Ադրբեջանի նախագահի մայիսի 28-ի հայտարարությունները հերթական անգամ ընդգծված սպառնալիքներ են պարունակել Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների հանդեպ՝ ոտնահարելով միջազգային իրավունքի հանրահայտ նորմերը և Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
Այս անգամ պահանջելով Արցախի ժողովրդի կողմից ժողովրդավարական հիմունքներով ընտրված մարմինների՝ Նախագահի և Ազգային ժողովի, ինչպես նաև պետական մնացած ինստիտուտների կազմաքանդումը՝ Ադրբեջանի ղեկավարը հերթական անգամ ապացուցել է, որ պատրաստ է ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ շարունակել Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտման և տարածքների բռնազավթման քաղաքականության իրականացումը: Սա ևս մեկ ապացույց է, որ Արցախի ժողովուրդը պարզապես չի կարող Ադրբեջանի կազմում ապրել՝ այնտեղ տիրող հայատյաց ու հայամերժ քաղաքականությունից բխող գոյաբանական վտանգների պատճառով:
Արցախի ժողովուրդն ընտրել է իր ինքնորոշման, ինքնիշխանության ու պետականակերտման ճանապարհը, որոնց հենասյուներից են Նախագահն ու Ազգային ժողովը: Ուստի, վճռականորեն դատապարտում ենք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի, ինքնիշխանության և անվտանգության, ինչպես նաև տարածաշրջանի խաղաղության հանդեպ այսպիսի հարձակումները և ռազմական գործողությունների վերսկսման սպառնալիքները:
Դիմելով միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին, այդ թվում՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած Ռուսաստանի Դաշնությանն ու Հայաստանի Հանրապետությանը, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանում խաղաղությամբ ու կայունությամբ շահագրգռված բոլոր սուբյեկտներին՝ ակնկալում ենք նրանց գործնական ու ակտիվ գործողությունները՝ վերացնելու Արցախի գրեթե վեցամսյա շրջափակումը և այլ շարունակական ոտնձգությունները, ինչպես նաև՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ ուղղված նոր հանցագործությունները, այդ թվում՝ հնարավոր ռազմական ագրեսիան: Միջազգային հանրության պարտավորությունն է երաշխավորելու նաև Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, որը ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում միջազգային խաղաղության հանդեպ և պարզապես ձգտում է ազատ ու արժանապատիվ կերպով ապրել իր հայրենի հողում՝ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի հիման վրա:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որպես ժողովրդի կողմից ընտրված բարձրագույն մարմին, անկախ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար կրկնվող սպառնալիքներից, կշարունակի իրագործել պետականակերտման իր հիմնական առաքելությունը և ազատ ապրելու մեր իրավունքների պաշտպանությունը:

Комментарий отдела информации и по связям с общественностью Национального собрания Республики Арцах относительно заявления президента Азербайджана от 28-го мая
29 мая 2023
Заявления президента Азербайджана от 28-го мая в очередной раз содержали явные угрозы в отношении народа и властей Республики Арцах, что является нарушением общеизвестных норм международного права и принятых Азербайджаном международных обязательств. На этот раз, потребовав роспуска демократически избранных народом Арцаха органов – Национального собрания и  института президентской власти, а также остальных государственных институтов, глава Азербайджана в очередной раз доказал, что готов продолжить политику этнической чистки народа Арцаха и оккупации территорий с применением силы и угрозы силой. Это еще одно доказательство того, что народ Арцаха просто не может существовать в составе Азербайджана по причине экзистенциональной угрозы, исходящей из царящей там армянофобской и армяноненавистнической политики.
Народ Арцаха избрал путь своего самоопределения, суверенитета и государственного строительства, столпами которых являются Президент и Национальное собрание. Поэтому мы решительно осуждаем подобные посягательства на право народа Арцаха на самоопределение, суверенитет и безопасность, мир в регионе, а также угрозы возобновления военных действий.
Обращаясь ко всем субъектам международного сообщества, в том числе к Российской Федерации и Республике Армения, подписавшим Трехстороннее заявление от 9-го ноября 2020 года, а также ко всем субъектам, заинтересованным в сохранении мира и стабильности в регионе, мы ожидаем практических и активных действий по прекращению почти полугодовой блокады Республики Арцах и других продолжающихся посягательств, а также предотвращению новых преступлений Азербайджана в отношении народа Арцаха, в том числе возможной военной агрессии.
Обеспечение гарантий безопасности народа Арцаха, который не представляет угрозы для международного сообщества и лишь стремится свободно и достойно жить на своей родной земле на основе основополагающих норм международного права, является обязательством международного сообщества.
Национальное собрание Республики Арцах, как избранный народом высший орган, несмотря на неоднократные угрозы со стороны Азербайджана, продолжит выполнять свою основную миссию по государственному строительству и защите наших прав на свободную жизнь.