Մայիսի 26-ին հրավիրվել է ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հարցերի հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Քննարկվել են սոցիալական, առողջապահության ու վիճակագրության ոլորտների կատարողականները:
Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության սոցիալական պաշտպանության հաստատված ծախսը 2022թ.կազմել է 29 մլրդ 537 մլն ՀՀ դրամ, իսկ ճշտված բյուջեն՝ 28 մլրդ 922 մլն ՀՀ դրամ։
Բյուջեն ծախսվել է 28 մլրդ 347 մլն դրամի չափով՝ բնակչության սոցիալական պաշտպանությանն ուղղված 39 ծրագրերի շրջանակներում: Կատարողականը կազմել է 98 տոկոս:
Նախարար Վ. Առաքելյանը խորհրդարանականներին մանրամասն ներկայացրել է գերատեսչության առանձին ծրագրերի ծախսային հոդվածները:
Բարձր կատարողական ցուցանիշ է արձանագրվել առողջության վնասի փոխատուցման ծրագրով՝ ավելի քան 99.7 տոկոս։ Ծերության ծրագրերի համար նախատեսված գումարը կազմել է 17 մլրդ 715 մլն ՀՀ դրամ, իսկ կատարողականը՝ 17 մլրդ 677 մլն ՀՀ դրամ կամ 99.8 տոկոսը։ Ցածր կատարողական (շուրջ 70 տոկոս) ցուցանիշ է արձանագրվել Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների պատվովճարների մասով՝ 7 մլն ՀՀ դրամ կամ 99.8 տոկոս:
«Ընտանիքի անդամներ և զավակներ» ծրագրի համար 2022թ բյուջեով նախատեսված 7 մլրդ 200 մլն ՀՀ դրամից տարվա ընթացքում ծախսվել է 6 մլրդ 900 մլն դրամ` արձանագրելով 96,4 տոկոս կատարողական:
Պատգամավորների հարցերը շրջափակման հետևանքով սոցիալ- տնտեսական հետևանքների մեղմացմանն ուղղված ընթացիկ և ծրագրված միջոցառումների մասին էին:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության բյուջեն 2022 թվականին պլանավորված էր 15,5 մլրդ ՀՀ դրամ, ճշգրտված պլանով ՝ 12․ 598 մլրդ ՀՀ դրամ:
Առողջապահության համակարգի կատարած բուժօգնության և բուժսպասարկման ծավալը 2022 թվականին կազմել է 12 մլրդ 598 մլն 709 հազ ՀՀ դրամ, իսկ ֆինանսավորման փաստացի ծավալները կազմել են 10 մլրդ 907 մլն 246 հազ ՀՀ դրամ` ապահովելով ճշտված բյուջեով նախատեսված ցուցանիշի 86.6%:
2022 թ․ արտամարմնային բեղմնավորման ծրագրի համար նախատեսված էր 375 մլն ՀՀ դրամ, սակայն տարեկան պլանի ճշգրտումից հետո թիվը կրճատվել և դարձել է 148 մլն ՀՀ դրամ։ Տրվել է 133 ուղեգիր , ֆինանսավորվել է 84 մլն 207 հազ ՀՀ դրամ ՝ ծրագրի 65 շահառուների համար։
«Բժշկական ապրանքներ, սարքեր և սարքավորումներ» խմբի ծախսերը կազմել են 344 մլն 38 հազ ՀՀ դրամ: Կատարողականը՝ 39.9 % :
Հաշվետու տարում «Արտահիվանդանոցային ծառայություններ» խմբի ծրագրերով կատարվել է 4 մլդ 72 մլն 242 հազ ՀՀ դրամի չափով բուժսպասարկում, իսկ «Հիվանդանոցային ծառայություններ» խմբի ծրագրերով ՝ 3 մլդ 513 մլն 945 հազ ՀՀ դրամի չափով: 1 մլրդ 27 մլն 545 հազ ՀՀ դրամ հատկացվել է «Հանրային առողջապահական ծառայություններ» խմբին` ապահովելով ծրագրի 96.9% -ը: «Առողջապահություն (այլ դասերին չպատկանող)» խմբի շրջանակներում հաշվետու տարվա ընթացքում կատարվել է 3 մլրդ 89 մլն 92 հազ ֆինանսական ծավալով բուժսպասարկում: 2022թ մասնավոր ատամնաբուժական 15 կլինիկաների մատուցվել է 308 մլն 895 հազ ՀՀ դրամի ծառայություն, ֆինանսավորվել է 424 մլն 345 հազ ՀՀ դրամ՝ հանրապետության բնակչության սոցիալապես անապահով և առանձին հատուկ խմբերի սպասարկման համար:
Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին:
Արցախի Հանրապետության ազգային վիճակագրական ծառայության համար նախատեսված 49,5 մլն ֆինանսական ռեսուրսներից 2022թ փաստացի ծախսվել է 230 մլն 6 հազ ՀՀ դրամ կամ՝ 52,7 տոկոսը: Ծառայության նախագահ Մ. Մինասյանը ներկայացրել է նաև ոլորտի ծրագրային հոդվածների ծախսերը:

May 26, a joint sitting of the NA committees on Social Affairs and Health and Budget, Financial and Economic Management was held.
The performances of the social, healthcare and statistics sectors were discussed.
The approved social protection expenditure of the Ministry of Social Development and Migration of the Republic of Artsakh in 2022 amounted to 29 billion 537 million AMD and the specified budget - 28 billion 922 million AMD.
Approved expenditures under the social protection of the Ministry of Social Development and Migration of the Republic of Artsakh in 2022 amounted to 29 billion 537 million drams, while the adjusted budget amounted to 28 billion 922 million drams.
The amount of 28 billion 347 million drams was spent within 39 programs aimed at social protection of the population. The performance made 98%.
V. Arakelyan, the minister presented to the parliamentarians in detail the expenditure items of the separate programs of the department.
A high-performance indicator was recorded by the health damage compensation program - more than 99.7 percent. The amount planned for the programs for the aged was 17 billion 715 million AMD, and the performance was 17 billion 677 million AMD or 99.8 percent. A low performance indicator (around 70 percent) was recorded in terms of honor payments to veterans of the Great Patriotic War: 7 million AMD or 99.8 percent.
From the 7 billion 200 million AMD planned in the 2022 budget for the "Family Members and Children" program during the year, 6 billion 900 million AMD were spent, recording 96.4 percent performance.
The MPs' questions were about current and planned measures aimed at mitigating the socio-economic consequences of the blockade.
The budget of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh in 2022 was planned to be 15.5 billion AMD with the adjusted plan: 12. 598 billion AMD.
In 2022, the volume of medical care and medical care provided by the health care system amounted to 12 billion 598 million 709 thousand AMD, and the actual volume of financing amounted to 10 billion 907 million 246 thousand AMD, providing 86.6% of the indicator provided by the specified budget.
n the reporting year, 4 billion 72 million 242 thousand drams were provided under the programs of the "Outpatient Services" group, and 3 billion 513 million 945 thousand drams were provided under the programs of the "Hospital Services" group. AMD 1 billion 27 million 545 thousand was allocated for the expenses of the Public Health Services group, providing 96.9% of the program. Within the framework of the “Healthcare (not related to other groups)” group, during the reporting year, medical care was provided in the financial amount of 3 billion 89 million 92 thousand. In 2022, services were provided to 15 private dental clinics in the amount of 308 million 895 thousand drams, 424 million 345 thousand drams were financed to serve the socially unsecured and certain special groups of the population of the republic.
The minister responded to the questions of the deputies.
230 million 6 thousand оf the 49.5 million drams foreseen in 2022 for the National Statistical Service of the Republic of Artsakh, was actually spent. drams or 52.7%. М. Minasyan also presented expenses for program articles in the sphere.