Սփյուռքում գործող շուրջ երկու տասնյակ կազմակերպություններ հայտարարություն են տարածել, որով նրանք հայտնում են իրենց զորակցությունը և պատրաստ են մասնակցելու Արցախի Հանրապետության իրավաքաղաքական պահանջի կայացման գործընթացին։
Հայտարարությունը հասցեագրված է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանին։
Վերոնշյալ կազմակերպությունների աշխատանքների համակարգումը Արցախի Հանրապետությունում վերապահված է «Վերածնվող Արցախ » շարժման համակարգող Անաստաս Իսրայելյանին։
ԱԺ նախագահը այսօր՝ մայիսի 26-ին, հանդիպել է Ա.Իսրայելյանի հետ, ով Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում մայիսի 22-ից նստացույց է սկսել։
Զրուցակիցները խոսել են հայտարարության մեջ ներկայացված մտահոգությունների, ստեղծված իրավիճակի և առկա խնդիրների մասին։

About Two Dozen Organizations Operating in the Diaspora Issued a Statement
About two dozen organizations operating in the Diaspora issued a statement of their support and readiness to participate in the process of putting forward legal and political demands of the Republic of Artsakh.
The statement is addressed to Artur Tovmasyan, the President of the National Assembly of the Republic of Artsakh.
Coordination of the work of the above organizations in the Republic of Artsakh is entrusted to the coordinator of the "Revival of Artsakh" movement Anastas Israelyan.
Today, on May 26, the President of the National Assembly met with A. Israelyan, who on May 22 started a sit-in strike in the Renaissance Square of Stepanakert.
The interlocutors spoke about the problems outlined in the statement, about the current situation and existing problems.