Մայիսի 26-ին հրավիրվել է ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հարցերի հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Քննարկվել են սոցիալական, առողջապահության ու վիճակագրության ոլորտների կատարողականները:
Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության սոցիալական պաշտպանության հաստատված ծախսը 2022թ.կազմել է 29 մլրդ 537 մլն ՀՀ դրամ, իսկ ճշտված բյուջեն՝ 28 մլրդ 922 մլն ՀՀ դրամ։
Բյուջեն ծախսվել է 28 մլրդ 347 մլն դրամի չափով՝ բնակչության սոցիալական պաշտպանությանն ուղղված 39 ծրագրերի շրջանակներում: Կատարողականը կազմել է 98 տոկոս:
Նախարար Վ. Առաքելյանը խորհրդարանականներին մանրամասն ներկայացրել է գերատեսչության առանձին ծրագրերի ծախսային հոդվածները:
Բարձր կատարողական ցուցանիշ է արձանագրվել առողջության վնասի փոխատուցման ծրագրով՝ ավելի քան 99.7 տոկոս։ Ծերության ծրագրերի համար նախատեսված գումարը կազմել է 17 մլրդ 715 մլն ՀՀ դրամ, իսկ կատարողականը՝ 17 մլրդ 677 մլն ՀՀ դրամ կամ 99.8 տոկոսը։ Ցածր կատարողական (շուրջ 70 տոկոս) ցուցանիշ է արձանագրվել Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների պատվովճարների մասով՝ 7 մլն ՀՀ դրամ կամ 99.8 տոկոս:
«Ընտանիքի անդամներ և զավակներ» ծրագրի համար 2022թ բյուջեով նախատեսված 7 մլրդ 200 մլն ՀՀ դրամից տարվա ընթացքում ծախսվել է 6 մլրդ 900 մլն դրամ` արձանագրելով 96,4 տոկոս կատարողական:
Պատգամավորների հարցերը շրջափակման հետևանքով սոցիալ- տնտեսական հետևանքների մեղմացմանն ուղղված ընթացիկ և ծրագրված միջոցառումների մասին էին:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության բյուջեն 2022 թվականին պլանավորված էր 15,5 մլրդ ՀՀ դրամ, ճշգրտված պլանով ՝ 12․ 598 մլրդ ՀՀ դրամ:
Առողջապահության համակարգի կատարած բուժօգնության և բուժսպասարկման ծավալը 2022 թվականին կազմել է 12 մլրդ 598 մլն 709 հազ ՀՀ դրամ, իսկ ֆինանսավորման փաստացի ծավալները կազմել են 10 մլրդ 907 մլն 246 հազ ՀՀ դրամ` ապահովելով ճշտված բյուջեով նախատեսված ցուցանիշի 86.6%:
2022 թ․ արտամարմնային բեղմնավորման ծրագրի համար նախատեսված էր 375 մլն ՀՀ դրամ, սակայն տարեկան պլանի ճշգրտումից հետո թիվը կրճատվել և դարձել է 148 մլն ՀՀ դրամ։ Տրվել է 133 ուղեգիր , ֆինանսավորվել է 84 մլն 207 հազ ՀՀ դրամ ՝ ծրագրի 65 շահառուների համար։
«Բժշկական ապրանքներ, սարքեր և սարքավորումներ» խմբի ծախսերը կազմել են 344 մլն 38 հազ ՀՀ դրամ: Կատարողականը՝ 39.9 % :
Հաշվետու տարում «Արտահիվանդանոցային ծառայություններ» խմբի ծրագրերով կատարվել է 4 մլդ 72 մլն 242 հազ ՀՀ դրամի չափով բուժսպասարկում, իսկ «Հիվանդանոցային ծառայություններ» խմբի ծրագրերով ՝ 3 մլդ 513 մլն 945 հազ ՀՀ դրամի չափով: 1 մլրդ 27 մլն 545 հազ ՀՀ դրամ հատկացվել է «Հանրային առողջապահական ծառայություններ» խմբին` ապահովելով ծրագրի 96.9% -ը: «Առողջապահություն (այլ դասերին չպատկանող)» խմբի շրջանակներում հաշվետու տարվա ընթացքում կատարվել է 3 մլրդ 89 մլն 92 հազ ֆինանսական ծավալով բուժսպասարկում: 2022թ մասնավոր ատամնաբուժական 15 կլինիկաների մատուցվել է 308 մլն 895 հազ ՀՀ դրամի ծառայություն, ֆինանսավորվել է 424 մլն 345 հազ ՀՀ դրամ՝ հանրապետության բնակչության սոցիալապես անապահով և առանձին հատուկ խմբերի սպասարկման համար:
Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին:
Արցախի Հանրապետության ազգային վիճակագրական ծառայության համար նախատեսված 49,5 մլն ֆինանսական ռեսուրսներից 2022թ փաստացի ծախսվել է 230 մլն 6 հազ ՀՀ դրամ կամ՝ 52,7 տոկոսը: Ծառայության նախագահ Մ. Մինասյանը ներկայացրել է նաև ոլորտի ծրագրային հոդվածների ծախսերը:

26-го мая было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Были обсуждены показатели социальной, статистической и здравоохранительной сфер.
Утвержденные расходы по статье социальной защиты Министерства социального развития и миграции Республики Арцах в 2022 году составили 29 млрд 537 млн драмов, а уточненный бюджет составил 28 млрд 922 млн драмов.
Бюджет был израсходован в размере 28 млрд 347 млн драмов в рамках 39 программ, направленных на социальную защиту населения. Исполнение составило 98%.
Министр В. Аракелян подробно представил парламентариям статьи расходов отдельных программ ведомства.
Высокий показатель исполнения был зафиксирован по программе компенсации ущерба здоровью – более 99,7%. Сумма, предусмотренная на программы по обеспечению достойной старости, составила 17 млрд 715 млн драмов, исполнение – 17 млрд 677 млн драмов или 99,8%. Низкий показатель исполнения бюджета (около 70%) зафиксирован по части почетных выплат ветеранам Великой Отечественной войны – 7 млн драмов или 99,8%.
Из предусмотренных бюджетом на 2022 год 7 млрд 200 млн драмов на программу «Члены семьи и дети» в течение года было потрачено 6 млрд 900 млн драмов, исполнение – 96,4%.
Депутаты задали вопросы касательно текущих и запланированных мероприятий по смягчению социально-экономических последствий блокады.
Бюджет Министерства здравоохранения Республики Арцах на 2022 год был запланирован в размере 15,5 млрд драмов, скорректированный бюджет составил 12,598 млрд драмов.
Медицинская помощь и обслуживание системы здравоохранения в 2022 году была осуществлена на сумму 12 млрд 598 млн 709 тыс. драмов, а фактические объемы финансирования составили 10 млрд 907 млн 246 тыс. драмов, обеспечив 86,6 % показателя, предусмотренного уточненным бюджетом.
На программу экстракорпорального оплодотворения в 2022 году было предусмотрено выделить 375 млн драмов, но после корректировки годового плана эта сумма сократилась до 148 млн драмов. Было выдано 133 направления, профинансировано 84 млн 207 тыс. драмов для 65 бенефициаров программы.
Расходы группы «Медицинские товары, приборы и оборудование» составили 344 млн 38 тыс. драмов, исполнение – 39,9%.
В отчетном году по программам группы «Внебольничные услуги» было осуществлено медобслуживание на сумму 4 млрд 72 млн 242 тыс. драмов, а по программам группы «Больничные услуги» – 3 млрд 513 млн 945 тыс. драмов. 1 млрд 27 млн 545 тыс. драмов был выделен на расходы группы «Услуги общественного здравоохранения», обеспечив 96.9% программы. В рамках группы «Здравоохранение (не относящейся к другим группам)» в течение отчетного года было осуществлено медицинское обслуживание в финансовом объеме 3 млрд 89 млн 92 тыс. В 2022 году 15 частным стоматологическим клиникам были предоставлены услуги на сумму 308 млн 895 тыс. драмов, профинансировано 424 млн 345 тыс. драмов на обслуживание социально необеспеченных и отдельных специальных групп населения республики.
Министр ответил на вопросы депутатов.
Из 49,5 млн драмов, предусмотренных в 2022 году для Национальной статистической службы Республики Арцах, фактически было потрачено 230 млн 6 тыс. драмов или 52,7%. Председатель службы М. Минасян представила также расходы на программные статьи сферы.