիցենզիայի համար՝ 719 հազ ՀՀ դրամ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է ՄԻ պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
Հաշվետու տարում ՄԻՊ աշխատակազմի համար նախատեսված 78 մլն 267 հազ ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 65 մլն 665 հազ ՀՀ դրամ, կամ ՝ 83, 9 տոկոսը, տնտեսումը կազմել է 12 մլն 602 հազ ՀՀ դրամ:
Քաղաքացիական ծառայության համար նախատեսված 124 մլն 305 հազ ֆինանսական ռեսուրսներից 2022 թ.ծախսվել է 116 մլն 271 հազ ՀՀ դրամ կամ 93,5 տոկոսը: Պահպանման ծախսի տնտեսումը կազմել է 8 մլն 34 հազ դրամ:
Կարճաժամկետ ռեզերվի ֆինանսավորման համար նախատեսված 150 մլն ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 108 մլն 9 հազ ՀՀ դրամ, տնտեսումը կազմել է 41 մլն ՀՀ դրամ: Վերապատրաստման համար նախատեսված 16 մլն ՀՀ դրամից ծախսվել է 6 մլն ՀՀ դրամը, տնտեսումը՝ 10 մլն դրամ:
Համաձայն ԿԸՀ նախագահ Սիրան Ավետիսյանի ներկայացրած հաշվետվության՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին պետական բյուջեից ֆինանսական միջոցներ են հատկացվել 2 ծրագրի իրականացման համար: «Գործադիր իշխանության, պետական կառավարաման, հանրապետական և տարածքային կառավարման մարմինների պահպանում» ծրագրի համար նախատեսված 88 մլն 347 հազ ՀՀ դրամից փաստացի ծախսվել է 74 մլն 111 հազ ՀՀ դրամը, տնտեսումը կազմել է 14 մլն 236 հազ ՀՀ դրամ կամ ՝83,9 տոկոսը:
«Պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդ» ծրագրի ծախսերը կազմել են 5 մլն 51 հազ ՀՀ դրամ՝ նախատեսված 5 մլն 554 հազ ՀՀ դրամի դիմաց կամ՝ 90,9 տոկոսը: Տնտեսումը 503 հազ ՀՀ դրամ է:

May 30, a joint sitting of the NA standing committees on State Legal Issue and Budget, Financial and Economic management issues was convened, which was attended by NA President Artur Tovmasyan.
The budget performances of state administration bodies and a number of departments were discussed.
The 2022 budget of the Office of the President of the Republic of Artsakh was presented by the Chief of the staff Karen Shahramanian.
753.2 million drams of the planned 788.6 million drams, were actually spent. Savings amounted to 35.4 million drams, execution - 95.5%.
The report on the implementation of the National Assembly staff budget was presented by the Chief of the Staff, Robert Ghahramanyan.
Out of the planned 782 million drams, 773 million drams were actually spent, the savings amounted to 9.7 million drams, the execution was 98.8%.
The expenses of the Office of the State Minister of the Republic of Artsakh were presented by the Head of the Office David Arzumanyan.
183 million drams of the 224 million drams envisaged were spent, the execution made 81.6%.
Head of the Department of Affairs of the Government of the Office of the President of the Republic of Artsakh Arayik Lazaryan presented the budget of the department.
Of the planned 353 million drams, 283 million drams were spent, the execution was 80.1%. 557 million drams were spent on the program of receiving delegations.
Minister of Justice Srbuhi Arzumanyan presented the budget of the system she leads.
The expenses for the maintenance of the ministry were planned for more than 467 million drams, execution - 97.1%, savings amounted to 15 million drams.
Chairman of the Supreme Judicial Council Karen Saghyan presented the budget of the judiciary.
740 million drams were provided for the maintenance of the system, the execution was 87.7%. 86.7% of the budget went to the payroll.
The budget of the Prosecutor General's Office was presented by Deputy Prosecutor General Karen Gabrielyan.
The budget of the prosecutor's office was planned in the amount of 593 million drams, 538 million drams were actually spent, saving 55 million drams.
The budget of the Investigative Committee was presented by Committee Chairman Igor Grigoryan.
Of the planned 470 million drams, 469 million drams were actually spent, the execution was 99.8%.
The deputies asked questions to the speakers.
The joint sitting continued in the afternoon.
The budget of the Audit Chamber was presented by the Chairman of the Chamber Tigran Tsatryan.
Of the 194 million 83.9 thousand drams provided by the state budget for the expenses of the Audit Chamber, financing and cash costs amounted to 166 million 934.4 thousand drams or 86% of the provided amount. The savings amounted to 27 million 49.5 thousand drams. Actual expenses amounted to 167 million 142.8 thousand drams or 86.1% of the planned budget, savings amounted to 26 million 941.1 thousand drams.
The budget of the State Control Service in 2022 amounted to 226 million 149 thousand 700 drams, of which 66 million 824 thousand drams were spent.
The report on the execution of the budget of the Committee for the Management of State Inspections was presented by the Chairman of the Committee Levon Sargsyan.
Cash expenses amounted to 157 million 956 thousand drams, instead of the budgeted 177 million 160 thousand drams.
As a result of inspections carried out by inspectors, the state budget received 1 million 734 thousand drams, and 719 thousand drams for the issuance of licenses.
The report on the implementation of the office of the Human Rights Defender budget was presented by the Ombudsman Gegham Stepanyan.
In the reporting year, 65 million 665 thousand drams, or 83.9%, out of the 78 million 267 thousand drams provided for the office of the Ombudsman, were actually spent. The savings amounted to 12 million 602 thousand drams.
Of the financial resources in the amount of 124 million 305 thousand drams intended for the Civil Service, 116 million 271 thousand drams or 93.5% were spent. The savings amounted to 8 million 34 thousand drams.
Of the 150 million drams provided for financing the short-term reserve, 108 million 9 thousand drams were actually spent, saving 41 million drams. Of the 16 million drams provided for retraining, 6 million drams were spent, saving 10 million drams.
According to the report presented by the Chairman of the Central Electoral Commission Siran Avetisyan, financial resources were allocated from the state budget to the Central Electoral Commission for the implementation of two programs. Of the 88 million 347 thousand drams provided for the program "Maintenance of the executive power, state administration, republican and territorial government bodies", 74 million 111 thousand drams were actually spent, the savings amounted to 14 million 236 thousand drams or 83.9%.
Expenses under the program "Reserve Fund of the State Budget" amounted to 5 million 51 thousand drams, the envisaged budget - 5 million 554 thousand drams or 90.9%. The savings amounted to 503 thousand drams.