Սփյուռքում գործող շուրջ երկու տասնյակ կազմակերպություններ հայտարարություն են տարածել, որով նրանք հայտնում են իրենց զորակցությունը և պատրաստ են մասնակցելու Արցախի Հանրապետության իրավաքաղաքական պահանջի կայացման գործընթացին։
Հայտարարությունը հասցեագրված է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանին։
Վերոնշյալ կազմակերպությունների աշխատանքների համակարգումը Արցախի Հանրապետությունում վերապահված է «Վերածնվող Արցախ » շարժման համակարգող Անաստաս Իսրայելյանին։
ԱԺ նախագահը այսօր՝ մայիսի 26-ին, հանդիպել է Ա.Իսրայելյանի հետ, ով Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում մայիսի 22-ից նստացույց է սկսել։
Զրուցակիցները խոսել են հայտարարության մեջ ներկայացված մտահոգությունների, ստեղծված իրավիճակի և առկա խնդիրների մասին։

Около двух десятков действующих в диаспоре организаций распространили заявление
Около двух десятков организаций, действующих в диаспоре, распространили заявление, в котором выражают свою поддержку и готовность участвовать в процессе становления политико-правового требования Республики Арцах.
Заявление адресовано председателю Национального собрания Республики Арцах Артуру Товмасяну.
Координация работ вышеуказанных организаций в Республике Арцах возложена на координатора движения «Возрождающийся Арцах» Анастаса Исраеляна.
Сегодня, 26-го мая, председатель НС встретился с А. Исраеляном, который с 22-го мая начал сидячую акцию протеста на площади Возрождения в Степанакерте.
Собеседники обсудили выраженную в заявлении обеспокоенность, возникшую ситуацию и существующие проблемы.