Մայիսի 25-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ, որին մասնակցում էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Հաշվետվությամբ հանդես է եկել Արցախի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Նորայր Մկրտչյանը:
2022 թվականին նախարարության համակարգման ոլորտների համար նախատեսված էր 20 մլրդ 525 մլն դրամ, փաստացի ծախսվել է 19 մլրդ 415 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 94,6 տոկոս :
Ավելի քան 18 մլրդ-ով ֆինանսավորվել է կրթությունը, կատարողականը 94,5 տոկոս էր:
Նախադպրոցական կրթության կատարողականը 93,1 տոկոս էր. տարրական կրթությանը՝ 97,2 տոկոս, հանրակրթությանը՝94 տոկոս, բարձրագույն կրթությանը՝ 96,2 տոկոս:
Գիտության զարգացմանը հատկացվել է 38 մլն դրամ, կատարողականը 96,6 տոկոս էր:
Մշակույթին հատկացվել է 2 մլրդ 195 մլն դրամ: Կատարողականը 95,1 տոկոս էր:
«Հանգիստ և սպորտ» հոդվածով նախատեսված էր 511 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 92,5 տոկոս, ընդ որում՝ մարզական միջոցառումներին հատկացվել է 136 մլն դրամ, կատարողականը՝ 95 տոկոս:
Ավելի քան 1 մլրդ է հատկացվել մշակությաին ծառայություններին, կատարողականը կազմել է 95,4 տոկոս:
Հուշարձանների պահպանման համար նախատեսված էր 25 մլն, կատարողականը կազմել է 65,3 տոկոս:
Երիտասարդական ծրագրերին է ուղղվել 7 մլն դրամ, կատարողականը՝ 99,4 տոկոս:
Պատգամավորական հարցադրումները բնագիտական առարկաների վարկանիշը բարձրացնելու, գիտության զարգացումը խթանելու, ուսուցիչների ատեստավորման, լաբորատորիաների նյութատեխնիկական բազայի, միասնական քննությունների կազմակերպման,«Անանիա Շիրակացի» կրթահամալիրի շենքի ու ֆինանսավորման, գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման, սովորողների անվտանգության ապահովման վերաբերյալ էին:

25-го мая было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, в котором принял участие председатель НС Артур Товмасян.
С отчетом выступил министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Норайр Мкртчян.
В 2022 году на содержание сфер, координируемых министерством, было предусмотрено 20 млрд 525 млн драмов, фактически израсходовано 19 млрд 415 млн драмов, исполнение составило 94,6 %.
Сфера образования была профинансирована в размере 18 млрд драмов, исполнение составило 94,5%.
Исполнение бюджета сферы дошкольного образования составило 93,1%, начального образования – 97,2%, общего образования – 94%, высшего образования – 96,2%.
На развитие науки было выделено 38 млн драмов, исполнение составило 96,6%.
На содержание сферы культуры было предусмотрено 2 млрд 195 млн драмов, исполнение составило 95,1%.
На статью «Досуг и спорт» была предусмотрена сумма в размере 511 млн драмов, исполнение составило 92,5%, при этом на спортивные мероприятия было выделено 136 млн драмов, исполнение – 95%.
Более 1 млрд было выделено на услуги сферы культуры, исполнение составило 95,4%.
На содержание памятников была предусмотрена сумма в размере 25 млн драмов, исполнение – 65,3%.
На реализацию молодежных программ было направлено 7 млн драмов, исполнение составило 99,4%.
Депутаты задали вопросы касательно повышения рейтинга естественных дисциплин, стимулирования развития науки, аттестации преподавателей, материально-технической базы лабораторий, организации единых экзаменов, помещения и финансирования образовательного комплекса «Анания Ширакаци», а также организации научно-образовательных работ и обеспечения безопасности учащихся.